Dudak Kenarında Sivilce Oluşma Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dudak Kenarında Sivilce Oluşma Nedenleri?

Dudak kenarında sivilce, sorunları günümüzde insanlar arasında görülen en büyük sorunlardan biridir. Özellikle gençlerin çokça karşılaştığı bu gibi problemler aslında her ne kadar tehlikesiz olsa bile öncelikle estetik güzellik üzerinde çok büyük olumsuzluklara neden olarak kişilerde rahatsızlıklara neden olmaktadır. Sivilceler aslında çok küçük boyutlardaki iltihaplanmalardır. Dudak kenarındaki gözeneklerin farklı nedenlerden dolayı kapanması ile oluşan küçük iltihaplanmalara sivilce adı verilmiştir. Dudak kenarında genellikle ergenlik dönemlerinde birçok sivilce çıkmaktadır. Bu sivilceler en çok cildi yağlı olan kişilerde görülen problemler arasında yer almaktadır. Bazı insanların cildinin son derece yağlı olması nedeni ile bu kişilerde dudak kenarında sivilce problemleri görülmektedir. Bu sivilcelerin özellikle dudak kenarında görülmesinin en büyük nedeni tabi ki yüz bölgesindeki cildin en ince kısmının dudakların kenarlarının olmasıdır. Buralarda gözeneklerin toz, kir, duman, ölü deri gibi nedenlerden dolayı tıkanması durumunda vücut yağını atamaz ve sıkışır. Derinin hassaslığı nedeni ile bölge iltihaplanma sorunu görülür. Sivilceler genellikle çok fazla büyümediği zaman kişilerde herhangi bir ağrıya neden olmaz. Fakat dudak kenarındaki sivilce çok iltihaplı ise bu durumda kişilerin bu sivilceleri ağrılara neden olabilmektedir.


Dudak kenarında sivilce oluşma neden olur?

  • Dudak kenarında sivilce genellikle aşırı stres altına giren kişilerde görülmektedir. Özellikle sınav stresi yaşayan kişilerde ya da yoğun iş hayatının vermiş olduğu stresleri yaşayan insanlarda bu duruma bağlı olarak birçok sorunla birlikte sivilce problemi ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için stresten uzak durmanız gerekmektedir. Stresten uzak durduğunuzda sorunun daha da azaldığını görebilirsiniz.
  • Dudak kenarında sivilce sorunun en büyük nedenlerinde bir tanesi ise son derece büyük etkiler yapan sigaradır. Kişilerin sürekli olarak sigara içmelerinden dolayı sigara dumanı ve içerisindeki maddeler nedeni ilse kişinin dudaklarının çevresindeki gözenekler kapanır. Bu nedenle dudak kenarında sivilce sorunundan kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey tabi ki sigara içmekten ve içilen yerlerden uzak durmak olmalıdır.
  • Bir diğer neden ise tabi ki kişisel hijyendir. Özellikle yüz yıkama alışkanlıkları az olan kişilerde görülen bu sivilcelerin ortadan kalkması için sık sık yüz yıkama alışkanlığının geliştirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde bu sivilceler sürekli olarak yenilenerek dudak kenarında oluşan sivilceler iyileştikten sonra dudak kenarında lekelere neden olmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için gerekli önlemleri alarak birçok sorundan kurtulabilirsiniz.
Dudak kenarında sivilce genellikle kişilerde öncelikle bir kızarıklık ile başlayarak yavaş yavaş şişmeye başlar. Bazen dudak kenarında görülen soyulmalar ile oluşan sivilcelerde de kişi isterse tıbbi tedaviler uygulayabilir. Özellikle uzun süreler boyunca iyileşmeyen dudak kenarında sivilce sorunu için bazı tıbbi tedaviler uygulanabilmektedir. Dudak kenarında sivilce kesinlikle kişilerde kaşıntıya neden olmaz. Dokunulduğunda hafif bir ağrı hissettirse de bu sivilceler çok büyük ağrılara neden olmaz. Sivile tedavisine gelecek olursak aslında bu gibi durumlar için genellikle ilaç tedavileri ve kişinin yapması gereken bazı şeyler yer almaktadır. Özellikle günde en az üç defa kadar kişinin yüzünü yıkaması gerekmektedir. Bu işlemi saf sabun ile gerçekleştirmek son derece daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanında kullanılan tıbbi ilaçlar sivilcelerin hızla sağlıklı bir şekilde iyileşmesini saplayacaktır. Sizlerde dudak kenarında çıkan sivilcelerinizi sıkarak patlatmak yerin bu tür önlemleri alarak sorunların en sağlıklı şekilde ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Dudak Kenarında Sivilce Yorumları

soru

Filiz

13 Şubat 2018 Salı

Gerçekten çok sağolun

Cevap yaz
cevap

Neşecan

06 Eylül 2018 Perşembe

Dudak kenarındaki sivilce veya diğer adıyla uçuk olarak bilinen bu yara aslında hijyenik gerektirdiği kuralları yerine getirememe yüzünden ve farklı nedenlerden kaynaklanmakla birlikte dudak etrafında beliriyor.

soru

yağmur

25 Şubat 2018 Pazar

dudak üstünde sivilce neden olur ??????????????????

Cevap yaz
cevap

Barik

30 Ağustos 2018 Perşembe

Merhabalar. Dudak kenarında sivilce bireylerde çok sık görülür. Nedenleri arasında öncelikle kişisel hijyen diyebiliriz. Yüz yıkama alışkanlığı olmayan bireylerde sıkça rastlanabilir. Ayrıca stresli kişilerde de bu durum gözlemlenebilir. Bunun için stresten uzak durmaya dikkat edilmelidir. Bir diğer neden arasında ise kişinin sigara içmesi ya da sigara içilen ortamda bulunmasından kaynaklanabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Dudak Emmesi Çocuklarda Dudak Emme

Bebeklerde Dudak Emmesi Çocuklarda Dudak Emme

Güncel

Kanayan Dudak Belirtileri ve Tedavisi

Kanayan Dudak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dudak İnceltme Yöntemleri

Dudak İnceltme Yöntemleri

İç Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

İç Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Botoksu ve Dudak Dolgusu

Dudak Botoksu ve Dudak Dolgusu

Dudak Resmi Nasıl Çizilir?

Dudak Resmi Nasıl Çizilir?

Dolgun Dudak Egzersizleri

Dolgun Dudak Egzersizleri

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?

Yarık Dudak Tedavisi

Yarık Dudak Tedavisi

Yarık Dudak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yarık Dudak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Ağlarken Dudak Morarması

Bebeklerde Ağlarken Dudak Morarması

Dudak Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Kenarı Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Kenarı Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Sarkması Nedenleri

Dudak Sarkması Nedenleri

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6