dudak.gen.tr https://www.dudak.gen.tr Dudak, Dudak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, dudak.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Mon, 18 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Dudak Makyajı https://www.dudak.gen.tr/dudak-makyaji.html Thu, 11 Oct 2018 03:45:42 +0000 Dudak Makyajı, dudakların iki kat daha göz alıcı olmasını sağlamak için belirli yöntemlerle ve ürünlerle yapılan dudak üzerinde makyaj kalemi, fırçası ve renk katmak için ruj ile yapılan işlemdir. Çeşitli tarzlarda dudak Dudak Makyajı, dudakların iki kat daha göz alıcı olmasını sağlamak için belirli yöntemlerle ve ürünlerle yapılan dudak üzerinde makyaj kalemi, fırçası ve renk katmak için ruj ile yapılan işlemdir. Çeşitli tarzlarda dudak makyajı yapılması mümkündür. Makyaj hileleriyle ince dudaklar kalın hale getirilerek istenilen şekil verilmektedir. Kadınların ilgi alanlarına giren dudak makyajı ile ister profesyonel eşliğinde ister amatörlerce uygulama yapmanın yöntemleri vardır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, dudak üzerine abartılı makyajın yapılmamasıdır.

Dudak makyajı nasıl yapılır

Etkili bir dudak makyajı stilleri oluşturulurken bazı püf noktaları bilmek gerekir. Her şekildeki dudaklar istenilen tarza dönüştürülebilir. Dudak makyajı denilince akla sadece dolgun dudaklar gelmemelidir. İnce dudakları kalın göstermek, dolgun doğal dudakları daha ince görünüme kavuşturmak, küçük dudakların çehre ile orantısını sağlamak artık imkansız değil. Bunun için tek gereken iyi bir dudak kalemi ve dudak fırçası ile rujdur.
Öncelikle kullanılacak olan ruj rengi ten rengi ile orantılı olmalıdır. Bunu gölgelendirme ve kontör metotlarıyla dengede tutmak elde edeceğiniz sonuçlar açısından yüzünüzde tebessüm oluşturacaktır. 

İlk olarak dudak makyajı için kalem, fırça ve ruj ürünlerinin birçok tonlarının olması gerekir. Dudak kalemi ile etkili düzeltmelerle dudak üzerine çizim yaparak dudak şeklini değiştirmeye başlamaya adım atılır. Ancak dudak şeklini bu çizimlerle fazla zorlamak kötü bir görüntüye sebep olabilir. Dudak kalemi, dudak alanındaki çerçeveyi belirginleştirir ve bununla doğal dudak çizgisinin dışına çıkıldığında daha kalın görünümlü dudak elde edilir. Doğal dudak çizgisinin içine doğru kalem çekilirse dudak daraltılarak ince görünüme dönüştürülebilir. Çizilen alandan sonra fırça ile ruj boyama işlemine geçilir.

Fırça ile ruj alınarak dudak renklendirme aşamasına geçilir. Bu noktada fırçanın ince olmasına dikkat edilir. Parlak olmayan rujlar seçilirse ruju sonradan dudak üzerine sabitlemek parlatıcı kullanmak dudak makyajının kalıcılığını sağlar. Pudra tonları rujlarla istenilen renkler karıştırılarak gölgelendirme ile daha güzel bir görünüm elde edilir. Yapılması gereken aşırıya kaçmadan ve dudak çevresinin simetriğini bozmadan ruju düzgün bir şekilde kullanmaktır. Böylece dudak makyajı hileleriyle pratik yoldan çözüm yolu sağlayıp çekici dudaklara sahip olarak kendinizi mutlu etmeyi başarabilirsiniz. Organik dudak makyajı ürünlerinin varlığı da sizlere farklı seçenek sunmaktadır. Kendi güzelliğinizin uzmanlığı size aittir. Kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız o yönde dudak makyajı yapmanız yararınıza olacaktır.

Uygulama yapılan dudak ile kalem arasında orantılı renk oluşturulmalıdır. Kalemin rengi dudak ten renginin önüne geçmemelidir. Gündüz, gece ve ofis makyajlarına uyumlu olarak dudak makyajı yapılmalıdır. Estetik ameliyatlara gerek duymadan ve fazla para harcamadan evde kolay bir şekilde istenilen tür ve renkten dudak makyajı yapmak artık elinizde!]]>
Bebeklerde Dudak Emmesi https://www.dudak.gen.tr/bebeklerde-dudak-emmesi.html Thu, 11 Oct 2018 05:32:12 +0000 Bebeklerde dudak emmesi, bebeklerde emme normal bir reflekstir. Emme anne karnında 29'uncu haftadan itibaren başlar. Bu dönemden sonra doğduğu zamanda bu eylem devam eder. Yeni doğan bebeğin ağzına ne verirseniz verin emer. Bebekler Bebeklerde dudak emmesi, bebeklerde emme normal bir reflekstir. Emme anne karnında 29'uncu haftadan itibaren başlar. Bu dönemden sonra doğduğu zamanda bu eylem devam eder. Yeni doğan bebeğin ağzına ne verirseniz verin emer. Bebekler emerek kendilerini güvende hisseder ve rahatlar. Emme refleksi genelde ilk aylardan sonra kaybolur, ama bazı bebekler beslenme dışında emmeye devam eder. Bazen de kendilerine ait olan parmak, dudak emerler. Çoğu zaman uykuya geçecekleri zaman emme ihtiyacı duyarlar. Çocukların çoğu emme ihtiyacını 2 yaşına kadar sürdürebilirler. 4 yaşına kadar bu durum devam ederse pedagog ile görüşmek gerekir. 

Çocuklarda dudak emme devam ediyorsa genel de bu durum da sürekli olarak ikaz etmemek, bu durumu sürekli olarak dile getirmemek faydalı olacaktır. Dudak emme uzun zaman devam ettiğinde çocuğun, çenesinde ve yüz yapısında bozulmalar meydana gelir. Bu durumu çocuğun yanında konuşmamalı ve gerekirse çocuğunuz bu davranışı yaptığı zaman farklı aktivitelere yönlendirerek dikkatini dağıtmanız faydalı olabilir. Dediğimiz gibi anne karnında başlayan bu istem uzun süre devam edebilir. Bebeklerde emmek hayatta kalabilmeleri için olan özel bir reflekstir. Emme hissi bebeğin sakinleşmesini kendini güvende hissetmesini sağlar. Uzun sürerse diş yapısında da bozulmalar olabilir. Dudak emmesinde emdiği dudakta diğerine göre bozulmalar meydana gelir. 


]]>
Dudak Kanaması Orucu Bozar Mı https://www.dudak.gen.tr/dudak-kanamasi-orucu-bozar-mi.html Thu, 11 Oct 2018 10:35:08 +0000 Dudak Kanaması Orucu Bozar Mı, kutsal ibadetlerimiz içerisinde yer alan oruç ibadetinin uygulanması  ile orucu bozan bazı haller vardır. Özellikle gün boyu dudakların susuz kalması sebebiyle çatladığı bu sebepten kanama gi Dudak Kanaması Orucu Bozar Mı, kutsal ibadetlerimiz içerisinde yer alan oruç ibadetinin uygulanması  ile orucu bozan bazı haller vardır. Özellikle gün boyu dudakların susuz kalması sebebiyle çatladığı bu sebepten kanama gibi problemler sık karşılaşılan sorunlar arasındadır. Oruç tutarken kişinin susuz kalması ve dudak bölgesinin kuru olmasından dolayı bu bölgede kanama görülür. Dudak kanamasının orucu bozmadığı bilinmektedir. Ancak dudağın kanamasının ardından hemen dudağın yıkanması veya peçete ile temizlenmesi gerekir. Kişinin dudağı kanadığı zaman kanı yalayarak yutması orucunun bozulmasına sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı dudak kanadığı zaman yalanmaması hemen peçete ile temizlenmesi orucun bozulmamasını sağlar.
Vücudun herhangi bir yerinden kan çıkması orucun bozulmasını etkilenmez. Önemli olan nokta burada kanın vücuda geri alınmamasıdır. Dudakta olan kanın temizlenmesi oruca hiçbir sakınca vermez. Aynı şekilde diş kanaması veya bir başka yerin kanaması orucu bozmaz. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta kanayan bölgede bulunan kanın ağız yoluyla vücuda geri alınmamasıdır. Aksi takdirde yutulması orucun bozulmasına sebebiyet verebilir.

Orucu bozan haller,

Dinimizin gereği olarak yaptığımız oruç tutma ibadetinde dikkat edilmesi gereken konular vardır. Kişi oruçlu iken yemek yiyemez veya herhangi bir şey içemez. Ayrıca oruçlu iken kişinin cinsi münasebette bulunması orucu bozan haller içerisinde yer alırken; kanamalarda orucu bozan haller içerisinde yer alır. Bu kanama ağız içerisinde olan kanamalardır. Diş ve ağızda bulunan kanamaların yutulması halinde orucun bozulduğu belirtiler. Kanamanın dudakta olması ve aşırı şekilde oluyor  ve kişi bunu yutuyorsa orucun bozulmasına sebebiyet verir. Ancak dudak kanamasında kanama yutulmaz peçeteyle temizlenir ise orucun bozulmadığı belirtilir. Orucun bozulması halinde kişinin nafile olarak sonra başka bir gün orucunu tutması gerektiği belirtilir. Bu sebepten orucu bozulmaması için dikkat edilmesi gerekir. Kefaret gerektiren orucu bozulan halleri de kaza edilmesi dinimiz gereği vardır. Özellikle bayanlar ramazan ayında adet dönemleri geldiği zaman oruç tutmaz. Oruçlu olmadıkları günleri  hesaplayarak daha sonrasında nafile olarak bu ibadeti tekrar yerine getirirler. Bu sebepten dolayı kanamalar orucun bozulması halleri içerisinde yer alırken; dudak kanaması bu hallerin dışındadır. Yutuluyor ise ona da kefaret gerekir.

Diş tedavisinde orucun bozulma halleri,

Oruçlu iken yapılacak diş tedavisi en çok düşündüren konular içerisinde yer alır. Kişinin ağzına uygulanan morfin veya morfinsiz diş tedavisinde veya çektirilmesin de oruç bozulmaz. Ancak kişinin dikkat etmesi gereken kan veya tedavide kullanılan maddelerin herhangi bir şekilde yutulmamasıdır. Yutulması halinde kanamaya bağlı olarak yutulan veya ağzından içeriye alınan ilaçlar orucun bozulmasına neden olur.
]]>
Dudak Dikişi https://www.dudak.gen.tr/dudak-dikisi.html Thu, 11 Oct 2018 11:02:09 +0000 Dudak Dikişi dudak patlamalarının sonucu yaranın büyük ve derin olması sonucu atılması zorunlu dikişlerdir. Atılmaması takdirde kanamanın durması zor yaranın iyileşmesi oldukça geç ve güç olur. Dudak dikişi görsel Dudak Dikişi dudak patlamalarının sonucu yaranın büyük ve derin olması sonucu atılması zorunlu dikişlerdir. Atılmaması takdirde kanamanın durması zor yaranın iyileşmesi oldukça geç ve güç olur. Dudak dikişi görsel açıdan kişiyi rahatsız eden bir durum olabilir. Dudak dikişi ve ameliyat izi dudağın bulunduğu kısmına şekline ve büyüklüğüne bağlı olarak tedavi edilerek estetik açıdan düzenlemeler yapılabilir. Bu düzenlemeler için kişi mutlaka bir plastik cerrahi uzmanına danışmalı ve yardım almalıdır.

Dudaktaki Dikiş İzi Nasıl Geçer

Dudaktaki dikişi izini geçirmek için ilk yol estetik ameliyatlardır. Estetik ameliyatları dikiş izlerinde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Bazı kişiler tarafından cerrahi operasyonlar pek tercih edilmemektedir. Ancak alınan sonuçların başarılı olması ve hastaların yeterince bilgilendirilmesi durumunda bu yöntem sıklıkla tercih edilir. Dudak ve çevresi başta olmak üzere estetik açıdan kişiyi rahatsız edebilecek her dikiş ameliyat ve yara izi bölgede uygulanacak operasyon ile kusursuz bir görüntüye kavuşturulabilir.

Bir diğer çözüm yolu ise şüphesiz ki lazer tedavisidir. Lazer günümüzde insan vücudunda bulunan bir çok lekenin tedavisi için başarılıyla kullanılmaktadır. Son yıllarda bu teknolojinin ilerlemesi ile uygulama alanlarında büyük genişleme görülmüştür. Lazer tedavisi ile dudaktaki dikişi izi ve herhangi diğer lekeler rahatlıkla geçirilebilir. Lazer tedavisi cerrahi bir müdahale içermediğinden kişiler bu yöntemi daha güvenlikli bulmaktadır. Ancak maliyeti de estetik dikişe göre fazladır. Yalnız bu tedavi türü cerrahi müdahalede olduğu gibi tek seans da halledilebilecek bir durum olamayabilir. Genellikle iki ya da üçüncü seansa ihtiyaç duyulur. Tabi ki bu seanslar dudaktaki dikiş izinin ya da yaranın büyüklüğüne göre değişmektedir. 

Dudaktaki dikiş izi geçirmek için kullanılan bu iki yöntem sonucunda da işlemden sonra dudağın kendisini onarması yenilemesi ve daha güzel bir görünüme kavuşması için kremlere ihtiyaç duyulabilir.
]]>
Dudak Asimetrisi https://www.dudak.gen.tr/dudak-asimetrisi.html Fri, 12 Oct 2018 07:01:16 +0000 Dudak asimetrikliği estetik bir bozukluktur. Kadınlarda ve erkeklerde görülme olasılığı karşılaştırılmamakla birlikte, kadınların estetik kaygısı tedavisine olan ilgiyi arttırmaktadır. Dudaklar yüzde önemli Dudak asimetrikliği estetik bir bozukluktur. Kadınlarda ve erkeklerde görülme olasılığı karşılaştırılmamakla birlikte, kadınların estetik kaygısı tedavisine olan ilgiyi arttırmaktadır. 

Dudaklar yüzde önemli bir yere sahiptir. Dudakların şekli, kıvrımı, dolgunluğu, inceliği, kalınlığı, genişliği gibi şeyler gülüşü daha çok çekici kılar. Bunların yanı sıra üst dudakta bulunan eros yayı denilen kıvrımda güzellik olarak etkilidir. 
Bir dudak bu kadar önemliyken dudak asimetrikliği ise bu durumu bozmaktadır. Uzmanlar ise böyle bir durumda tercihi bizlere bırakmıştır. 

Dudak asimetrikliğinin estetikte ağrısız bir çözümü vardır. Ağrısız olmakla birlikte ameliyatsız olmasıda tedaviyi daha çekici kılmaktadır. 
Dudak dolguları ile asimetrilik düzeltilebilir. 10 ile 30 dakika arasında işlem tamamlanır. İşlemin tek dezavantajı işlem öncesi yapılan uyuşturmadır. İşlem sonrasi en fazla 2 saat uyuşukluk geçmemektedir. 
Estetik operasyon sonrası dudak dolgusunun kalıcılığı 9-15 ay arasıdır. 

