Dudak Patlaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dudak Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Patlaması, herhangi bir darbeye maruz kalındığı zaman dudaklarda patlama oluşabilir. Dudak patlaması genel olarak çevresel faktörlerden, vitamin eksikliğinden veya bazı hastalıklara bağlı olarak meydana gelebilir. Çevresel faktörlere maruz kalınması yazın sıcak ve güneşli olan havalar, kışın ise soğuk ve rüzgârlı havalar çok hassas olan dudakların patlamasına neden olabilir. Patlayacak olan dudaklar önce kururlar fakat bu süreçte doğu bakım yapılırsa dudak patlaması yaşanmaz. B vitaminleri dudak patlamasında çok etkili bir vitamindir. B, A vitamini eksikliği, bazı sivilce ilaçlarının kullanımı dudaklarda patlama meydana getirebilir. Bu gibi durumlarda uygun tedaviyle dudaklarda patlaması engellenir.

Dudakların sık sık yalanması da dudak patlaması nedenlerinden olan bir durumdur. Dudakların çevresel faktörlerden etkilenmemesi için uygun bir nemlendirici kullanılarak nemli olmaları gerekir. Yazın güneş koruma faktörlü dudak bakım ürünleri kullanarak güneşin etkilerinden dudaklarınızı koruyabilirsiniz. Bazı kişilerde B vitamini eksikliğinden dolayı dudaklarda patlama olur. Bu nedenle tam tahıllı yiyeceklerin tüketilmesi, yeşil sebzeler tüketilmesi, sert kabuklu kuru yemişlerden tüketerek yeterli B vitamini almaya özen göstermelisiniz. Görülmeyen bir dudak patlaması için ise tedavi önermek doğru olmaz. Bu tür patlamalara hiçbir şey yapmasanız bile belli bir müddet sonra dudak patlaması kendiliğinden iyileşecektir. Tabi bu iyileşmeyi hızlandırmak için ve kontrol altına almak için ilaç kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle Uzman bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Dudak patlaması genel olarak kuru havadan ve rüzgâra uzun süre maruz kalmaktan dolayı görülür. Dudaklar ciltte olduğu gibi yağ bezleri içermediğinden dolayı kolayca kuruyup, patlar. Dudak patlaması herkes için can sıkıcı bir durumdur. Dudak patlaması özellikle de bayanlar için önem arz eden bir durum olmaktadır. Bu oluşumların neden dolayı meydana gelir bu makalemizde belirteceğiz. Dudak patlaması nedenlerine birlikte göz atalım. Vücudun susuz kalmasından dolayı dudak patlaması meydana gelebilir. Dudak patlaması vücudun genel olarak susuz kalmasından dolayı oluşabilir. Eğer gün içerisinde yeteri miktarda su içmezseniz, bütün vücut hücreleri gibi dudaklar da bundan nasibini alacak ve yetersiz nem dolayısıyla kuruyarak, patlar. Ağızdan nefes almadan dolayı dudak patlaması meydana gelebilir. Nezle, grip olduğunuz zaman dudaklarınızda patlama oluştuğunu fark etmişsinizdir. Burnunuz kapalı olduğundan dolayı, ağızdan nefes almak zorunda kalırsınız. Dudakların üzerindeki sürekli hava akışı da onları kurutur ve dudakta patlamaya neden olur.

Dudak patlaması tedavisi dudak patlamasının altında yatan nedeni anlamakla başlayacaktır. Eğer dudak patlaması probleminde uzun zamandır şikâyetçiyseniz ve dudağınızı yeterince nemlilik oluşturamıyorsanız ve dudağı korumanıza rağmen patlama oluyorsa bir dermatoloğa başvurmalısınız. Dudak patlaması için iyi gelen bazı doğal tedavi yöntemleri ise; bu tedavi yönteminde ilk olarak dudağa ruj sürülmesi gerekir. Halk arasında dudak patlaması için en iyi bilinen ve etkili olan yöntem rujdur. Ruj yağlı yapısından dolayı dudak patlaklarını nemlendirerek iyileşmesini sağlayacaktır. Rujun herhangi bir yan etkisi olmadığından dolayı dudak patlağı geçene kadar kullanılabilir. Patlamış dudaklardaki ölü dokuların dökülmesi sağlanarak, dudakların doğal yumuşaklığına daha çabuk kavuşmasını sağlamalısınız. Bunun için ise 2 tatlı kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı balı karışım haline getirin. Bu karışımı patlak oluşan dudağa sürün. 5 dakika dudakta bekledikten sonra dudaklarınızı nazikçe ovalayarak, ölü dokularını dökülmesine yardımcı olun. Daha sonra dudağı ılık suyla yıkayın. Dudak patlaması için bal da patlamaya iyi gelen bir yöntemdir. Dudak patlaması için bal hem çok iyi bir nemlendirici olarak bilinir hem de iyileştirici özelliği olmaktadır. Günde birkaç defa doğal baldan patlayan dudağınıza sürebilirsiniz.

Dudak Patlaması Yorumları

soru

nisa yılmaz

26 Kasım 2017 Pazar

Dudağım patladı dikiş atıldı dün pazartesi gününe kadar iyileşir mi

Cevap yaz
cevap

Ahmet Hakan

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhabalar nisa hanım, dudak patlamalarında yaranın kaynaması ve dikişlerin tutması dudaklar hareketli olduğu için en az 1 hafta alır. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dudak Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dudak Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sigara Dudak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Sigara Dudak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Dudak Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Dudak Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersizler

Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersizler

Güncel

Dudak Koruyucuya Neden İhtiyaç Duyarız?

Dudak Koruyucuya Neden İhtiyaç Duyarız?

Güncel

Bebeklerde Dudak Çatlaması Neden Olur?

Bebeklerde Dudak Çatlaması Neden Olur?

Güncel

Üst Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Silikon Dudak Nasıl Yapılır?

Silikon Dudak Nasıl Yapılır?

Dudak Resmi Nasıl Çizilir?

Dudak Resmi Nasıl Çizilir?

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6