Evde Dudak Bakımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Evde Dudak Bakımı

Dudak Bakımı, sürekli olarak yapılması gereken bu bakım özellikle de bayanlar için çok önemli olan bir bakım türüdür. Herkes ruj sürmek ve nemlendirici kullanmakla bu bakımı yeterli görse de normal olarak dudaklar bakım olarak farklı uygulamalar yapılarak bakım yapılması oldukça önemli ve faydalı olur. Kısaca dudak bakımı yapıldığı zaman yüzde canlılık meydana gelir ve dudak bakımı yüze güzellik katar. Yüzümüzün en çok görünen yeri dudak olduğundan dolayı dudak bakımı sanıldığından daha çok fazla önem taşır. Doğru ruj kullanımının yanı sıra doğru şekilde dudak bakımı gerçekleştirmek günlük hayatta daha güzel olmanıza ve kendinizi iyi hissetmenizi, dikkat çekmenizi olanak sağlar. Mevsim değişiklikleri, zor çalışma şartlarında, stres durumunda ve psikolojik durumla bile kolayca etkilenebilen dudak bakımı düzenli olarak yapılması gereken bir bakım türü olmaktadır. İlk yapmanız gereken dudaklarınızın mat, soluk ve kötü görünmesine sebep olan ölü derilerden kurtulmaktır. Bunu yapmak için diş fırçanızı ya da yumuşak bezleri ıslatarak kullanmak, günlük olarak dudaklarınızı hafifçe ovalayın. Bu şekilde dudaklarınızın üzerinde biriken ölü derilerden kurtulursunuz ve hem daha canlı hem de daha parlak dudaklara sahip olursunuz. Ölü deriler belli olduklarında kötü görünümler sunduğundan dolayı daha kolay olan bu uygulamayı bir alışkanlık haline getirmeyi unutmamalısınız. Bunun yanı sıra kuruyan dudaklarınız için nemlendirici stickler kullanmanın yanı sıra çeşitli kremler ve bakım malzemelerini de kullanmalısınız.

Dudak bakımı genel olarak hassasiyet isteyen bir husustur. Genel olarak sıcak yaz koşullarında ya da çok soğuk kış zamanlarında dudaklarınızın vücudunuzun diğer kısımları gibi kolay kapatılır olmadığından dolayı atkı, şal gibi koruyucu ürünleri dudaklarınızı koruyacak şekilde takmanız özellikle de dış mekanlarda rüzgâr, güneş ışığı gibi etkilerden korumanız gerekmektedir. Her zaman bir miktar nemli olması gereken dudaklarınızın bu nemini koruyabilmesi amacıyla günlük su ihtiyacınızı da karşılanması ve vitamin, mineral gibi desteklerinizi almayı unutmamanız gerekir. Evdeki malzemelerle oldukça kolay hazırlayacağınız bu dudak peelingi dudaklardaki ölü deriyi arındırmasının yanı sıra dudaklarınızın yumuşak ve pürüzsüz olmasına olanak sağlar.


Evde Dudak Bakımı PeelingiMalzemeleri

  • 1 çorba kaşığı beyaz toz şeker ya da esmer toz şeker
  • 2 çay kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı bal
  • Karıştırma kabı

Dudak Bakımı Peelingi Nasıl Yapılır?


Dudak peelingini hazırlamak için en önemli malzeme şeker olmaktadır. Ben dudak bakımı için peeling hazırlarken esmer şeker tercih ediyorum ama siz isterseniz beyaz toz şeker de kullanabilirsiniz. Özellikle renkli bir dudak peelingi hazırlamak istiyorsanız beyaz toz şekeri tercih etmenizi tavsiye ediyorum çünkü, gıda boyasının rengini beyaz toz şekerle daha net ortaya çıkarırsınız. Dudak peelingi hazırlarken beyaz ya da esmer toz şeker, zeytinyağı, balı hazırladıysanız eğer karıştırma kabına alın ve hepsini bir arada güzelce karıştırın. Ben dudak peelingini kendim yaptığım için ölçüsünü çok rahat ayarlıyorum fakat siz ilk kez yapıyorsanız, bu karışımın kıvamı macun gibi olması gerekir ve nemli kum gibi toz şeker tane tane olmamalıdır. Şimdi gelelim dudak peelingi uygulamasına. Hazırlanan karışımdan bir miktar alın ve parmağınızla dudağınıza uygulayın. Buradaki amaç, asla dudakları tahriş etmeden ölü derinin atılmasıdır. Eğer, dudaklarınız normalden çok dah kuruysa bu peelingi önermiyorum ve bu noktada yapmanız gereken eczanelerden satın alacağınız iyileştirici özelliği olan merhemlerden kullanmanızdır. Peeling uygulamasından sonra dudakları nemlendirmek de oldukça önemi olan bir husustur. Severek kullandığınız dudak nemlendiricinizi peeling sonrasında mutlaka sürmelisiniz ve dudaklarınızın bakımını bu şekilde tamamlamalısınız.

Dudak Bakımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dudak İnceltme Yöntemleri

Dudak İnceltme Yöntemleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alt Dudak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Alt Dudak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Parlatıcısı Kullanımı

Dudak Parlatıcısı Kullanımı

Dudak Üstü Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Üstü Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi

İç Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

İç Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Resmi Nasıl Çizilir?

Dudak Resmi Nasıl Çizilir?

Güncel

Dudak Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dudak Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Deldirme Zararları

Dudak Deldirme Zararları

Dudak Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dudak Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dudak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Yarası Nasıl Geçer?

Dudak Yarası Nasıl Geçer?

Dudak Yarılması Nedenleri ve Tedavisi

Dudak Yarılması Nedenleri ve Tedavisi

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6