Dudak asimetrikliği için kalıcı çözüm,

Aslında var ama uzmanlar kalıcı dudak dolgusunu önermiyorlar. Sebebi ise dolgu maddesinin vücutta probleme yol açması durumunda kolayca temizlenmesidir. Bu yüzden kolay eriyen dolgu maddeleri daha çok sağlıklıdır. 
Geçici olan dudak dolgusu dışında dudak silikonu ve dudak estetik ameliyatlari kalıcı bir işlem sağlamaktadır. 

Bütün bunları bildikten sonra diğer önemli olan şey ise uygulayıcıdır. Kaliteli dolgu malzemesi kullanması ve işlemden maksimum verim almak çok önemlidir. 
]]>
L Action Dudak Dolgunlaştırıcı https://www.dudak.gen.tr/l-action-dudak-dolgunlastirici.html Fri, 12 Oct 2018 21:19:39 +0000 L Action dudak dolgunlaştırıcı, gün içinde sürekli kullanıldığında dolgun bir görüntü vermektedir fakat gün içinde sürekli kullanmanız gerekir. Daha dolgun dudaklar isteyen bayanlar için mükemmel bir dudak dolgunlaşt L Action dudak dolgunlaştırıcı, gün içinde sürekli kullanıldığında dolgun bir görüntü vermektedir fakat gün içinde sürekli kullanmanız gerekir. Daha dolgun dudaklar isteyen bayanlar için mükemmel bir dudak dolgunlaştırıcıdır.  

Dudak dolgunlaştırıcı olarak bitkisel kürlerden, egzersizlerden veya bunun için üretilmiş olan kozmetik ürünlerden yararlanılabilir. Bu yöntemler herhangi bir estetik operasyona gerek kalmadan dudakların daha dolgun görünmesine yardımcı olmaktadır. Dudak estetiği bu yöntemlerle de sağlanmış olur. Özellikle kadınlar açısından ayrı bir yeri olan dudakların dudak dolgunlaştırıcılar ile dolgunlaştırılması hem daha az maliyetli olup hem de yan etkisi bulunmamaktadır.

L Action dudak dolgunlaştırıcı etkileri;

Dudakları kalınlaştırır, dudağınızın şeklini belirginleştirir ve hacim verir. 1 dakika gibi kısa sürede uygulanmaktadır. Bu aktif parlatıcı, içerdiği oligopeptitler ile dudakları yeniden şekillendirirken 4 haftalık kullanım sonucunda dudaklara dolgunluk, hacim, parlaklık ve doku kazandırmaktadır. Dudaklarınız estetik operasyonlara gerek kalmadan L Action dudak dolgunlaştırıcı ile daha dolgun ve hacim kazanacaktır.

L Action dudak dolgunlaştırıcı kullanımı;

Daha dolgun dudaklar için;
 • Doğal bir görünüm için 4 hafta boyunca dudaklara uygulamalısınız.
 • Parlak bir görünüm için ürünü rujunuzun üzerine parlatıcı olarak uygulamalısınız.
 • Çok tatlı bir kokusu ve tadı bulunmaktadır.
 • Dudakları çok güzel nemlendirmektedir.
Sürdükten birkaç dakika sonra hafif hafif dudaklarda karıncalanma hissi veriyor ve zamanla dudaklarınızın daha dolgun görünmesini sağlamaktadır. Bu karıncalanma hissi ve dolgun görünüm yaklaşık 25 dakika sonra yavaş yavaş kaybolmaktadır. Yaklaşık 25 dakika sonra tekrar tazelemenizde fayda vardır. Dudakları çok güzel nemlendirdiği için günlük olarak dudaklarınızın bakımını da yapmaktadır. Kurumuş ve çatlamış dudaklar için de oldukça etkilidir. Böylece nemlendirilen dudaklara sürülen rujlar daha güzel sürülecektir. Kokusu ve tadı çok güzel olduğu için sürekli kullanılmak istenecektir.

Gözler ile temasından kaçının. Göze temas ettiğinde bol su ile yıkamalısınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın. Dermotolojik olarak testlerden geçirilmiştir.
]]>
Gebelikte Dudakta Uçuk Çıkması https://www.dudak.gen.tr/gebelikte-dudakta-ucuk-cikmasi.html Sat, 13 Oct 2018 15:24:58 +0000 Gebelikte dudakta uçuk çıkması, Gebelikte dudakta uçuk, normal zamanlarda görülen uçuk sorunlarına çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Genellikle ağız ve ağız etrafında görülen uçuklarda kişi hamile olduğu için ila Gebelikte dudakta uçuk çıkması, Gebelikte dudakta uçuk, normal zamanlarda görülen uçuk sorunlarına çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Genellikle ağız ve ağız etrafında görülen uçuklarda kişi hamile olduğu için ilaç kullanamaz. Gebelik döneminde annenin vücudu son derece hassastır. Bilindiği gibi gebelikte vücut hassas olduğu için dışarıdan gelen virüsleri çok kolay kapar. Bağışıklık sistemine baskınlık yapar. Gebe olan anne adayları bu durumda nezle ve soğuk algınlığı gibi sorunlarla karşılaşırken, kimi zaman diğer virüs hastalıklarına da yakalanırlar. Gebelikte dudakta uçuk çıkmasının bir diğer nedeni ise kişinin vücudunda hormonol değişimler neden olur. Kadınlarda gebelik nedeni ile ciddi şekilde hormon değişiklikleri yaşanır. Hormon miktarları oldukça etkilibir şekilde değişmesi nedeni ile sorunlar oldukça hızlı artabilir.

Gebelikte dudakta uçuk çıkmasının sebepleri,

Temasla da bulaşabilir. Deri ve mukoza çatlaklarında vücuda giren virüs, sinirleri etkileyerek sinir liflerinde ilerlemeye başlar. Burada ganglion adı verilen ana merkezlere yerleşir. Bu nedenden kaynaklı lezyonları oluşturur. Gebelikte ilk üç aylık dönemde uçuk geçirildiği zaman bunun fetus üzerinde ciddi hasara neden olduğu hakkında söylemler vardır. Bu söylem hakkında pek bir araştırma bulunmamaktadır. Bu tür hasarlar yapılacak ultrasonda tespit edilemez. Bu dikkate alınarak, gebe kadınların hepsi gebeliğin ilk üç aylık döneminde uçuk geçirilmesi açısından taranmalıdır.

Gebelik döneminde kişide ciddi şekilde bağışıklık sistemi değişiklikleri olur. Bu durumlarda bazı kadınlarda bağışıklık sistemi artarken, bazı kadınlarda ise bağışıklık sisteminin azalması görülür. Son derece yaygın olarak görülen gebelikte dudakta uçuk çıkması bağışıklık sisteminden kaynaklı daha fazla görülür. Bu gibi durumlarda sorunun tedavisi kişinin hamile olmasına bağlı olarak değişiklikler gösterdiği için çok zor durumlarda kalınabilir. Bu sebepten kaynaklı kişide gebelikte dudakta çok fazla uçuk çıkıyor ise tedavisi yapılamamaktadır. Bazı gebe bayanlarda sinir ve aşırı stres durumları çok fazla görülür. Sık sık sinirlenen ve stres olan gebe bayanlarda uçuk sorunu ile karşılaşır. Oldukça yaygın olarak görülen bu gibi virüslerden korunmak için gebelik döneminizde aşırı stres ve sinirden uzak durun. 

Gebelikte dudakta uçuk çıkması tedavisi,

Dudakta uçuk olmasının yanı sıra en tehlikeli olan genital bölgede uçuk oluşmasıdır. Doğum sırasında bebeğe bulaşabilir. Çokça karşılaşılan bu sorun bebeğin hassas vücudunun doğum sırasında uçuk olan bölgeye değmesi ile bu virüslerden etkilenir. Bebekte de uçuk problemleri görülebilir. Bu nedenden kaynaklı genital bölgede uçuk oluyorsa normal doğum ile değil, sezeryan ile doğumu gerçekleştirilmesi önerilir. Gebelikte dudakta uçuk tedavisi ağız yoluyla da uygulanabilir. Fakat gebe olan kadınlar bunu pek tercih etmediklerinden kaynaklı krem tedavisi uygulanır.
]]>
Dudak Yarığı Ameliyatı https://www.dudak.gen.tr/dudak-yarigi-ameliyati.html Sun, 14 Oct 2018 02:26:51 +0000 Dudak yarığı ameliyatı plastik cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlardır ve olumlu sonuçlar elde edilir. Bu ameliyatlarda diğer cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi riskkler ve özel komplikasyonlar söz konusudur. Bebekler dünyaya g Dudak yarığı ameliyatı plastik cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlardır ve olumlu sonuçlar elde edilir. Bu ameliyatlarda diğer cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi riskkler ve özel komplikasyonlar söz konusudur. Bebekler dünyaya gelmeden önce anne karnında dört ile yedinci haftalar arasında dudak gelişimi, yedinci ile on ikinci haftalar arasında da damak gelişimi tamamlanır. Bu gelişim sırasında çeşitli etkenler ile (genetik, çevre etkileri, radyasyon ya da kullanılan ilaçlar gibi) dokularda birleşle gerçekleşmeyip dudak yarığı ya da damak yarığı meydana gelebilir. Her bin doğumdan birinde meydana gelebilecek olan doğmalık şekil bozukluğu üst dudakta bir ayrılık oluşursa dudak yarığı adı verilen ve ağız içinde damağın tabanında bir birleşmeme durumu olursa buna da damak yarığı adı verilir. Dudak ve damak yarıkları yalnız başına ya da birleşik olarak beraberce aynı çocukta görülebilir. Dudak ve damak yarıklı çocukların tedavisinde çok büyük gelişmeler sağlanmış ve bu gelişmeler sayesinde bu çocukların sosyal yaşama uyumları büyük ölçüde sağlanmaktadır. Yarıkların boyutları ve birlikte olma durumu, hafif ya da aşırı olması durumu yapılacak tedavinin kalitesini ve tedavi uzunluğunu direk olarak etkiler. Sonucun kalitesini bu durumlar etkiler.

Dudak yarıklarının ameliyat ile tedavisi,

Bu ameliyatlar plastik cerrahlar tarafından çocuklar konusunda tecrübeli bir anestezi doktoru tarafından yapılmalıdır. Dudak yarığı ameliyatlarında en fazla rastlanılan problem ağız ve burnun bir tarafının diğer tarafına uymamasıdır. Bu durum asimetriye neden olur. Yarık dudak tamirinde amaç üst dudakta bulunan yarığı kapatmak ve normal fonksiyona sahip, normal görünüme sahip dudak elde etmektir. Bazen bu görünüm ilk ameliyat ile sağlanamayabilir ve ikinci bir ameliyat gerekebilir. Yarık damak ameliyatında amaç ise ağız tavanındaki açıklığı kapatarak bu çocukların rahat yemek yemesini ve düzgün konuşmasını sağlayabilmektir. Bu ameliyatlarda da iyileşmenin zayıf olması ve konuşma bozukluğunun giderilememesi durumunda ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulur. Bu soruna sahip çocuklarda onları ameliyata hazırlayacak sağlık programına ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyulur. Diş konusunda tecrübeli bir ortodontist desteği de gereklidir. Bazı çocuklarda ortodontist desteği ameliyat öncesinde gerekebilir ve bu süreç ameliyat sürecine yardımcı olur. Bu değerlendirme plastik cerrah tarafından yapılır ve gerekirse hasta öncelikle ortodontist tedavisi görür ve ameliyata sonra alınır. Dudak yarıklı bebeklerde kimi zaman anne memesini emme konusunda problem yaşanır ve uzun biberon desteği alınır. Bu çocukların beslenmesi oturur durumdayken ya da ayaktayken yapılır ki boğaza mama kaçması engellensin. Akciğere mama yada gıda kaçması sağlıklarını ileri seviyede bozar ve ameliyata engel olacak durumlar ortaya çıkar. Çocuk beş kilo ve üzerinde ise ve kan değerleri uygun ise ameliyata hazır demektir. Bebek iki buçuk 3 aylık olduktan sonra ameliyattan daha iyi sonuçlar alınır. Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında dikişlerine dokunmaması için özel kolluk ile kolları bağlanır ve hareketleri kısıtlanır.
]]>
Dudakta Sivilce https://www.dudak.gen.tr/dudakta-sivilce.html Sun, 14 Oct 2018 21:15:48 +0000 Dudakta sivilce neden çıkar, dudakta çıkan sivilcenin geçmesi için neler yapılabilir Sivilce vücudun her yerinde çıkabilir. Bazen dudak kısmında da sivilce çıkabilir. Dudakta sivilce çıktığı zaman dudak çok hassas bi Dudakta sivilce neden çıkar, dudakta çıkan sivilcenin geçmesi için neler yapılabilir Sivilce vücudun her yerinde çıkabilir. Bazen dudak kısmında da sivilce çıkabilir. Dudakta sivilce çıktığı zaman dudak çok hassas bir deriye sahip olduğu için dudakta ağrı meydana gelebilir. Birey yanlışlıkla sivilcenin olduğu bölgeyi ısırır ise dayanılamayan bir acı hissedilebilir. Yine birey dudağında oluşan sivilceden dolayı yemek yemede zorluk çekebilir. Eğer dudakta meydana gelen sivilce iltihaplı ise yemek yerken veya el ile dokunulması ile sivilce büyüyebilir. Hormonal dengesizlikler, düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlıkları, asitli yiyecek ve içecekler, yağlı cilt dudakta sivilce meydana gelmesinde etkili olan sebepler arasında yer almaktadır. Dudakta meydana gelen sivilce çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazen iyileşme süreci uzun sürebilir. 

Dudakta Çıkan Sivilce Tedavisi,

Ilık suya batırılan temiz bir bez ile sıkıca kapatılan dudaklar üzerine kompres uygulanmalıdır. Dudakta bulunan sivilce üzerine uygulanan bu sıcak kompres sivilcenin oluşturduğu ağrı ve şişliği azaltır. Daha etkili sonuçlar alabilmek için dudakta oluşan sivilceye sıcak ve soğuk kompresler arka arkaya uygulanabilir. Dudağında sivilce oluşan birey eğer dudak balmı kullanılıyor ise dudak balmını kullanmaya biraz ara vermelidir. Diğer kozmetik ürünlerde olduğu gibi balmlarda kimyasal içerir ve dudakta meydana gelene sivilcenin daha da kötü bir hal almasına, şişliğin ve acının daha da artmasına sebep olabilir. Hatta dudak üzerine sürülen bazı ürünler tek başına dahi dudakta sivilceye neden olabilmektedir. Bundan dolayı birey kullandığı ürünlere karşı çok dikkatli olmalıdır. Dudak ve ağızda meydana gelen bakterileri engellemek için birey gargara yapabilir. Gargara ağız içini temizler iken dudak içinde antibakteriyel sabunlar kullanılabilir.

