Dudak Kontürü Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dudak Kontürü Nasıl Yapılır?

Dudak kontürü, kadınlar için dudak ve dudak bakımı oldukça önemlidir. Dudağından memnun olmayanlar şikâyetlerinin büyük çoğunluğunu dudak kontürü yaptırarak giderebilir. Dudak kontürü, dudak pigmentasyonu olarak isimlendirilir. Dudak kontürü, kaş dövmesi, saç dövmesi ve dudak dövmesi gibi kalıcı makyajların tümünün uygulandığı alandır. Yani dudak kontürü temel olarak bir dövme işlemi olarak tanımlanabilir. Vücutta herhangi bir alanda yara, estetik anlamda bir bozukluk varsa pigmentasyon yöntemiyle giderilebilir. Bu yöntem göğüs bölgesi için bile uygulanmaktadır.

Ancak kozmetik alanda özellikle dudak, göz ve kaş bölgesini şekillendirmek amacıyla uygulanmaktadır. Renkli özelliği olan çok ufak miktarda granül parçaları deri içine implante edilir. İşlemin temeli bu şekildedir. Dudak kontüründe, pigment granülleri dudaklara enjekte edilerek gerçekleştirilir.


Dudak kontürü kimler yaptırabilir?


Dudak kontürü yaptormak için dudaklarda sadece yara olması gerekmez. Yaş ilerledikçe diğer bölgelerde olduğu gibi dudak çevresinde de deformeler meydana gelmektedir. 30 yaşlarından itibaren dudakta deri pigmentasyonu kaybolmaya başlar. Bu nedenle dudak çizgileri kaybolmaya başlar. Dolayısıyla dudak rengi belirsiz bir hal alır. Dudaklar eskisine nazaran daha belirsiz olur. Eğer makyajla dudakları her gün belirgileştirmeye vakit ayrılamıyorsa ya da makyajsızken de dudakların canlı bir görünümünde olması isteniyorsa, kozmetik ürünlere karşı alerji durumu varsa, kalıcı olarak dudak kontürü yaptırılabilir. Güzelliğine önem veren ve her zaman çekici görünmek isteyen kadınlar için dudak kontürü mükemmel bir seçenek olacaktır. Dudak kontürü ile dudaklar daha kalın, dolgun, canlı, çizgileri daha belirgin ve koyu görünmesi hedeflenir. Şayet dudak simetrisinde bozukluk varsa aynı anda simetri de düzeltilebilir. Beraberinde yine aynı anda dudak birkaç milim büyültülerek dolgunlaştırılabilir.


Dudak kontürü nasıl yapılır?


Dudak kontürü ağrısız ve oldukça hızlı bir işlemdir. Genelde kişi üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz. Eğer alerjik yapıda bir kişi yaptırırsa, kızarıklık, lenf akıntısı, şişlik ve yanma tarzında sıkıntılar gelişebilir. Ancak bu sıkıntılar en fazla bir gün sürer. Tamamen kalıcı bir işlem değildir. Vücut kendini yenilemeye devam ettiği sürece dudaklar yavaş yavaş eski haline dönmeye başlar. Uygulama 3-5 yıl süreyle kalıcılığını koruyabilir. Sonucun mükemmel olması için tercih edilen merkezin kaliteli olması gerekir. Aynı şekilde işlemi gerçekleştiren kişinin de tecrübeli olması sonucu etkileyen faktörler arasındadır. Kullanılan malzemelerin tek kullanımlık ve hijyenik olması çok önemlidir.


Dudak kontürü avantajları nelerdir?


Dudak kontürü kişi üzerinde birçok avantaja sahiptir. İşlem gerçekleştikten sonra dudaklar için kullanılan ruj, parlatıcı, kalem daha uzun süre kalıcılığını korur. Akma, dağılma gibi sorunlar yaşanmaz. Daha önceden simetri sorunu olan ve bu sorunu kozmetik ürünlerle kapatmaya çalışanlar için artık böyle bir sıkıntı olmayacak. Dudak kontürünün doğal bir görünümde olması için kullanılan rengin mümkün olduğunca doğal olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede ruj kullanmaya gerek kalmadan sadece bir parlatıcı ile dudaklar mükemmel bir görünüm kazanabilir.


Dudak kontürü yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Dudak kontürü işleminden en az üç gün önce kafein içeren ürünlerin tüketimi kesilmelidir.
 • Dudaklarda yara ya da uçuk gibi problemler varsa bu problemlerin geçmesi beklenmelidir.
 • Uygulama önce güneşe maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Dudaklara SPF içerikli lip balmını uygulanabilir.
 • Kan inceltici ve uyuşturucu özelliği olan ürünler kullanılmamalıdır.
 • Gebeler, emzirenler, kemoterapi ve radyoterapi tedavisi alan kişiler dudak kontürü yaptıramaz.
 • Dudak kontürü adet döneminden bir hafta önce ve bir hafta sonrasında yaptırılabilir. Adet döneminde yaptırılmamalıdır.

Dudak kontürü nasıl yapılır?


Dudak kontürüne karar verildikten sonra dudak için tercihe dilen renk seçilir. Dudak çizgisi belirlenir ve bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Dudakta renklenme yapabilmek için dış çizgiden iç çizgiye doğru tüm dudak gölgelendirilir. Uygulama ortalama iki saat sürer. İşlem anında tercih edilen rengin yaklaşık %50 daha koyusu kullanılır. Çünkü iyileşme döneminde renk kaybı yaşanır. Dudak kontürü işleminden yaklaşık 1 ay sonra dudaklar istenilen renge ulaşır.


Dudak kontürü sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Dudak kontürü yapıldıktan en az 2 hafta boyunca güneşe maruz kalınmamalıdır. Eğer güneşe çıkılmak zorundaysa mutlaka koruyucu kullanılmalıdır.
 • Deniz ya da havuz gibi ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Dudaklara asla su temas etmemelidir. Su pipet yardımıyla içilmelidir.
 • Kesinlik makyaj yapılmamalıdır
 • İşlemden 3-4 gün sonrasına kadar sıcak ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Dudaklarda kabuklanma olmuşsa kesinlikle kopartılmamalıdır.
 • Dudaklar için Teramicyn tarzı merhemler kullanılmalıdır.

Dudak Kontürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dudak Botoksu ve Dudak Dolgusu

Dudak Botoksu ve Dudak Dolgusu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erkek Dudağı Karakter Analizi

Erkek Dudağı Karakter Analizi

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersizler

Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersizler

Üst Dudak Kaldırma Yöntemleri

Üst Dudak Kaldırma Yöntemleri

İnce Dudak Türleri ve Özellikleri

İnce Dudak Türleri ve Özellikleri

Dudak Üstü Kararması Nedenleri?

Dudak Üstü Kararması Nedenleri?

Flormar Dudak Kalemi Nasıl Sürülür

Flormar Dudak Kalemi Nasıl Sürülür

Dudak Neden Şişer Dudak Şişmesinin En Yaygın Sebebi

Dudak Neden Şişer Dudak Şişmesinin En Yaygın Sebebi

Dudak Damak Yarığı Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Damak Yarığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6