Dudak Yarası Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dudak Yarası Nasıl Geçer?

Dudak Yarası Nasıl Geçer, Dudak yaraları veya dudak çatlakları çok küçük olsalar bile bir şey içerken, konuşurken, soğuk havada iken ve yemek yerken ağrıya sebep olur. Dudaklar devamlı nemli olduğundan dolayı oluşan bu yaraların iyileşme zamanı vücudun diğer bölgelerinde oluşmuş yaralara göre çok daha uzun sürmektedir. Enfeksiyon, dudak ısırması, sivilce ve diğer sebepler ile oluşan dudak yaralarının tedavisi içinde aloe vera jeli, E vitamini yağı, limon ve bal gibi katkısız doğal ürünler kullanın. Ancak hiç geçmeyen ve iltihaplanan dudak yaraları için mutlaka doktora gitmeniz gerekir.


Dudak Yarası Nasıl Geçer, Doğal ÇözümlerBal ve Limon


Bal ve limon karışımı sayesinde dudaklarda oluşan yaralar tedavi edilebilir. Bunun içinde tam iki çay kaşığı kadar balı (Doğal olması daha etkili bir çözüm sunar.) Bir çay kaşığı da taze sıkılmış limon suyu ile karıştırın ve oluşan yaranın üstüne sürerek tam on dakika kadar bekletin. Eğer yara kurmamış ise limon suyu doğal olarak yakacaktır.


Aloe Vera Jeli


Cilt yaraları tedavisinde en etkili olan doğal ürünlerden birisi de aloe vera jelidir. Oluşan yaranın kısa bir süre içinde iyileşmesini sağlar. Yüzde yüz aloe vera jeli temin edebilirseniz etkisini daha hızlı gösterir. Fakat aloe vera içermekte olan bakım ürünleri de çok faydalı olur.


E Vitamini Yağı

Dudak üstünde oluşan yaralara düzenli bir şekilde E vitamini yağı sürmek hem oluşan yaranın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur hem de dudakların daha parlak ve daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. E vitamini yağını direk olarak yaranın üstüne sürebilirsiniz. Eczanelerde temin edebileceğiniz E vitamini kapsülleri de yine aynı görevi görür.


Zeytinyağı

Akne sebebi ile oluşan yaralar için zeytinyağı kullanın. Yara üstüne günde iki defa zeytinyağı sürerek sebep olduğu ağrı ile hassasiyeti azaltabilirsiniz. Zeytinyağını yaranın üzerine sürdükten sonra yarım saat bir şey yiyip içmeyin.


Dudak Kremi, Vazelin ve Bebek Yağı

İlk önce temiz bir parçasını ılık su içine batırın ve bu bezi suyunun sıkmadan dudaklarınızın üstüne koyarak biraz soğuyuncaya kadar bekletin. Daha sonra da bezi yeniden su içine batırın ve sıkın parmaklarınız ile basınç uygulayarak dudaklarınızın üstünde hareket ettirin. En sonda bezi soğuk su ile ıslatın ve dudaklarınızın üstünde birkaç dakika bekletin. Daha sonra parmak uçlarınız ile hafif, hafif vurarak dudaklarınızı kurutun. Bu işlemden sonra da ince bir tabaka halinde vazelin sürün ve yirmi dakika bekletin. Daha sonra da kalın bir tabaka olacak şekilde nemlendirici dudak kremi sürün.


Diğer Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Evde uygulamış olduğunuz doğal yöntemlere rağmen yara 7-10 gün içinde geçmedi ise iltihap kapmaması için mutlaka bir dermatoloğa gitmenizde fayda vardır. Doktor yaranın sebebine bağlı olarak direk yara üstüne sürebileceğiniz kremler veya ağız yolu ile alınacak ilaçlar verebilir. Dudak yaralarının tedavisinde hem gündelik yaşamı etkilememesi için hemi de yara iyileştikten sonra hiçbir iz kalmaması için erken tedavinin yeri oldukça büyüktür.

Dudak Yarası Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dudak Kuruması Nedenleri ve Tedavisi

Dudak Kuruması Nedenleri ve Tedavisi

Dudak Genişletme Teknikleri

Dudak Genişletme Teknikleri

Dudak Kanaması Orucu Bozar mı?

Dudak Kanaması Orucu Bozar mı?

Bebeklerde Dudak Yarığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Dudak Yarığı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Büyütme Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Büyütme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Flormar Dudak Kalemi Nasıl Sürülür

Flormar Dudak Kalemi Nasıl Sürülür

Güncel

Dudak Enjeksiyonu Yapım Nedenleri

Dudak Enjeksiyonu Yapım Nedenleri

Güncel

İç Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

İç Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6