Ancak bu sabunları kullanırken cildi çok kurutan yada cildi çok yağlandıran sabunlar tercih edilmemelidir. Yalnızca bitkisel olan ve sivilce karşıtı sabunların kullanılmasına özen gösterilmelidir. Birey her yemeğini yedikten sonra yada herhangi bir şey yedikten sonra mutlaka dudaklarını silmelidir. Çünkü ağız kirli kalırsa bakteriler daha rahat ve çabuk üremektedir. Meydana gelen bu bakteri üremesi ile dudaklarda sivilce meydana gelebilir. Birey nasıl dişlerini fırçalıyor ise dudaklar da fırçalanmalıdır. Dudakları fırçalama işlemi diş fırçası ile yapılabilir. Dudakların fırçalanması esnasında ölü deri kalkar ve dudaklar üzerinde bulunan bakteriler daha hızlı kaybolur. Ancak dudaklar fırçalanır iken çok fazla bastırılmamalıdır. Dudakların hassas bir deriye sahip olduğu unutulmamalıdır. Dudaklara parmaklar ile de masaj yapılabilir. Birey çok az su içiyor ise su tüketimini artırmaya çalışmalıdır. Çünkü su ağız içindeki sivilceler için çok etkilidir. Su ağız içinin taze olmasını sağlarken, ağız içinde bakteri üremesini de engellemektedir. Birey eğer bir dudak kremi kullanıyor ise kullandığı dudak kremini karşı da çok dikkatli olmalıdır. Çünkü kullanılan bu dudak kremi cildin daha fazla yağlanmasına sebep olurken dudakta sivilce oluşumuna etken olabilir. Genellikle alkol içermeyen ürünler kullanılmalıdır. Dudak üzerinde meydana gelen sivilce sıkılmamalıdır. Çünkü sivilcenin sıkılması ile dudak zarar görebileceği gibi bakterilerde de yayılma meydana gelebilir. Eğer dudakta oluşan sivilce uzun süre geçmiyor ise birey mutlaka bir dermatoloğa gitmelidir. Dudak sivilcesi olan bireye doktor daha çok antiviral bir ilaç tavsiye edecektir.
]]>
Erkek Dudağı https://www.dudak.gen.tr/erkek-dudagi.html Sun, 14 Oct 2018 23:50:25 +0000 Erkek Dudağı: Dudakların şekline göre karakter analizi yapılabilmektedir. Buna göre; Kadınlar için küçük ağız, erkekler için ise orantılı ağız ideal olarak kabul edilir. Ağzı büyük olan kadınlar cesurdur. Bu durum Erkek Dudağı: Dudakların şekline göre karakter analizi yapılabilmektedir. Buna göre; Kadınlar için küçük ağız, erkekler için ise orantılı ağız ideal olarak kabul edilir. Ağzı büyük olan kadınlar cesurdur. Bu durum erkeklerin pek hoşuna gitmez. Erkekler dudakları olarak ağzı küçük olan kişiler genel olarak, zayıf karakterli olup, ömürleri boyunca geçim sıkıntısı çekerler. 

Ağız kapalıyken dudak temas hattının ince olması, o kişinin titiz ve kuralcı bir karaktere sahip olduğunu gösterir. Büyük ve köşeleri aşağıya sarkan ağza sahip insanlar güçlü bir iradeye sahiptir. Bu tür insanları etkilemek zordur. Sürekli titreyen dudaklar güvensizlik göstergesidir. Kavis biçimli küçük ağız (köşeleri hafiften aşağıya doğru meyilli) genel olarak, hassas insanlar olduğunu gösterir.

Şişkin dudakların başarı belirtisidir. Simetrik ve düzgün bir halde açılıp kapanan ağız duyguların dengeli olmanın belirtisidir. Ağzın köşeleriyle gözleri birleştiren kırışıkların bulunması zor yaşam koşullarından kaynaklanır. Burun deliğinden ağız köşelerine doğru kırışıklık olması sinsi olduğunun belirtisidir. Üst dudağın alt dudağı kapatması kararsızlık, alt dudağın öne çıkmasıysa bencillik olarak belirtilir.

Dudaklara Göre Yaşamın İzleri:

Ağzın bir tarafı hafif olarak eğilmiş tipler başına buyruktur. Erkek dudaklarının üzerindeki kırışıklar ihtiyarlamanın belirtisidir. Dudaklardaki derin kırışıklık gençlik yıllarında refah içinde yaşadığını, olgunluk yaşlarında ise yokluktan haber verir.Hatları belirgin halde olan dudaklar (hafif şişkin) iyi kalpli, içten, samimi, neşeli ve genelde kötü huylarından çok iyi huylara meyilli olan tipleri gösterir. İnce dudaklar gaddar, riyakar, bencil, kurnaz, alaycı, gizemli, sömürücü tip olduğunu. Kalın dudaklar duyarlılık ve çeşitli aşağılık içgüdüleri. Nadir olarak iyi kalpliliği gösterir. Ayırıcı çizgileri olan çocuksu dudaklar saf ve içten olmayı gösterir.

Erkek Dudağı Karakter Analizi: 

 • Kırmızı ve normal şekilli olan dudaklar sağlıklı olma belirtisidir. Kansız, mor ve koyu kırmızı dudaklar hastalığın belirtisidir.
 • İnce, dar dudaklar; sahibi olan insanların şan ve şöhret tutkunu olduğunu.
 • Küçük, yukarıya doğru kalkık üst dudak; Dedikoducu, boş konuşan insanları
 • Büyük ve etli dudaklar; Aptallığı
 • Aşırı büyük alt dudak; Tembel insanı
 • Açık ağız (üst dudak açık); Aptallığı
 • Birbirine sıkışmış dudaklar; İtici mizaçlı, geçimsiz olan insanları
 • Büyük ağız; cesur, savaşçı ruhlu insanları
 • Kalın, sarkık dudaklar; Zevke ve eğlenceye düşkün insanları
 • Üst dudağı sarkık, büyük ağızlı; aptal, açgözlü, kaba insanları
 • Dar ve büyük dudaklar (bazen dişler dışarıda); Hilekâr, yalancı
 • Öne çıkmış olan alt dudak; Kendini beğenmiş, kibirli insanları belirtmektedir.

Uzmanları, erkek dudağı yapısına göre yukarıdaki tahlilleri yapmışlardır. Ben yalnızca Allah yapısı bir organın şekline bakılarak insanların karakterlerinin belli olmayacağını, insanların yetiştiği ortamın, yaşam koşullarının, başkalarına karşı tavır ve davranışlarının karakter belirlemede etkin olabileceğini düşünüyorum.

]]>
Sigara Dudak Kanseri https://www.dudak.gen.tr/sigara-dudak-kanseri.html Mon, 15 Oct 2018 09:12:42 +0000 Sigara Dudak Kanseri: Sigara insan vücudunda birçok rahatsızlığa neden olan keyif verici bir maddedir. Ama çevremize baktığımız zaman çok daha zararlı olan birçok keyif verici madde bulunmaktadır ve sigara bunların yanında bira Sigara Dudak Kanseri: Sigara insan vücudunda birçok rahatsızlığa neden olan keyif verici bir maddedir. Ama çevremize baktığımız zaman çok daha zararlı olan birçok keyif verici madde bulunmaktadır ve sigara bunların yanında biraz daha masum kalmaktadır. Fakat bu masumiyeti daha uzun vadede öldürme etkisine ve de öldürmekten daha ziyade süründürme etkisine borçlu olduğunu da unutmamamız gerekmektedir. Bazı insanlar, sigarayı bırakmak yerine pipo ya da puronun vücutlarına daha az zarar vereceğini düşünerek, sigara yerine pipo yada puro kullanmanın sonuçlarını araştırmaktadır. Fakat insan sağlığına verdiği zararlar açısından  hiçbir değişiklik olmayacaktır. Tütünü içmek yerine çiğnemek ise daha fazla zarara neden olan ve hatta insan sağlığına verdiği zarar bakımından önceliği damak kanserine veren bir yöntem olmaktadır. 

Sigara Dudak Kanseri: İnsan vücudunun diğer bölgelerine göre daha ince bir epitel doku ile örtülü olan, dolayısı ile de daha hassas bir yapıya sahip olan dudaklar da sigaradan en kolay şekilde etkilenebilen organlardır. Çoğunlukla alt dudakta meydana gelen kanser hastalıklarının büyük bir kısmı başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir. 

Dudak Kanserinin Belirtileri
 • Dudakta iyileşmeyen yaraların, yumruların oluşması ve zaman geçtikçe kalınlaşması 
 • Dudakta hissizlik oluşması veya dinmeyen dudak ağrısı 
 • Yemek yerken ve yemekleri çiğnerken zorlanma 
 • Seste, konuşmada, diksiyonda bozukluk 
 • Yaraların tekrar tekrar kanaması ve kabuklanması 
 • Boyunda düzenli olarak şişen lenf bezleri 
 • Dudakta iyileşme göstermeyen kırmızı veya beyaz renkte benekler oluşması 
Dudak kanseri, sigaranın dudağa verdiği tahrişi neticesinde oluşabildiği gibi HPV veya güneş ışığı kaynaklı olarak da meydana gelebilmektedir. Fakat hastalığın ortaya çıkmasındaki en büyük sebebin alkol ve sigara olduğu da bilinmektedir. Hastalığın tedavi sürecinde de olumlu bir sonuç alınabilmesi için  alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.
]]>
Bebeklerde Ağlarken Dudak Morarması https://www.dudak.gen.tr/bebeklerde-aglarken-dudak-morarmasi.html Mon, 15 Oct 2018 21:21:28 +0000 Bebeklerde ağlarken dudak morarması; altında yatan birçok faktör bulunmaktadır. Ağlarken dudak morarması aslında vücudun oksijensiz kalmasına işaret eder. Bebekler anne ve babaların her şeyidir onları hayata bağlayan yegan Bebeklerde ağlarken dudak morarması; altında yatan birçok faktör bulunmaktadır. Ağlarken dudak morarması aslında vücudun oksijensiz kalmasına işaret eder. Bebekler anne ve babaların her şeyidir onları hayata bağlayan yegane değerdir. Onlara daha anne karnına düştüğü andan itibaren büyük bir titizlikle görevlerimizi yerine getirmeye gayret ederiz. Ağlamasın diye bazen kucağımızdan yere koymaya bile kıyamayız. Bazen bebekler ağlamaya başladıklarında katılaşır ve dudakları morarmaya başlar. Böyle bir olay ile karşılaşan annelerin panik yapması oldukça normal bir durumdur. Her morarma türü olmasada ağlarken morarma bebeklerde kalp hastalığı habercisi olabilir.

Bebekler en aciz varlıklardır. Bir yerleri kaşındığında bile kaşıma güçleri yoktur. Bu nedenle anne babaların bebeklerinin vücut fonksiyonlarının doğal olarak çalışıp çalışmadığını çok iyi gözlemlemeleri gerekmektedir. Bebeklerde ağlarken dudak morarmaları asla ihmal edilmemelidir. Eğer bebeğinizde ağlarken dudaklarında morarma meydana geliyorsa tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Her hastalıkta erken teşhis ve tanı hayati öneme sahiptir. 


Bebekler ağlarken neden dudaklarında morarma meydana gelir

Bebekler ağlarken yaşanan dudak morarmasının birçok nedeni bulunabilir. Ancak en belirgin ve tehlikeli kabul edilen neden olası bir kalp hastalığıdır. Hiçbir anne baba bebeğine böyle ağır bir hastalığı kolay kolay yakıştırmak istemez. Ancak günümüzde bebek yaşında kalp hastalığı ile mücadele eden küçük bebekler bulunmaktadır. Hatta doğuştan kalp hastalığı ile dünyaya gözlerini açan binlerce miniğimiz vardır. Maalesef geç teşhis ya da yeterli imkanların sunulamaması nedeniyle bu bebeklerin çok az bir kısmı hayata tutunabilmektir.

Bebeklerde ağlarken dudak morarması elbette ki kalp hastalığından şüphelenmek için tek başına yeterli bir sebep değildir. Böyle bir durum mevcut ise bebeğinizi sıkı bir takibe alın. Morarmaya eşlik eden nefes almada güçlük, el ayak parmaklarında da morarma yaşanıyorsa vakit kaybetmeden bebeğinizi Çocuk Kardiyoloğuna götürmeniz gerekmektedir. Bazı bebekler kalp hastalığı risk gurubundan yer alır. Bu bebekler genellikle ailede kalp hastalığı bulunanlar, başka ciddi hastalığı olanlar ya da annesinde şeker hastalığı bulunanlardır. Bazı kalp hastalıkları bebekler dünyaya gelmeden henüz anne karnında iken tespit edilebilse de bu oran oldukça azdır. 

Eyvah demeden evvel bebeklerimize gereken özen ve hassasiyeti gösterelim. Daha anne kanında iken onun sağlığı ile ilgili olan her hususa özen ve titizlik gösterelim. Günümüzde birçok bebek daha 1 yaşına girmeden sayısız kalp ameliyatları geçirmek zorunda kalmaktadır. Bazı hastalıkların oluşumunu engellemek konusunda elimizden bir şey gelmiyor gibi görünsede bazen fark etmeden bazı şeylerin gidişatını değiştirmiş olabiliriz. 
]]>
Bebeklerde Dudak Yarası https://www.dudak.gen.tr/bebeklerde-dudak-yarasi.html Tue, 16 Oct 2018 13:03:56 +0000 Bebeklerde dudak yarası; çeşitli nedenlerle oluşmaktadır. Her 10 bebeğin 2 sinde bulunan dudak yarası ciddi bir durum olarak algılanmaz. Fakat bebeğin dudağında oluşan yara bebeğin yeteri kadar anne sütü almasına engel olacağ Bebeklerde dudak yarası; çeşitli nedenlerle oluşmaktadır. Her 10 bebeğin 2 sinde bulunan dudak yarası ciddi bir durum olarak algılanmaz. Fakat bebeğin dudağında oluşan yara bebeğin yeteri kadar anne sütü almasına engel olacağı için aslında ihmal edilmemesi gereken bir problemdir. Anne sütü özellikle yeni doğan bebeklerde çok büyük önem taşımaktadır. Bebeklerde dudak yarası yeni doğanlarda daha fazla gözlemlenmektedir. Özellikle normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin dudaklarında veya ağız içinde yaralara daha sık rastlanmaktadır. Bunun sebebi ise doğum sırasında bebeğin sisteminde veya solunum sistemine yerleşen mantarlar bebeğin doğmasının ardından bir kaç gün içerisinde dudak üzerinde veya dudak içinde yaralar oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca dudakta yara oluşmasının yanı sıra bebeği yanaklarında, dil üzerinde, damaklarında ve ağız çevresinde görülebilmektedir. Bebeklerde dudak yarası görüldüğünde annenin veya çevresindeki kişilerin hemen krem sürme isteği yanlıştır. Bebeğin dudak yarası sadece doktorun öngördüğü kremlerle tedavi edilmelidir.

