Dudak Büyütme Teknikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dudak Büyütme Teknikleri

Dudak Büyütme, işlemi bir hayli fazla rağbet görmektedir. Günümüzde dolgun ve diri görünen dudaklar güzellik simgesi olduğu kadar aynı zamanda bayanlarda gençliğin, çekici görünmenin, doğurganlığın, seksi görünmenin, dişiliğin ve en önemlisi güzelliğin olmazsa olmazlarından kabul edilir. Yüz güzelliğinde en önemli tamamlayıcı unsurlardan biri olan dudakların büyük olması yüzün bütünlüğünü tamamlaması açısından oldukça önemlidir. Dudakların büyüklüğü, dolgunluğu, ince ya da kalın olması yüzün diğer bölümleri olan burun, yanak, gözler, kaşlar, çene ve dişlerle uyumlu ve orantılı olması gerekir. Kalın ve dolgun dudaklar gençliğin ifadesi olduğu kadar incelmiş ve gevşemiş olan dudaklar yaşlılık ifadesi olmaktadır. Dudaklar yüzün estetik görünümünde oldukça önemli bir yer tutar. Bundan dolayı dudakların diri görünmesi ve dolgun olması yüzümüzde gençlik ve sağlık ifadesini güçlendirir. Dudaklar kimilerinde doğuştan yani genetik olarak ince ve belirsiz olmaktadır. Bazı kişilerde ise yaşlanmaya bağlı olarak dokuların erimesiyle incelir ve kırışarak dolgunluk ve diriliğini kaybetmektedir. Dokuların gevrekliği ve dolgunluğunun azalmasıyla yüzdeki deri, kas ve yağ miktarlarının azalması ve erimesi sonucunda belirir. Yüz derisinde ve bununla birlikte diğer yapılar yanaklarda, boyun derisinde, göz kapaklarında, kaşlar ve dudaklarda yer çekimiyle aşağı doğru sarkmaktadır. Dudakların sarkmasıyla bu tip hastalar güldüklerinde ve konuştuklarında alt dişler görünür hale gelir ve alt dişlerin görülmesi yaşlılık ifadesi olmaktadır. Gençlerde ise durum tam tersine güldükleri ve konuştukların da üst dişler daha görünür haldedir ve alt dişler görünmez. Bu da genç yüz ifadesidir.


Dudak Büyütme Kime Uygulanır?


Dudakları yapısal olarak ince olan veya zamanla incelme gösteren kalın ve dolgun olan dudaklar yüzdeki gençlik ve güzellik ifadesini güçlendirmek isteyen kişiler daha diri ve dolgun dudak görüntüsüne sahip olmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Dudakları ince ve kırışık olan kişiler kadar örnek verecek olursak siyah ırktan olan hastalar gibi dudakları normalden kalın olan kişiler dudak inceltme ameliyatları da uygulanmaktadır. Bir de dudak kanserine bağlı olarak dudaklarının bir kısmı aldırmak zorunda kalınan hastalarda da yeniden dudak yapmaya yönelik ameliyatlar da yapılır ki bu tip dudak büyütme ameliyatlarında estetik açıdan da büyük önem taşımaktadır.


Dudak Büyütme Nasıl Yapılır?


Amaç dudakları büyütmek ve dudak konturlarını daha belirgin hale getirmektir, kırışıklıkları azaltmak ve dolgunlaştırmak ilk hedeftir. Fakat doğal görünümün korunması başlıca hedeftir. Dudakları büyütmek ve dudak kırışıklarını düzelterek dolgunlaştırmak için birçok yöntem bulunur. Bu yöntemler 3 ana grupta incelenir.
  • Yabancı dolgu malzemeleri kullanımıyla dudak büyütme
  • Sıvı silikon ve silikon yağı kullanarak dudak büyütme
  • Yüz dokularına enjekte edilerek kullanımı eski zamanlardan beri kullanımı moda olmuştur.
Dudak büyütme yıllardan berikullanılmakta olan sıvı silikon ve silikon yağı içerdiği olumsuzluklar ve uygulanan hastalarda çeşitli komplikasyonlara neden olduğundan dolayı artık günümüzde kullanımı Amerikan gıda ve ilaç kurumu FDA tarafından estetik dolgu malzemesi olarak satılması ve direk doku içerisine enjeksiyonu yasaklanmıştır. Dudak büyütme ameliyatı göğüs ameliyatında yapılandan farklı olmaktadır. Göğüs ameliyatında jel silikon kalın bir kılıf içerisinde göğüs altına yerleştirilmekte ve istendiğinde çıkarılır. Bu durumda hiçbir sakınca görülmez. Fakat dudağa enjekte edildiği zaman bu silikon sıvı olduğu için doku arasına yayılmakta ve çıkarmak imkânsız olmaktadır. Dudak dokusunda enflamasyona sebep olmanın yanı sıra sürekli yer değiştirdiğinden dolayı hastalarda şekil bozukluğuna sebep olur. Bundan dolayı dudak büyütme işlemi yapıldığında oldukça dikkatli davranılması gerekmektedir.

Dudak Büyütme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Dudak Asimetrisi

Dudak Asimetrisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersizler

Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersizler

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dudak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Büyütme Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Büyütme Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Nemlendiricisi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dudak Nemlendiricisi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Dudak Titremesi Nedenleri ve Tedavisi

Dudak Titremesi Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

İç Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

İç Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dudak Maskesi Nasıl Yapılır?

Dudak Maskesi Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6