Bebeklerde dudak yarası belirtileri:
 • Bebekte hissedilen huzursuzluk
 • Bebeğin sık sık ağlaması ve bu ağlamanın aşırı olması
 • Bebeğin emerken zorluk yaşaması ve emmek istememesi
 • Bebekte oluşan halsizlik
Bebeklerde dudak yarası oluşmaması için dikkat edilmesi gereken unsurlar:
 • Bebeklere emzik verilmemelidir.fakat bebek emziğe alışmış ise emziğin devamlı olarak temiz tutulması gereklidir.
 • Biberonla beslenen bebeklerde biberonun temizliğine dikkat edilmeli biberon sık bir şekilde sıcak suda kaynatılmalıdır.
 • Bebeğin kullandığı tüm eşyalarda temizliğe ve hijyene çok dikkat edilmelidir. Bebeğin her şeyi dudakları ve ağzı ile tanımaya çalıştığından bebeğin dudak ve ağzına yakın bölgelerde mikrop olmaması için bebek eşyalarının temizliği oldukça önemlidir
 • bebeğin soğuk ve kuru hava ile teması da dudak yarası oluşmasına neden olmaktadır. Bunun için bebeğin teneffüs ettiği havanın ılık olması gerekmektedir.
 • Bebeğin tırnaklarının uzun olması ve bilinçsizce dudağını çizmesi bebeğin dudağında yara oluşmasına neden olan bir diğer etkendir. Tırnağın yaraladığı hassas deriden içeri mikropların girmesi dudakta enfeksiyon oluşumuna neden olup yaranın şişerek kızarık bir görünümde olmasına neden olmaktadır.
 • Bebeğin fazla ağlaması dudak derisinin fazlası ile gerilmesine ve dudakta çatlak oluşmasına neden olmaktadır. Bu çatlak zaman içerisinde dudak yarasına dönüşebilir.
 • Bebeğin yalancı emziği, biberonu ve diş çıkarmasına yardımcı olmak için üretilen damak kaşıyıcı plastikleri karbonat ile yıkayıp bebeğe vermekte fayda vardır.
Bebeklerde dudak yarası tedavisi: 

Alınan tüm önlemlere rağmen bebekte sık sık dudak yarası oluşuyorsa bebeğin mutlaka doktora götürülmesi gerekir. Doktorun muayenesi ile dudağın üst tarafında veya dudağın iç kısmında oluşan yaranın neden kaynaklandığı belirlenerek bir tedavi yöntemi belirlenir. Doktorun belirlediği tedavi kesinlikle ihmal edilmeden uygulanmalı ve yaranın bir an önce iyileşmesi sağlanmalıdır. Bebeklerde dudak yarası genellikle kremlerle veya doktorun tavsiye edeceği öneriler ile iyileşmesi sağlanmaktadır.
]]>
Üst Dudak Kaldırma https://www.dudak.gen.tr/ust-dudak-kaldirma.html Wed, 17 Oct 2018 11:35:27 +0000 Üst dudak kaldırma, zamanla yaşlanma ile birlikte yüz bölgesindeki dokuların azalmasından ötürü gevşeme, hareket ve mimik kaslarının zayıflaması ile sarkmalar belirmeye başlaması ile ihtiyaç duyulabilen bir yöntemdir. Üst d Üst dudak kaldırma, zamanla yaşlanma ile birlikte yüz bölgesindeki dokuların azalmasından ötürü gevşeme, hareket ve mimik kaslarının zayıflaması ile sarkmalar belirmeye başlaması ile ihtiyaç duyulabilen bir yöntemdir. Üst dudak kaldırma işleminde her hangi bir kesi uygulamasına gerek duyulmadan yani her hangi bir iz olmasına gerek duyulmadan sadece dikiş kullanılarak üst dudağın buruna asılmasını sağlar. Bu yöntem uygulanan kişide dudak burun mesafesini azaltacağı için daha genç bir görünüm elde edilir. Eğer bu yönteme dudağa doku enjeksiyonu da eklenir ise etki daha da artar. Dudakta sigara yada yaşa bağlı olarak kırışıklıklar ileri seviyede ise buna ek olarak lazer tedaviside yapılmalıdır.

Dudak kaldırma işlemi hangi şekillerde yapılmaktadır

Dudak kaldırma işlemi iki şekilde yapılabilir.

Üst dudak kaldırma; diğer bir deyiş ile birlikte dudak asma burun içinden yapılan küçük bir kesiden geçirilen dikişler dudaktan da geçirilerek bağlanır ve üst dudak yukarı doğru kaldırılır. Görünen bir iz kalmadığı için uygulanan kişi normal hayatına hemen dönebilir. Bu işlem oldukça kısa süren bir işlemdir ve yaklaşık 10-15 dakika da tamamlanır. Kalıcılığı kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 1 ile 5 yıl arasında etkisi devam eder. Asma işleminde kalıcı dikiş kullanılmaz yaklaşık 1.5 ayda doku içinde eriyen ve ilerleyen zamanlarda hiç bir rahatsızlığa sebep olmayan dikişler kullanılır. Bu işlemde her hangi bir sınırlama bulunmaz ve bir çok kez tekrar yapılabilir.

Üst dudak kaldırma; dudaklar zaman içinde incelir ya da doğuştan ince yapıda olabilir. İnce dudakların sebebi her zaman kolajen eksikliğidir. Kolajen eksikliği yaşın ilerlemesi ile vücudun kolajen üretimini azaltması ile de ortaya çıkar. Kolajen kaybı ile birlikte dudaklarda bulunan hyalüronik asitte azalır ve yaş ilerledikçe üst dudak incelerek alt dudağın üstüne inmeye başlar. Dudağın içine yapılan kesiler ile mukoza ve dudak örtüsü kaydırılmakta ve bu sayede dudağın iç boyu kısaltılmaktadır. Dudağın terse doğru çevrilmesinin sağlandığı bu uygulama ile kaslara toparlama amacı ile müdahalede bulunulur ve böylece dudakta kalınlık artışı sağlanır. Bu uygulama aynı zamanda geniş dudakların kısaltılması da yardımcı olur. Uygulanan kesi dudağın iç bölgesine uygulanacağı için iz görünür olmaz.

Üst dudak kaldırma işlemine ek olarak;
 • Dişlerin düzeltilmesi, diş konturları ile uyumlu bir görünüm sağlanır.
 • Mandibula ve Maksiladaki çöküntü görünümünün hastanın kendi kıkırdağı, kemik ya da yağ dokusu ile doldurulması ve böylece kontür    sağlanması.
 • Üst çene yüksekliğinin azaltılması ya da arttırılması, üst çenenin geriye ya da duruma göre öne alınması gibi çene estetiği uygulanması ile kontür sağlanması.
]]>
Bitkisel Dudak Dolgunlaştırma https://www.dudak.gen.tr/bitkisel-dudak-dolgunlastirma.html Wed, 17 Oct 2018 15:20:31 +0000 Bitkisel dudak dolgunlaştırma, yüz görünümü kadınlar için oldukça önemli bir noktadır. Dolgun dudaklar oldukça dikkat çekici bir özelliktir. Bu sebepten dolayı bitkisel olarak dudak dolgunlaştırma yöntemleri mevcuttur. Şimd Bitkisel dudak dolgunlaştırma, yüz görünümü kadınlar için oldukça önemli bir noktadır. Dolgun dudaklar oldukça dikkat çekici bir özelliktir. Bu sebepten dolayı bitkisel olarak dudak dolgunlaştırma yöntemleri mevcuttur. Şimdi sizlerle bitkisel dudak dolgunlaştırma yollarına anlatalım.

Tarçın yağı ile dudak dolgunlaştırma

Tarçın içeriği sebebiyle dolgunlaştırma özelliğine sahiptir. Hassas ciltlerde kullanılırken dikkat edilmesi gerekir. Tarçın yağı yapılan araştırma yöntemlerinde dudak çevresinde oluşan minik çizgilerin kaybolmasında oldukça önemli bir yöntemdir. İki damla tarçın yağının iki damla zeytinyağı ile karıştırılarak dudak çevresine el ile masaj yapılarak uygulanması halinde bu bölgede yavaş yavaş dolgunlaşma hissi sağlanır. İlk uygulandığı takdirde bu bölgede yanma hissi gözlenir. 2 dakika sonra bu yanma hissi kaybolarak bu bölgede dolgunluk yarattığı belirtilmektedir. En etkili dudak dolgunlaştırma yöntemleri arasında tarçın kullanımı yer almaktadır.

Karanfil yağı ile dudak dolgunlaştırma

Dolgun dudağa sahip olmak için karanfil etkili yöntemler arasındadır. Karanfil yağının dudak bölgesine sürülmesi halinde bu bölgede hafif bir yanma hissedilir. Yanma hissinin geçtikten sonra dudaklarda kalınlaşma meydana gelir. Böylelikle karanfil yağı ile dudak dolgunlaştırma sağlanır. Günde bir sefer Karanfil yağ uygulayarak dolgun dudaklara sahip olunur. Ayrıca karanfil yağı Zeytinyağı ile karıştırılarak uygulanır ise bu bölgenin nem miktarının ve parlama özelliğinin artması sağlanır. Böylece daha dolgun dudak görünümünün elde edilmesi sağlanır.

Acı biber yağı ile dudak dolgunlaştırma

Dolgun dudak görünümüne sahip olmak için etkili yöntemler içerisinde acı biber yağıda bulunmaktadır. Acı biber yağının dudak üzerine uygulanmasının ardından dudak parlatıcısı sürülmesi ile bu bölgede kalınlaşma gözlenir. Günlük acı biber yağı uygulaması sayesinde daha kalın görünümlü dudaklara sahip olmak mümkündür. 

Diş fırçası ile dudak dolgunlaştırma

Diş fırçası kullanılarak dolgun dudak yapılması kullanılan yöntemler içerisindedir. Her gün dudak bölgesinin diş fırçasıyla fırçalanması halinde bu bölgede dolgunluk gözlenir. Birçok kişi tarafından uygulanan diş fırçası ile dudak dolgunlaştırma işlemi bu bölgede bulunan ölü derinin giderilmesiyle dudakların daha kalın görünmesini sağlar. Herhangi bir doğal yöntem kullanmadan dudak fırçası kullanarak dudakların daha dolgun görünmesi mümkündür. Böylece daha kırmızı dudak görünümü elde edilir.
]]>
İç Dudak Şişmesi https://www.dudak.gen.tr/ic-dudak-sismesi.html Thu, 18 Oct 2018 04:21:06 +0000 İç dudak şişmesi, iç dudak ifadesi kullanıldığı zaman vajinal bölge ile alakalı sorunlar akla gelmelidir. Vajinada kıvrımlar halinde bulunan dokulara iç dudak adı verilmektedir. İç dudakların tıp dilindeki ismi İç dudak şişmesi, iç dudak ifadesi kullanıldığı zaman vajinal bölge ile alakalı sorunlar akla gelmelidir. Vajinada kıvrımlar halinde bulunan dokulara iç dudak adı verilmektedir. İç dudakların tıp dilindeki ismi ise labia minoradır. İç dudakların görevi, vajinada idrar deliğini ve vajina girişini kapatmaktır. Vajinadaki iç dudaklar iki adettir. İç dudaklar klitoristen başlayarak vajinanın arka kısmında ince bir şekilde birleşirler. İç dudak kısmı damarlardan oluşmaktadır. Bu bölge cinsel ilişki sırasında, ilişkinin kolaylaşmasını sağlayan sıvının salgılandığı yerdir. Vajinada bulunan iç dudakların rengi, kalınlığı ve yapısı her kadında farklı özellikler göstermektedir.

İç dudak şişmesinin nedenleri nelerdir

Kadınlarda genital bölgenin dış tarafına vulva adı verilmektedir. Vulva dış dudak ve iç dudaklardan oluşur. Klitoris iç dudakların tepe noktasındadır. Anüs ile vajina arasındaki alana perineum adı verilir. Küçük dudakların iç kısmına ise vestibül adı verilir. Düzenli aralıklarla vulva bölgesini kendi elinizle kontrol ve muayene etmelisiniz. Vajinada iç dudaklarda şişme, kabarıklık, su dolu kabarcıklar yada ele gelen farklı bir takım değişiklikler hissederseniz ve bu şişliğe kaşıntı, kanama, yanma ve kötü koku gibi durumlarda eşlik ediyorsa acil olarak bir jinekoloğa görünmeniz gerekir.

Vajinada iç dudak şişmesinde akla gelen ilk durum doğal mantar adı verilen bir enfeksiyonun büyümesi nedeni ile şişme meydana gelmektedir. Vajinada iç dudaklarda şişme olduğunda eczanelerde satılmakta olan Ph testinden yaptırabilirsiniz. Vajinal Ph değerlerinde bu mantar büyümüşse kaşıntı, ağrılı cinsel ilişki sırasında ağrı ve şişlik durumları meydana gelmektedir. Bu tür mantar durumları için tedavi edii haplar ve antifungal merhemler doktorunuz tarafından verilecektir.

Vajinada iç dudak şişmesini meydana getiren nedenlerden biri de bakteriyel vajinozis ile alakalı olabilir. Bu durumda vajinada şişme oluşturur.

Vajinada "Trikomaniyazis" oluştuysa iç dudaklarda kaşıntı ve şişlik aynı zamanda sarı ve yeşil renkli akıntı oluşabilir. Ve yoğun bir şekilde koku oluşmaktadır. Bu tür bir parazite maruz kaldıysanız doktorunuz gerekli ilaçları verip bu parazitten kurtulmanızı sağlayacaktır. 

Vajinada oluşan iç dudak şişmesi kullandığınız ürünlerden de kaynaklı olabilir. Çamaşır yıkarken kullandığınız kimyasal ürünler vajinada alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Mümkün olduğunca sabun, parfüm ve sprey içeren ürünlerden kaçınmalısınız. Çünkü bu ürünler reaksiyon neticesinde şişmeye neden olmaktadır.

İç dudaklarda oluşan genital uçuklar genellikle cinsel yolla bulaşır ve şişmeye neden olur. Herpes denilen bir virüsün neden olduğu bu durum kesin tedavisi olmayan bir durum olup bazı ilaçlar ile hafifletilmesi mümkündür.
]]>
Ağız Ve Dudak Kuruluğu https://www.dudak.gen.tr/agiz-ve-dudak-kurulugu.html Thu, 18 Oct 2018 19:26:30 +0000 Ağız kuruluğu, tükürük salgısının azalması sonucunda ağız içinin nemsiz kalma durumudur. Diş hekimliğinde ağız kuruluğuna ''kserostomia'' adı verilmektedir. Ağız kuruluğu bir hastalık olarak görülmez ve genellik Ağız kuruluğu, tükürük salgısının azalması sonucunda ağız içinin nemsiz kalma durumudur. Diş hekimliğinde ağız kuruluğuna ''kserostomia'' adı verilmektedir. Ağız kuruluğu bir hastalık olarak görülmez ve genellikle kullanılan bir ilacın yan etkisi ya da bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Tat alma duygusunun değişmesine, yutkunma, çiğneme ve konuşmada zorluk çıkarabilmektedir. Tükürük salgısı azaldığı için dişlerin çürüme riski artar ve ağız içindeki dokular zarar görebilir.

Ağız kuruluğunun nedenleri nedir 

 • Susuz kalmak, vücut susuz kaldığında genel olarak etkilenecektir ama bunun yanı sıra ağız kuruluğu da görülecektir. Gün içerisinde yeterince su içmek bu nedenle önemlidir.
 • Ağızdan nefes almak, sinüzit, alerji, burun eti gibi farklı sebeplerle burundan nefes alma zorlaşır ve ağızdan nefes almak gerekir. Bu durumdan dolayı ağız kuruluğu olması normaldir.
 • Sigara içmek, içerdiği birçok kimyasal yüzünden sigara, ağız içinde gerektiği gibi ve yeterli tükürük oluşumunu engeller.
 • Stres, tükürük üretimi sinir sistemi ile bağlantılı olduğu için stres altındayken, heyecanlıyken, kaygılandığında veya panik atak ya da depresyon benzeri rahatsızlıklarda ağız kuruluğu görülebilir.
 • Dudak kuruluğu, dudak kuruluğunun ortaya çıkmasındaki genel nedenleri olarak B vitamini, yağ eksikliği veya demir eksikliği olmaktadır.
Dudak kuruluğunun nedenleri nedir 
 • Dudakları yalamak, dudakları yalamak çok sık görünen ve alışkanlık haline gelmiş bir rahatsızlıktır. Kuruyan dudağı dilinizle ıslatırsanız geçici bir çözüme kavuşacaksınız. Ancak dudak üstündeki tükürük hemen kurur ve kururken dudağınızda bulunan nemi de uçurur bu sayede dudağınız eskisine göre daha da kuru hale gelecektir.
 • Su kaybı, dudakların altında derilerde olduğu gibi yağ bezeleri bulunmaz. Bu nedenle vücut su kaybına uğradığı zaman ilk olarak dudaklar kurumaktadır.
 • Ağızdan nefes almak, ağız yolundan alınan sürekli hava dudakları kurutmaktadır. Bu durum burun tıkanıklığı ve gece horlayan kişilerde çok sık rastlanmaktadır.
 • Vitamin dengesizlikleri, bazı B vitamini eksikliklerinde ve aşırı miktarda A vitamini dudak kuruluğuna yol açabilmektedir.
]]>
Bebeklerde Dudak Kuruluğu https://www.dudak.gen.tr/bebeklerde-dudak-kurulugu.html Fri, 19 Oct 2018 01:36:58 +0000 Bebeklerde Dudak Kuruluğu;  iç ve dış faktörlere bağlı olarak olabilir. Bebeklerde dudak kuruluğu, kimyasallara müracaat etmeden yapılması gereken bir bakımdır. Bebeklerde dudak kuruluğu, genellikle vitamini eksikliğine bağlı Bebeklerde Dudak Kuruluğu;  iç ve dış faktörlere bağlı olarak olabilir. Bebeklerde dudak kuruluğu, kimyasallara müracaat etmeden yapılması gereken bir bakımdır. Bebeklerde dudak kuruluğu, genellikle vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen bir durumdur. Bebeklerde dudak kuruluğu, bir hastalık belirtisi genel çerçevede olmasa da olabileceği yönünde görüşler de vardır. Bebeklerde dudak kuruluğunu önlemek için, bebeklerin B2 vitamini ve B8 vitamini yönünden desteklenmesi gerekmektedir. Çünkü, bebeklerde dudak kurumasının en önemli nedeni bu vitaminlerin eksikliğidir. B8 vitamini, dudak ve çene vitamini olarak bilinen bir vitamindir. B8 vitamini biyotin olarak adlandırılır. Isıya duyarlı bir vitamindir. İnce bağırsaklarda yapılabilen bir vitamindir. Dokuları bir arada tutan kollajen sentezinde görev yapmaktadır. Günlük olarak alım miktarı otuz ile yüz miligram arasında olmalıdır. B2 vitamini, vücutta dolaşımı artırarak oksijen seviyesini yükseltmektedir. İnsanlarda taze kırmızı kan hücreleri ve antikorların oluşması için B2 vitamini gerekmektedir. 

Bebeklerde Dudak Kuruluğunun Sebepleri;
 •  B2 vitamini eksikliği,
 •  B8 vitamini eksikliği, 
 • Kuru cilt, 
 • Susuzluk, 
 • Güneş ve rüzgara aşırı şekilde maruz kalmak,
B2 Vitamini İçeren Gıdalar; Soya fasulyesi, yoğurt, peynir, et ürünlerinde, istiridye, mantar, brokoli, avokado, somon balığında da B2 vitamini yüksek oranda bulunur.

B8 Vitamini İçeren Gıdalar; Lahana, mantar, yeşil otlar, karnabahar, domates, bütün baklagiller, bira mayası, soya unu, fındık, badem, ceviz ve yumurta sarısında yüksek oranda B8 vitamini bulunmaktadır.

B8 vitamini içeren gıdaların beslenmede miktarı artırılabilir. Ayrıca bu gıdaların özellilkle de fındık, badem ve cevizin maskeleride kullanılabilir.

Ceviz Maskesi Malzemeleri; 
 • 4 adet ceviz içi, 
 • 1 çay kaşığı bal, 
 • 10-15 Damla portakal suyu, 
 • 2 tatlı kaşığı süt, 
Ceviz Maskesinin Hazırlanışı;

Cevizleri robottan geçirdikten sonra havanda toz haline getirmek gerekir. Toz haline ile getirilmiş cevizler cam kaseye alınır. İçerisine bir çay kaşığı bal, 10-15 damla portakal suyu, 2 tatlı kaşığı süt ekleyip karıştırılır. Sonrasında ise bu bebeğin dudaklarına uygulanabilir ve 10-15 dakika bekletmek gerekmektedir. Süre dolduktan sonra yıkanmalıdır.

 Bebeğinizin dudakları eğer kuru ise, soğuk ve rüzgarlı havalarda özellikle dudak yapısını korumamız gerekmektedir. Bebeklerde dudak kuruluğu varsa, bebeğin dudaklarının hava ile temas etmesini önleyen dudak koruyucu kullanılmalıdır. Yalnız bu ürünlerin daha çok doğal olmasına kimyasal içerikli olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Sağlıklı günler.
]]>
Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer https://www.dudak.gen.tr/dudaktaki-ucuk-nasil-gecer.html Fri, 19 Oct 2018 13:00:11 +0000 Dudaktaki uçuk nasıl geçer, Vücudumuzun tüm bölgesinde ortaya çıkabilen bir cilt hastalığıdır. Uçuk virüsünün en sık görüldüğü kısım ise dudak veya dudağa yakın yerlerdir. Tıbben dudak uçuğu ismi verilen bu Dudaktaki uçuk nasıl geçer, Vücudumuzun tüm bölgesinde ortaya çıkabilen bir cilt hastalığıdır. Uçuk virüsünün en sık görüldüğü kısım ise dudak veya dudağa yakın yerlerdir. Tıbben dudak uçuğu ismi verilen bu cilt hastalığı, küçük kızarık kabarcıklar şeklinde, oluşur. Dudak uçuğu oluşmadan önce ağız etrafında ya da dudakta kaşınma, batma, yanma gibi belirtiler olur. Özellikle son 24 saat içerisinde kaşınma, sızlanma veya yanma artış gösterir. Uçuk virüsü, insan bedenine girip bir kere iltihap oluşturduktan sonra o bölgede olan sinir düğümüne girerek yerleşir. Özellikle vücudun zayıf zamanında çoğalarak yeniden çıkar. 

Psikolojik olan vak'alarda; stres, kâbus görme gibi durumlarda oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi çok zayıf düştüğünde, aşırı yorgunluk, uykusuzluk yada çok fazla güneş ışığında kalındığında vücutta enfeksiyon oluştuğunda uçuk virüsü aktifleşebilir. Bu tür cilt sorunu özellikle vücudunda kansızlık olan kişilerde sıkça rastlanırken, kadınlarda adet zamanlarında ortaya çıkmamaktadır. 

Dudaktaki uçuk nasıl geçer

Bu virüsün tekrar etmesinde neden çok önemlidir. Örneğin, dudak etrafında çıkan uçuğun nedeni stresse gevşeme hareketleri öğrenerek stresinizi takip altına alabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi bozan kronik bir rahatsızlığınız varsa gerekli olan tahlilleri yaparak, vücudunuzdaki kan, demir yada çinko eksiğini tamamlayarak uçuk tedavisi olabilirsiniz.

Neden güneş ışınları ise, güneş koruyucuları, uçuk kremi olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca dudak dokusunu tırmıklayarak ısırma veya yeme gibi tikleriniz olursa bu gibi alışkanlıklarınızı bırakmanız uçuk tedavisi için önemlidir. Ancak bazı ağrı kesiciler uçuk rahatsızlığını azaltabilir. 

Alkol ve antiseptik gibi maddeler uçuğun çıktığı kısımlardaki bakteri enfeksiyonlarının daha çok yayılmasını engelleyebilir. Bunların yanında uçuk tedavisinde buz kullanılabilir. Dudaktaki Uçuk tedavisi için kalıcı çözüm arayanlar antiviral uçuk kremi kullanmalıdır. Bu kremler deriye direk nüfus ederek, uçuk virüsüne etki eder. Böylelikle uçuğun deriye zarar vermesini önler. Ancak sürekli nükseden bir uçuk rahatsızlığınız varsa kesinlikle bir hekime başvurarak, tahlillerinizi yaptırmalısınız, rahatsızlığın bulaşmaması için yapılacak diğer tedbirlerle ilgili açıklama yapmakta yararlı olacaktır. Uçuğa kesinlikle el değmemelidir. Yaranın kabuğu ile oynanmamalıdır. El değildiği takdirde eller çok iyi temizlenmelidir. Elleri Yıkanmadan başka bir kimseye dokunulduğu zaman farkına varmadan virüs bir başkasına bulaştırılmış olur. Uçuk oluşmaya başlamadan önce bir takım belirtiler gösterir. Bu belirtiler algılandığı zaman eğer varsa uçuk kremini kullanmak isabetli olacaktır. Bu uygulama neticesinde uçuk hafif bir şekilde geçecektir. Uçuk tedavisinde, buz uygulaması da olumlu neticeler verir. Buzu alarak söz konusu uçuğun üstünde bir süre bekletin ve gün içinde sık sık uygulayın sonuç müspet olacaktır. 

 

]]>
İç Dudak Estetiği https://www.dudak.gen.tr/ic-dudak-estetigi.html Fri, 19 Oct 2018 16:44:21 +0000 İç dudak estetiği, Kadınlar arasında rastlanılan genital bölge ile alakalı estetik sıkıntılardan biri de iç dudakların büyümesi ve sarkmasıdır. İç dudak estetiği de en az burun, karın, göğüs ve yüz estetik İç dudak estetiği, Kadınlar arasında rastlanılan genital bölge ile alakalı estetik sıkıntılardan biri de iç dudakların büyümesi ve sarkmasıdır. İç dudak estetiği de en az burun, karın, göğüs ve yüz estetikleri kadar fazla yaptırılan estetiklerden bir tanesidir. İç dudak estetiğine labioplasti estetiği adı verilmektedir. İç dudak estetiği ameliyatları dış genital bölgesinden memnun kalmayan kadınların tercih ettiği bir estetik türüdür. Vajen ile alakalı estetik grupları arasındadır. İç dudak estetiğinin görüntü dışında işlevsel faydaları da bulunmaktadır. 

İç dudak estetiği (labioplasti) nedir

Vajina da iç dudaklar (labia minör), klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapılardan oluşur. Bazı kadınlarda iç dudaklar dış dudaklardan az bir kısım sarkmış olabilmektedir. Bu çok anormal bir durum değildir. Bazı kadınlarda da iç dudaklar oldukça uzun bir şekilde sarkarak kadını estetik açıdan son derece rahatsız eder. Böyle bir durumda kadın psikolojik olarak hem kendini kötü hisseder hem de bu konu ile alakalı çözüm arayışına girer. Çoğu durumlarda kadınlar çekinerek bu durumu kendilerine dert edip kimse ile konuşamazlar. Ama o kadar normal bir durumdur ki pek çok kadında bunu estetik ameliyatla çözme yoluna gitmektedir. İç dudaklar estetikle normal boyutlarına indirilerek asimetri sıkıntısı var ise buda giderilmektedir. İç dudak estetiği daha önce doğum yapmamış kişilere, bakire olan kızlara bile yapılabilmektedir.

İç dudak estetiği nasıl yapılır

Vajina girişinde, geniş, kırışık, uzun ve sarkmış durumdaki genital iç dudakların kesilerek estetik açıdan küçültülmesi iç dudak estetiği denilen "labioplasti"dir. İç dudak estetiği genel anestezi kullanılarak yada lokal olarak da yapılabilmektedir. Ameliyat aşağı yukarı 1 saat kadar sürmektedir. İç dudak estetiğinde eriyen dikişler kullanıldığından işlem sonrasında dikiş alınma sıkıntısıda olmamaktadır. İç dudak estetiği genç kızlara yapıldığında kızlık zarına herhangi bir zarar vermemektedir. Cinsel ilişkiye, gebeliğe, doğum yapmaya herhangi bir engel yoktur. Ameliyat sonrası herhangi bir ağrı olmamaktadır. Kesi yapılan bölgedeki yaralar 1 haftada iyileşmektedir. Ameliyattan 1 ay sonra cinsel ilişkiye girilebilmektedir. Hasta 2 gün sonra duş alabilmektedir ve dışarıdan bakıldığında ameliyat izleri belli olmamaktadır.

]]>
Dudak Dolgunlaştırma Egzersizleri https://www.dudak.gen.tr/dudak-dolgunlastirma-egzersizleri.html Sat, 20 Oct 2018 04:29:48 +0000 Dudak dolgunlaştırma egzersizleri, Dudakları dolgunlaştırma ve büyütmek için kozmetiğe tonlarca para döküyoruz. Özellikle bayanların tercihi dudakları dolgun gösteren krem yada rujlar tercih ediyorlar. Ancak bu ürünler kimyas Dudak dolgunlaştırma egzersizleri, Dudakları dolgunlaştırma ve büyütmek için kozmetiğe tonlarca para döküyoruz. Özellikle bayanların tercihi dudakları dolgun gösteren krem yada rujlar tercih ediyorlar. Ancak bu ürünler kimyasal içerikli olduğundan kaynaklı kalıcı sonuçlar vermezler. Bayanlar kalıcı sonuçlar istedikleri için estetiğe baş vuruyorlar. Bunun için bayanlar tonlarca para döküyorlar. Dudak dolgunlaştırma egzersizleri ile dudaklarınız daha doldun ve büyük olabilir. Bazı spesfik egzersizler için ağzınızın çevresindeki kasları geliştirebilirsiniz. Bu bölgeye dolgun bir görünüm kazandırır. Bu sayede dolgun dudaklara sahip olursunuz. Dudak dolgunlaştırma egzersizlerini hayatınızın her alanında yapabilirsiniz. Arabada, evde, işte, dışarıda, gezmede ve otururken bu egzersizleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Dudak dolgunlaştırmak için kullandığınız kozmetik ürünleri bir kenara atın. tonlarca para dökmekten kurtulun. Dudak dolgunlaştırma egzersizleri, dudakların daha dolgun görünmesinin yanı sıra aynı zamanda ciltte kolajen üretir.

Dudak dolgunlaştırma egzersizlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Gülümseme ve öpücük hareketi, dudakların dolgunlaşması için en etkili egzersiz gülümseme ve öpücük hareketi egzersizidir. Bu egzersizi düzenli olarak yaptığınızda bir ay içinde olumlu yönde sonuç alacaksınız. Dudaklarınızın üstüne iki parmak konulur. Öpücük atılır ve üfleyerek gülümseyin. Hareket sırasında dudakların büzülmesi dudak kaslarını çalıştırır. Daha dolgun bir görüntüye sahip olursunuz. Bu hareket düzenli olarak on defa yapılmalıdır.
 • Dudaklarınızı gerin, ağzınız açık ve sonra sıkıca kapatın. Yüz kaslarınızı rahatlattıktan sonra ağzınız kapalı bir şekilde dudaklarınızı sağa sola oynatın. Hafif hareketlerle dudaklarınızla sekiz çizmeye çalışın. Bu hareketi en az on defa uygulayın.
 • Ağız kapalıyken gülümseme hareketi yapın. Beş saniye bu hareketi yaptıktan sonra dudaklarınızı normal haline bırakın. Bu uygulamayı en az on defa tekrarlayın. Düzenli bir şekilde yaptığınız zaman olumlu sonuçları gözünüzle görebilirsiniz.
 • Dudaklarınızı (O) telaffuz eder gibi uzatın. 20 saniye kadar egzersize ara verin. Ara verdikten sonra aynı egzersizi tekrar uygulayın.
 • Ağzınızı hava ile şişirin. Yanağınızın bir tarafını hava ile doldurulmuş ve şişirilmiş gibi yapın. Bu egzersiz ağız çevresindeki kukla hattı denilen minik çizgileri yok eder. Dudaklarınızda dolgunlaşır. Bu hareketi en az 5 defa uygulayın.
 • Dudaklara düzenli olarak masaj yapılması, dudaklarınızın dolgun bir görünüme sahip olmasını sağlar. Zeytin yağı yada badem yağı dudaklarınıza iyi gelecektir. Mutlaka dudaklarınıza sürün. Dudaklara sürdükten sonra parmak uçları ile hafif bir şekilde baskı uygulayarak masaj yapın.
 • Burnunuzun ucuna ulaşmak ister gibi dudaklarınızı yukarı doğru kaldırın. Bu hareketi 20 defa uygulayın.
 • Dudaklarınızın dolgunlaşmasını istiyorsanız bu egzersizleri uygulayabilirsiniz.  Düzenli şekilde uygulandığı zaman gözle görülür sonuçlar elde edeceksiniz.
]]>
Hamilelikte Dudak Morarması https://www.dudak.gen.tr/hamilelikte-dudak-morarmasi.html Sat, 20 Oct 2018 13:15:23 +0000 Hamilelikte Dudak Morarması, Öncelikle morarma insan vücudunun çene, ayak, el, dudak ve burun gibi bölgelerinde yani vücudumuzun uç kısımlarının çeşitli nedenlere bağlı olarak renk değiştirmesidir. Yani deri üzerinde ve kıl Hamilelikte Dudak Morarması, Öncelikle morarma insan vücudunun çene, ayak, el, dudak ve burun gibi bölgelerinde yani vücudumuzun uç kısımlarının çeşitli nedenlere bağlı olarak renk değiştirmesidir. Yani deri üzerinde ve kılcal damarlarda bulunan hemoglobinin artarak deri üzerinde maviye yakın veya mor gibi görünmesidir. Dudaklarda morarma normal hayatta basit bir sorun olarak görülse de gerçekte yatak ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Dudakta oluşan morarmanın her hangi bir yaş grubu ile alakası söz konusu değildir.

Hamileliğin 3. Ayında Dudak Morarması

Hamilelikte dudak morarmasına bakılınca hamileliğin üçüncü ay içerisinde çok fazla olmasada anne adaylarının nefes almakta zorlanma gibi bir takım sıkıntılar yaşamaktadır. Bunun nedenleri arasında hormonlar gelmektedir. Yani hamilelikte hormonlar solumun sisteminde bulunan kılcal damarları şişirerek anne adaylarının hızlı nefes alıp ve hızlı nefes vermesine neden olur. Buda hamilelikte anne adayının dudaklarında ve ayaklarında morarma gibi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının dudaklarında morarma önemli gibi görülmese de aslında çok ciddi hastalıklarında habercisi olabileceğini ifade etmek isterim.

Hamilelikte Dudak Morarması Nedenleri,

Kalp hastalıkları; Hamilelikte de olduğu gibi dudak morarması nedenleri arasında kalp hastalıkları ciddi hastalıklar arasında gelmektedir

Akciğer hastalıkları; Hamilelik döneminde görülen dudak morarması nedenleri arasında ikinci olarak ciddi hastalıklar akciğer hastalıkları olabilir. 

Solunum yolları hastalıkları; Hamilelik de dudak morarması sebeplerinden bir diğer ciddi hastalıklar arasında solumun yolları hastalıkları olduğu da düşünülmektedir.

Demir eksikliği; Hamilelik süresinde anne adaylarında görülecek olan dudak morarması yüksek derecede demir eksikliğinden kaynaklanması da söz konusudur. Yapılan testler ve araştırmalar sonrasında demir eksikliği en çok dudak morarması nedenleri arasında olduğu bildirilmiştir.

Sigara içmek; Evet bir çok hastalıkların başında gelen sigara kullanımı hamilelikte anne adaylarının dudaklarının morarmasına da neden olan durumlardan birisidir. Anne adaylarının mutlak suretle hamilelik süresinde sigarayı bırakmaları çok önemlidir.

Akdeniz anemisi ve kansızlık; Hamilelerin dudaklarında görülen morarmanın bir diğer önemli nedenlerinden biriside hiç şüphesiz kansızlıktır.

Aşırı soğuk hava; Her kişide olduğu gibi hamilelik de de soğuk havaya fazlaca maruz kalmakta dudak morarmasına neden olmaktadır. Fakat soğuk havadan kaynaklı olan dudak morarmaları geçici ve ciddi bir durum değildir.

Vitamin eksikliği; Özellikle hamilelik döneminde yeteri kadar alınmayan vitaminler anne adaylarının dudak morarmasına neden olan sebeplerdendir.

Düzensiz beslenme; Hamilelik döneminde yeteri kadar ve düzensiz şekilde beslenmede anne adaylarının dudaklarında morarma gibi sorunlar ile karşılaşılması söz konusudur.
]]>
Dudak Piercing https://www.dudak.gen.tr/dudak-piercing.html Sat, 20 Oct 2018 22:37:24 +0000 Dudak piercing, özellikle gençler arasında popüler bir moda haline gelmiş piercing, toplumda farklı şekillerde yorumlanabilmektedir. Her geçen gün daha da yaygınlaşarak devam eden piercing akımı, vücutta hemen her b Dudak piercing, özellikle gençler arasında popüler bir moda haline gelmiş piercing, toplumda farklı şekillerde yorumlanabilmektedir. Her geçen gün daha da yaygınlaşarak devam eden piercing akımı, vücutta hemen her bölgeye uygulanmaktadır. En sık uygulandığı yerler ise dudak, göbek, kaş, dil olarak sıralanabilir.

Dudak piercing nasıl takılır

 • Piercing takarken en önemli kural hijyene dikkat etmektir. Dudak piercing içinde hijyen oldukça önemlidir. Kişi piercing yaptırmaya karar vermişse mutlaka güvendiği bir ortamda bu konu hakkında uzman bir kişiye yaptırmalıdır.
 • Dudak piercing için ilk aşama dudakta uygulanacak yerin tespit edilmesidir. Uygulama için alt ve üst dudak piercing için uygundur. Fakat daha çok alt dudak tercih edilir. Dudağın orta kısmı, sağ ya da soluna piercing yapılabilir. Fakat en uygun kısım alt dudağın tam ortasıdır.
 • Piercing uygulamaya başlamadan evvel, uygulama anında acı hissini bloke etmek için bölge uyuşturulur. Uyuşturmak amacıyla sprey ya da krem kullanılabilir. Kişi uyuşma istemiyorsa uyuşturma yapılmayabilir. Çünkü uygulama çok acı veren bir işlem değildir.
 • Dudakta önceden belirlenen bölgenin batikon kullanılarak hijyeni sağlanır.
 • Bölgeye uygulanacak olan piercing alkol kullanılarak temizlenir.
 • Eğer uyuşturucu madde kullanılacaksa bu aşamada kullanılır. Uyuşturucu dudağın iç kısmına sürüldüğünde etkisi daha iyi olur.
 • Bir kalem kullanılarak uygulanacak alan nokta şeklinde işaretlenir.
 • Bölge tutma pensiyle tutulur.
 • Piercing takılmadan bir ışık yardımıyla dudağın iç kısmında kılcal damar olup olmadığına bakılır.
 • Steril paketler içinde bulunan bir iğne ile bölge delinir.
 • Cerrahi bir makas kullanılarak iğnenin boyu kısaltılır.
 • Bu aşamadan sonra piercing dudağın iç kısmından geçirilerek bölgeye takılır ve dışarıdan vidalanır. Bu aşamadan sonra dudak piercing takma işlemi tamamlanmış olur.

Dudak piercing zararları

Vücutta farklı alanlara güzellik içgüdüsü ile takılan piercing, uygulama şartlarına bağlı olarak bazı zararlara neden olabilir. Uygulamayı yaptıracak kişinin sağlığı için çok dikkatli olması gerekir. Bunun içinde tecrübeli kişileri tercih etmelidir. Aksi durumda hijyen olmayan aletlerin kullanılması, uygulayan kişinin deneyimsiz olması nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Hijyen kurallara uygun şekilde takılmayan piercing nedeniyle uygulama bölgesinde ağrı, kızarıklık, enfeksiyon, morarma gibi komplikasyonlar gelişebilir. Piercing nedeniyle gelişecek komplikasyonların şiddeti tercih edilen bölgeye göre farklılık gösterebilir. Dudak piercinglerinde ortaya çıkabilecek komplikasyonlar çok daha uzun sürebilir. Dudak piercingi takıldıktan sonra bölge bakterilere karşı açık olduğu için çok daha fazla dikkat edilmelidir. Çünkü ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek şikayetler zamanla şiddetlenebilir.

Dudağa piercing takıldıktan sonra alerjik reaksiyon gelişebilir. Eğer piercing tam takılmamışsa piercingi yutmak mümkündür. Piercing zamanla dudak ya da ağızda kronik ağrıya sebep olabilir ve tat alma duygusu zamanla yitirilebilir. Bu tür risklerden korunmak için başta da söylediğimiz gibi işlem anında kullanılan malzemelerin mutlaka steril olması uygulayan kişinin de deneyimli olması şarttır. Piercing takıldıktan sonra mutlaka bir diş hekimine gidilerek bölgede gelişebilecek enfeksiyon riski kontrol edilmelidir. Ayrıca oluşacak yaraların iyileşmesi için bölgeye uygulanacak bakım hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.

]]>
Dudak Sarkması https://www.dudak.gen.tr/dudak-sarkmasi.html Sun, 21 Oct 2018 00:05:08 +0000 Dudak sarkması; ı bir çok kadında vajinal bir problemdir. Tıp dilinde vajinal dış dudak sarkmasına labium majus, iç dudak sarkmasına ise labium minus denmektedir. Bir çok neden ile kadınlarda genital bölgede dudak sarkması Dudak sarkması; ı bir çok kadında vajinal bir problemdir. Tıp dilinde vajinal dış dudak sarkmasına labium majus, iç dudak sarkmasına ise labium minus denmektedir. Bir çok neden ile kadınlarda genital bölgede dudak sarkması yaşanmaktadır. Kadınları rahatsız eden bu durum özellikle estetikle tedavi edilmektedir. Kadınlarda genital bölge ter bezlerinin en çok bulunduğu bölgelerin başında gelmektedir. Ter bezinin zengin olduğu bu bölge iç ve dış dudakların devamlı nemli kalmasına neden olmaktadır. Bunun için iç ve dış dudaklarda nemden dolayı bazı mikropların üremesi kolaylaşır. Mikropların üremesi ile oluşan enfeksiyonlar kötü kokuya ve ağrıya neden olan bir durumun oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca nem vajinanın ve bartholin bezinde de enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Vajinada oluşan tüm bu enfeksiyonlar iç ve dış dudakta sarkmalar oluşmasına neden olmaktadır. Dudak sarması kadında hastalığa yol açmaz ve ciddi bir problem teşkil etmez fakat kadının çoğu zaman cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir.kadının kendine güvensizliği çoğu zaman cinsel yaşantısına yansımaktadır. Kadının yaşamış olduğu görsel rahatsızlık problemi cinsel ilişkiye girmek istememesi ile sonuçlanmakta ve cinsel ilişkiden zevk alamamasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin tedavi olması çoğu zaman estetik operasyonlarla olmaktadır. 18 yaşını aşmış kişiler iç ve dış dudak sarkması şikayetlerinde estetik olabilir. Bu durum evlilik yaşamayan kadınlarda da mümkündür. Bekar olan kişilerde bu estetiği rahatlıkla yaptırabilirler. İleri ki dönemlerde herhangi bir sorun teşkil etmeyen bu operasyon kişinin isteğine yönelik iç ve dış dudakları normal boyuta getirmek için uygulanmaktadır. Yapılan bu cerrahi müdahale kişinin iler ki dönemlerinde normal doğum yapmasına engel olmaz.

Dudak sarkması nedenleri:
 • Kişinin genetik yapısına bağlı sarkma oluşabilir.
 • Yaş ilerlemesi sonucu özellikle iç dudaklarda sarkma oluşmaktadır.
 • Hamilelik dönemi ve doğum sonrası vücutta oluşan değişiklikler
 • Normal doğum yapmak yine dudaklarda sarkmalara neden olmaktadır.
 • Kronikleşen enfeksiyon hastalıkları
 • Kişinin sigara kullanıyor olması
Dudak sarkması tedavisi: 

Dudak sarkması labioplasti ile düzeltilmektedir. Labioplasti iç ve dış dudaklrın küçültülmesi ameliyatıdır. Bu ameliyat vajinal bölgede iç ve dış dudak estetiği ameliyatıdır. Ameliyat sırasında problemli bölgeler düzeltilerek küçültülmektedir. Özellikle iç dudakları küçültmekte tercih edilen bu ameliyat dış dudak sarkmalarını da başarılı bir şekilde sonlandırmaktadır. Dudak sarkması problemlerini hem küçülterek hemde sarkmaları düzelterek vajinal bölgenin daha düzgün görünmesini sağlayan bu ameliyat yaşlı genç her kesimden kişinin tercih edebileceği bir operasyondur. 18 yaş üstü herkes tercih edebilir.
]]>
Dudakta Çıkan Uçuk https://www.dudak.gen.tr/dudakta-cikan-ucuk.html Sun, 21 Oct 2018 23:35:00 +0000 Dudakta çıkan uçuk, Uçuk virüslerin neden olduğu yaygın bir enfeksiyon türüdür. Günlük hayatta kişilerin başına sık sık gelir. Dudakta çıkan uçuklar oldukça rahatsız edici olduğundan kişinin hayatını olumsuz yönde e Dudakta çıkan uçuk, Uçuk virüslerin neden olduğu yaygın bir enfeksiyon türüdür. Günlük hayatta kişilerin başına sık sık gelir. Dudakta çıkan uçuklar oldukça rahatsız edici olduğundan kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler ve yaşam kalitesini düşürür. Genellikle uçuklar vücudun zayıf düştüğü dönemlerde kendini gösterir. Adet dönemi, hamilelik gibi durumlarda virüs aktif hale gelir. Kişide bir kere uçuk çıktıktan sonra tekrar çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Bazı kişilerde yılda 1-2 kez çıkarken virüsü kapmış olan bazı kişilerde ise uçuk hayatları boyunca sadece 1 kez çıkar. Stres uçuğa neden olabilir fakat vücudumuzda uçuk virüsü var ise eğer aktif hale gelir. Vücudumuzda her zaman uçuk virüsü aktif değildir. Diğer bir anlamda pusuya yarar ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasını bekler ve kendini gösterir. Durakta çıkan uçuklar adet dönemi, enfeksiyonlar, güneşte kalmak, hamilelik durumu, hormonal değişiklikler, kansızlık, stres, uykusuzluk, yorgunluk, grip, yüksek ateş, aşırı A vitamini alınması ve organ nakli tedavisinde uçuklar ortaya çıkabilir. 

Dudakta çıkan uçak belirtileri nelerdir
 • Dudak üzerinde kaşınma, karıncalanma, yanma ve sızlama hissi yaklaşık olarak 24 saat önceden kendini belli eder. Bu bölge içi şu toplamış küçük kabarcıklar şeklinde ortaya çıkar. Bu halinde uçuğun bulaşıcı bir etkisi vardır. Bu yüzden özellikle bebekleri ölmekten kaçının. Dokunduğunuz zaman ellerinizi mutlaka yıkayın. 
 • Bu kabarcıklar bir kaç gün sonra kurularak kabul tutar ancak yemek yerken güler ve konuşurken bu kabuklar çatlar ve bazen de kanar. 
Dudakta çıkan uçuk tedavi yöntemleri;
 • Dudakta çıkan uçuğun kesin bir tedavisi yoktur. Virüs vücuda girdikten sonra bir ömür kalır. Ancak zaman içerisinde ilk yıllara göre daha az sıklıkla uçuk çıkar. Durakta çıkan uçukların ilk kez aktif hale gelmesinden itibaren uzun aralıklar ile çıkması belirtilerin daha hafif olması veya uçuğu çabuk iyileşmesi için çeşitli ilaç tedavileri kullanılır. Uçuk kremlerini sürerek tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. 
 • İlk belirtilerini hisseder hissetmez uçuk çıkacağı anlaşılan bölgeye kremi sürünüz. Ne kadar erken sürülürse tedavisi o kadar çabuk olur. 
 • Uçuğa sıcak veya soğuk kompres yapılabilir. Biz kompresi veya ılık kompresini de deneyebilirsiniz.
]]>
Dudak Küçültme https://www.dudak.gen.tr/dudak-kucultme.html Mon, 22 Oct 2018 05:26:08 +0000 Dudak küçültme, dudak inceltme kalın dudakların cerrahi müdahale iye inceltilmesi ile yapılan işlemdir. Son yıllarda kalın dudakların kadınlar arasında moda olması sebebi ile pek tercih edilen bir işlem değildir. Ancak ailesind Dudak küçültme, dudak inceltme kalın dudakların cerrahi müdahale iye inceltilmesi ile yapılan işlemdir. Son yıllarda kalın dudakların kadınlar arasında moda olması sebebi ile pek tercih edilen bir işlem değildir. Ancak ailesinden aldığı genetik özellikler ile sahip olduğu kalın dudaklarından çok rahatsız olması ve çevreden aldığı olumsuz yorumlar sebebiyle bazı kişiler cerrahi müdahaleye gerek duymaktadır. Halk arasında köfte dudak olarak adlandırılmak bazı insanlarda psikolojik olarak rahatsız edici olabilmektedir ve bu nedenle kalın dudaklarından kurtularak inceltmek istemektedirler. Kalın dudak özellikle koyu renge sahip insanlarda görülür. Kalın dudakları ameliyat ile inceltmek zor bir süreç değildir. Dudak küçültme ameliyatı lokal anestezi ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Alt ve üst dudak olmak üzere her iki dudağa da uygulanabilmektedir. Operasyon sonrasındaki bir kaç gün yapılan işlem nedeni ile oluşan şişlikler geçicidir.

Dudak küçültme ameliyatının süreci nasıl gelişmektedir

Dudak küçültme işlemi yaptırmak isteyen kişi doktora başvurarak işlem hakkında bilgi almalıdır. Dudak küçültme ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ve yaklaşık 35-65 dakika arası bir sürede operasyon son bulur. Yapılan operasyon ile dudaktaki fazlalıklar cerrahi müdahale ile alınır ve dudaklarda meydana gelecek izler ağız içinde kaldığından dolayı dışarıdan bakıldığında görülmezler. Dudak kalınlığı dudak dışında olduğu kadar dudak içinde de olabilir. Bu durumda inceltme operasyonunda hem iç kısımdaki hem de dış kısımdaki fazlalıklar çıkarılır. Operasyon sonrasındaki ilk bir kaç gün dudaklarda fazla şişmeler meydana gelebilir bu da kişinin sosyal hayatının bir süre ile sekteye uğramasına sebep olabilir. Bu durumu göz önüne alarak iyileşme sürecini de düşünerek 5-6 gün kadar bir zaman ayrılması gerekir. Operasyon sonrasında genel olarak bir ağrı olmaz, şişlikler için ise buz tedavisi ve şişliği giderici kremler doktor tarafından önerilebilir. Doktor tavsiyesi ile dudak içindeki yaralar için gargara ve sprey kullanılması yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir. Ameliyat sonrasındaki 24 saat sıvı beslenmek gerekecektir. Bu operasyondan sonra genellikle dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz. Doktorun uygun gördüğü durumlarda yumuşatıcı kremler ve antibiyotikli kremler kullanmak gerekebilir. Kolay ve zahmetsiz bir işlem olan dudak inceltme operasyonu doktorun önerilerine uyulursa kısa sürede sorunsuz atlatılabilir. Dudak küçültme ameliyatından sonra dudaklarda yeniden kalınlaşma olmaz. Bu ameliyat sonrasında dudak iç hattında ileride tamamen geçecek iz ve sertlik olması normaldir. Bunun içinde yumuşatıcı kremler kullanılabilir.

]]>
Alt Dudak Kanseri https://www.dudak.gen.tr/alt-dudak-kanseri.html Mon, 22 Oct 2018 06:46:11 +0000 Alt dudak kanseri, dudakta oluşan kanserlerin büyük çoğunluğunun oluştuğu yerdir. Ağız ve çevresinde oluşan kanserli yapı genellikle alt dudakta oluşur. Dudak dokusu çok katlı ve yassı epitel hücrelerinden oluşur. Artık gü Alt dudak kanseri, dudakta oluşan kanserlerin büyük çoğunluğunun oluştuğu yerdir. Ağız ve çevresinde oluşan kanserli yapı genellikle alt dudakta oluşur. Dudak dokusu çok katlı ve yassı epitel hücrelerinden oluşur. Artık günümüzde dudakta oluşan kanser vakalarının büyük kısmı yüksek yüzdeler ile başarı ile tedavi edilebilmektedir. Kategorize edildiğinde baş ve boyun kanserleri kategorisinde incelenir.

Alt dudak kanserinin belirtileri nelerdir
 • Dudakta oluşan çatlaklar ve yaralar ile kendini gösterir ve eğer üç hafta içerisinde düzelme görülmüyorsa dudak kanseri şüphesi oluşur.
 • Dudakta oluşan yumrular ve kalınlaşma.
 • Dudakta iyileşmeyen beyaz ya da kırmızı benekler.
 • Dudaktaki yarada kanama ve kabuklanma.
 • Dudakta hissizlik ve ağrı.
 • Yemek yemekte ve çiğnemede zorluk oluşması.
 • Seste ve konuşmada bozukluk meydana gelmesi.
 • Boyunda şişen lenf bezleri.
Alt dudak kanserinin nedenleri
 • Tütün ve tütün mamülleri dudakta bulunan mukoza tabakasındaki epitel dokuyu bozmaktadır. Çiğneme ve sigara içimi ile dudağa temas eden tütün, mukozayı tahriş ederek kansere neden olabilir. Aynı şekilde aşırı alkol tüketimi de aynı etkiye neden olabilir. Hem alkol hem de sigara bu kanser türünde ilk sırayı alır.
 • Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü oral seks sonrasında dudaklara taşınırsa kanser riskini ortaya çıkarır.
 • Güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınlar direk temas durumunda dudak kanserine neden olur. Solaryum cihazları da dudak kanserine neden olabilmektedir.
 • Dudak kanseri açık tenli kişilerde ve erkeklerde özellikle 40 yaş üzerindeki kişilerde görülür.
Alt dudak kanseri tedavisi nasıl olmaktadır

Tedavinin belirlenmesinde dudak kanserinin ne kadar agresif ilerlediği, tümörün boyutu ve hastanın genel sağlık durumu önemli rol alır. Tedavi sürecinde hasta sigara ve alkol tüketmemelidir. Kanserli doku küçük ise ve erken teşhis edilmiş ise cerrahi müdahale ile alınabilir, devam eden süreçte estetik operasyonlar ile dudak doğal fonksiyonu ve görüntüsünü geri kazanabilir. Eğer kanserli doku büyük ise ya da geç teşhis edildi ise kanserli dokuyu (tümörü) küçültmek amacı ile radyoterapi ve kemoterapi kullanılır. Bu tedaviler kanserin vücudun başka bölgelerine yayılmasını ve tekrar etmesini önlemeye yardımcı olur. Kemoterapi ve radyoterapinin ağır yan etkileri olduğu için tedaviler cerrahi müdahale ile mümkün olduğunca beraber ve ihtiyaç duyulduğu kadar uygulanır.
]]>
Dudak Estetik Ameliyatı https://www.dudak.gen.tr/dudak-estetik-ameliyati.html Mon, 22 Oct 2018 13:14:36 +0000 Dudak estetik ameliyatı, yüzün estetik görünümünde önemli bir etkisi olan dudak için uygulanır. Dudak kıvrımları tarih boyunca insanlar için önemli bir etken olmuştur. Güzellik kavramında özellikle üst dudak önemli bir etk Dudak estetik ameliyatı, yüzün estetik görünümünde önemli bir etkisi olan dudak için uygulanır. Dudak kıvrımları tarih boyunca insanlar için önemli bir etken olmuştur. Güzellik kavramında özellikle üst dudak önemli bir etki yapar. Zarif kıvrımlı güzel bir dudak, çıkıntılar kişinin güzelliğini etkiler. Üs dudak kıvrımları aşk yayı, eros yayı gibi isimlerle anılır. Güzel denilen bir yüzde alt ve üst dudaklarla diğer alanlar arasında harmoni bulunur. Çene ve burun arasına yerleşmiş olan dudak, çene, dişler ve yüzle bütünlük oluşturmaktadır. Dudağın ince olması, kalınlık oranı, genişliği ve işgal ettiği yer güzellik bakımından önemlidir. Ancak yaş ilerledikçe dudağın kırmızı renginde solma, yapısında uzama, sarkma, dudak kıvrımlarının yüksekliğini kaybetmesi, daha yassı hale gelmesi gibi etkiler ortaya çıkar. Bunu yanında genç yaşta da dudak şekil bozuklukları olabilir. Bu tür sorunlarda dudak estetik ameliyatı çözüm olabilir. Estetik plastik cerrahi alanında dudak estetiğinin önemli bir yeri vardır. Bunun için dudak dolgunlaştırma, ameliyatsız teknikler, .eşitli enjeksiyonlar, botoks gibi uygulamalarda vardır. Ancak bu yöntemlerle dudak sorunları giderilemeyecekse, dudak estetik ameliyatı yapılması gündeme gelir.

Dudak estetik ameliyatı nasıl yapılır

Dudak şekil bozukluklarını gidermek için uygulanan ameliyat üç farklı şekilde yapılabilir.

Dudak içinden yapılan kesilerle yapılan estetik: Dudak estetik ameliyatı dudak içinden kesilerle yapıldığında, dudak örtüsü mukoza denilen ağız içi örtüsünün kaydırılmasıyla dudağın iç boyutu uzatılır. Bu şekilde dudak yapısı terse çevrilmiş olur. Bu işlem yapılırken kasların bir kısmı toparlanır. Bu sayede dudak kalınlaştırılır, büyük bir dudağın ise genişliği azaltılır. Bu şekilde yapılan dudak estetik ameliyatı ağız içinden yapıldığı için herhangi bir şekilde görünür iz kalmaz.

Dudak dışından yapılan estetik: Bu yöntemle yapılan dudak estetik ameliyatında dudak kenarından, dudak yapısında beyaz çizgi denilen ince kabarık yerin dışından kesi açılır. Buradan dudak konturu arttırılır, dudağın kırmızı tarafı dışarıya doğru çevrilir. Dudağın şeklinde de bazı değişiklikler yapılabilir. Yani eros yayı denilen yay düzenlenerek, kıvrımlı bir dudak yapısı gibi değişimler oluşturulabilir. Bu ameliyatta dudak kenarından yapılan keside iz kalma olasılığı düşüktür. Ancak hastalara iz kalır uyarısı da mutlaka yapılır. Dudak estetik ameliyatı olacak kişilerin buna hazırlıklı olması gerekir. Ancak kadınlar açısından kalan iz fazla önemli olmayabilir. Çünkü belirsiz şekilde oluşan iz kadınlar tarafından makyaj yapılarak kolayca gizlenebilir. Bu yöntemle yapılan dudak estetik ameliyatında dudak şekli daha kolay belirlenebilir. Operasyonda kaslara müdahale edilmesi, dudak daraltma gibi işlemlerde yapılabilir. Dudak iç kısımdan burun tabanı tarafına doğru asılarak ta kısaltılabilir. Bu işlem burun ve dudak arasındaki mesafe fazla olduğunda, dişlerin görünmediği hallerde yapılır. 

Dudak inceltme estetiği ameliyatı: Bu estetik ameliyat kalın dudaklarda iç kısımdan açılan kesiden eliptik şekilde mukoza çıkararak yapılır. Dudak içi temizlenerek, dudakta normal bir görünüm elde edilir. Dudak genişliğinin daraltılması için dudak estetik ameliyatı yapılacaksa, bu operasyonlar daha zor olur. Doğuştan dudak yarığı olan hastalarda, bu açıklık kapatılır ve dudak normal şekline getirilir. Estetik ameliyatta dudak kenarlarından 3-7 milim kadar, toplamda 1-1,5 cm kadar daraltma yapılabilir. Ancak bu ameliyatta kalan iz diğerlerine göre daha fazla olur. Hasta ameliyattan sonra 3 hafta kadar dudak hareketlerini mutlaka kısıtlamalıdır.
]]>
Nane Yağı Dudak Dolgunlaştırma https://www.dudak.gen.tr/nane-yagi-dudak-dolgunlastirma.html Mon, 22 Oct 2018 22:57:34 +0000 Nane yağı dudak dolgunlaştırma, Gün geçtikçe büyüyen kozmetik sektöründe şüphesiz en revaçta olan konulardan biri dudak dolgunlaştırmadır. Dudak estetiği ve yapılan cerrahi operasyonlar bu konuda kalıcı ve mükemmel sonu Nane yağı dudak dolgunlaştırma, Gün geçtikçe büyüyen kozmetik sektöründe şüphesiz en revaçta olan konulardan biri dudak dolgunlaştırmadır. Dudak estetiği ve yapılan cerrahi operasyonlar bu konuda kalıcı ve mükemmel sonuçlar vermektedir. Fakat pahalı bir yöntem olup herkesin bütçesine uyum sağlayamaz. Bu yüzden bir çok insan doğal yöntemleri tercih etmektedir. Bu yöntemlerden en etkili olanı da nane yağıdır.

Nane yağı dudak dolgunlaştırma yöntemi çok eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş bir uygulamadır. Uygulaması oldukça pratik ve kolaydır. Ayrıca bir çok kozmetik ürününün içinde bulunan nane yağı, cilt dokusunun bakımı ve sağlığı yönünde oldukça faydalıdır. Kadınların güz güzelliği konusunda oldukça hassas oldukları dudaklar, yüzde en çok dikkat çeken bölümdür. Nane yağı dudak dolgunlaştırma uygulaması uygulandığı andan itibaren hemen etkisini gösterir. Ama ne yazık ki bu geçici bir çözümdür. Nane yağı uçucu bir yağ olduğu için özelliği de çabuk kaybolur. Dudaklarda karıncalanma ve kaşınma görülebilir. Bu oldukça normaldir. Nane yağı ayrıca dudaklarda bulunan kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlar. Ayrıca yaptığı bakım sayesinde dudakların daha sağlıklı görülmesini sağlamaktadır.

Nane yağı dudak dolgunlaştırma nasıl yapılır
 • Bir iki damla nane yağını ister el işaret parmağı ile yada diş fırçası yardımı ile dairesel hareketlerle uygulayın.
 • Kaşıntı, kızarıklık, hafif bir karıncalanma hissi, yanma, ve uyuşma hissedilebilir. Gayet normaldir. Endişe etmeye gerek yoktur.
 • Sabah ve akşam günde iki defa kullanarak etkisinin daha uzun süre sürmesi sağlanabilir.
 • Nane yağı dudak parlatıcısı ile karıştırılması daha pratik bir yol olmaktadır. Böylelikle nane yağı daha sık kullanılmış olur ve etkisinin kaybolması gibi bir durum söz konusu olamaz.
 • Dudaklarda dolgun bir görünüm elde ettikten sonra ruj sürülmesi dudakların daha güzel ve çarpıcı görülmesi sağlar. 
Bu tarz uygulamalarda dikkat edilmesi gereken en önemli konuda kişilerin nane yağına alerjisi olup olmadığını bilmesi gerekir. Bunu öğrenmenin en kolay yolu da ürünü kullanmadan önce bir damla el bileğine sürüp yarım saat beklenmesi gerekir. Kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar söz konusu ise nane yağı kullanılmamalıdır. Aksi taktirde çok tehlikeli sonuçlar ile karşılaşabilme ihtimalinin olduğu unutulmamalıdır.
]]> Dudak Üstü Kırışıklıkları https://www.dudak.gen.tr/dudak-ustu-kirisikliklari.html Tue, 23 Oct 2018 07:26:34 +0000 Dudak üstü kırışıklıkları, Yaş ilerledikçe ortaya çıkan dudak üzeri kırışıklıkları hem estetik, hemde psikolojik yönde oldukça rahatsız edicidir. Genelde 50'li yaşlardan sonra ortaya çıksa da artık günümüzde 30-40 Dudak üstü kırışıklıkları, Yaş ilerledikçe ortaya çıkan dudak üzeri kırışıklıkları hem estetik, hemde psikolojik yönde oldukça rahatsız edicidir. Genelde 50'li yaşlardan sonra ortaya çıksa da artık günümüzde 30-40'lı yaşlarda bile ince çizgiler halinde görülebilmektedir. En büyük nedeni güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalma ve çok fazla sigara tüketilmesidir. Kişileri derinde etkileyen bu kırışıklıklar belli olmasın diye bir çok kadının ruj sürme alışkanlığının bile yok olmasına neden olur.

Dudak üstü kırışıklıkları nedenleri:
 • Hayatımıza yenilik ve kolaylık getiren epilasyonun yanlış uygulanması sonucu dudak üstü kırışıklıkları görülebilir. Ayrıca her ay genelde yapılan kaş ve dudak üstü tüy aldırma yöntemlerinde bölgenin gerilmesi ve yanlış teknikler kullanılması cildin yıpranmasına, tahriş olmasına ve buruşmasına neden olur. Cilt ne kadar sıkı olursa olsun ilk zamanlar kendini belli etmese de sonradan hızlı bir şekilde kırışıklar ortaya çıkabilmektedir.
 • Çeşitli uyku alışkanlıkları da bu tip kırışıklıklara neden olabilir. Sırt üstü uyumak yüz kırışıkları bakımından en sağlıklı uyuma şeklidir. Yüz üstü uyurken yüzün yastıkla sürekli temas halinde olması zamanla kırışıklıkların tetiklenmesine neden olabilmektedir.
 • Kırışıklıkları cerrahi yöntemler dışında önlemek çok mümkün değildir. Çünkü yaş ilerledikçe kırışıklıklar iyice kendini göstermeye başlar. Önlemek mümkün olmasa da geciktirilmesi sağlanabilir. Doğal yöntemler ile yapılan kürler ve kozmetik ürünleri bu konuda çok etkilidir.
Zeytinyağı Kürü; İnanılmaz şifa kaynaklarından biri olan zeytinyağının kırışıklıkların azalttığı gözlemlenmiştir. Her akşam yatmadan önce dudak üzerine masaj yapılarak birkaç damla sürülür. 15 gün içinde gözle görülebilir sonuçlar elde edilmektedir. Bu tip durumlar da kullanılan ürünün gerçekten doğal olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Aksi taktirde ürün hem işe yaramaz, hemde cilt üzerinde renk değişimlerinin oluşmasına neden olur.

Salatalık kürü; İçinde yüksek miktarda su olmasından dolayı cilde nem veren en sağlıklı bitkilerden biridir. Salatalık ince dilimler halimde doğranır. Yumurta akı ve zeytinyağı na batırılarak dudak üzerine ve yüzde kırışıklık görülen her yere koyulur. 25-30 dakika bekledikten sonra cilt ılık su ile temizlenir. Haftada 3-4 uygulandığında net bir şeklide sonuç verecektir.

Süt kürü; Sütün vücudumuza olduğu kadar cildimize de sayısız faydaları bulunmaktadır. Eski dönemlerde yapılan süt banyolarının namı günümüze kadar gelmiştir. Eşit miktarda salatalık suyu ve orta yağlı sütün karıştırılması sonucu elde edilir. Uygulamadan önce cildin temizlenmiş olması gerekir. Karışım yüze sürüldükten sonra kuruması beklenir. daha sonra bir kat daha sürülür. Sürekli kullanıldığında ortaya çıkan sonuç her zaman yüzlerin gülmesine neden olmuştur.
]]>
Bebeklerde Dudak Morarması https://www.dudak.gen.tr/bebeklerde-dudak-morarmasi.html Tue, 23 Oct 2018 18:33:15 +0000 Bebeklerde dudak morarması; pek çok nedene bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Bebekler anne babaların gözünün nurudur. Onu gözünden bile sakınır. Ancak hiç beklenmedik bir anda bebeğinin dudaklarının morardığını Bebeklerde dudak morarması; pek çok nedene bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Bebekler anne babaların gözünün nurudur. Onu gözünden bile sakınır. Ancak hiç beklenmedik bir anda bebeğinin dudaklarının morardığını gören ebeveynleri bir telaş salıverir. Onlar çok savunmasız ve güçsüz varlıklardır ve her şeyleri ile biz yetişkinlere muhtaç bir hayat sürerler. Bu nedenle bebek büyüten anne babaların çok iyi gözlem yapması gerekir. Bebeğin sağlık durumunda meydana gelen her gelişmeyi yakından takip etmeleri erken teşhis ve tedavi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bebeğinizin bilinen bir hastalığı olmasa bile dudaklarında aniden beliren morarmalar yaşandığında hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Bebeklerin dudakları neden morarır

Bazen bebek ağladığında ya da üşüdüğünde de bu belirti yaşanabilir. Bu nedenle çok panik yapmadan bebeklerde dudak morarması dışında başka belirtiler de oluşuyor mu daha çok bunların takip edilmesi gerekir. Bebeklerin dudaklarındaki morarmalar bir birinden oldukça farklı nedenlere dayanarak meydana gelebilir. Ancak bu nedenlerden en önemlisi aşağıda belirtilmektedir.

Dudaklardaki morarmanın en temel sebebi muhtemel bir kalp hastalığıdır. Yeni doğan bebeklerde de kalp hastalığı olur mu diye düşünmek büyük bir hata olur. Çünkü günümüzde binlerce bebek kalp hastalığı taşıyarak hayata gözlerini açmaktadır. Bebeklerde görülen bu kalp hastalığının en bilinen nedenleri ise genetik yatkınlık, annenin ilerlemiş şeker hastalığına yakalanması ve bebeğin başka hastalıklar taşımasıdır. Her dudak morarması elbette ki kalp hastalığının belirtisi olmayabilir. Bu morarmalar bebeğin ağlaması esnasında yoğunlaşıyorsa, bebeğiniz nefes alıp verme güçlüğü yaşıyorsa ve morluklar tırnaklarda da meydana geliyorsa hiç vakit kaybedilmeden bebeğinizi doktora götürün. Unutmayın ki kalp hastası olarak dünyaya gelen ya da bu teşhis daha sonra konulan bebeklerin çok az bir kısmı tedavi şansına sahip olabilmektedir. Bu nedenle bebeğinizi beslerken ya da ağlama esnasındaki reflekslerine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Bebeklerde dudak morarması yaşandığında öncelikle bebeğinizin rutin kontrollerini yaptırdığınız çocuk doktorunuza danışın. Muhtemelen sizi çocuk kardiyolojisine yönlendirecektir. Çocuk kardiyolojisi ise Ülkemizde sadece tam teşekküllü hastanelerde bulunur. Kalp hastalığı bulunan bebeklerde teşhis bazen anne karnında iken dahi konulabilmektedir.
]]>
Bebeklerde Dudak Yarığı https://www.dudak.gen.tr/bebeklerde-dudak-yarigi.html Wed, 24 Oct 2018 06:53:02 +0000 Bebeklerde Dudak Yarığı, Yeni doğmuş olan her 1000 bebekten birinde dudak yarığı görülmektedir. Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında, 8-12. haftalarda fark edilebilecek gelişim bozukluğu ile alakalı anomal Bebeklerde Dudak Yarığı, Yeni doğmuş olan her 1000 bebekten birinde dudak yarığı görülmektedir. Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında, 8-12. haftalarda fark edilebilecek gelişim bozukluğu ile alakalı anomalilerden bir tanesidir. Dudak yarığı ile dünyaya gelmiş olan bebeklerin yaşadıkları en büyük sıkıntı beslenme güçlüğüdür. Düzgün beslenemediklerinden dolayı da gelişimleri diğer bebeklere oranla yavaş olur ve sık sık solunum yolu enfeksiyonu geçirirler. Dudak yarığı bir takım tedaviler ile tamamen düzeltilebilir ve bu çocuklar diğer çocuklar gibi normal bir yaşam sürdürebilirler. 

Bebeklerde dudak yarığı nedir

Bebeklerde dudak yarığının meydana gelmesi incelendiğinde hem genetik faktörler hem de çevresel faktörler bu anomalide çok etkilidir. Dudak yarığında genetik faktörler %10 civarlarında etkilidir. Ailede dudak yarığı bulunması halinde bebekte görülme riski artmaktadır. Ailede dudak yarığı durumu yoksa, yarık mutant genler ve kromozomal delesyonlarla veya trisomy D, trisomy E anomaliler ile izole genetik anomali ortaya çıkabilmektedir. Çevresel faktörler ise radyasyon, vitamin eksikliği yada fazlalığı gibi nedenlerle oluşabilmektedir. Ve çevresel faktörler dudak yarığı anomalisinde çok daha fazla etkin rol oynamaktadır. Annenin gebeliğinin 3. ayında yaşadığı bir kızamıkçık enfeksiyonu da dudak yarığına neden olabilen durumlar arasındadır. Aslında normal şartlarda bir bebeğin anne karnında yüzü oluşurken, bütün bebekler yarık dudaklıdır. Bebeklerin yüzü anne karnında iken, üç ana parçanın birleşmesi ile oluşur. Orta parça ve yandaki iki parçanın birleşmesi ile önce alt ve üst dudaklar sonrada damak şekillenir. Bu birleşmenin tam olmaması durumunda da dudak yarığı meydana gelir. Eğer parçalar ağız çevresinde hiç birleşmemişse tam dudak yarığı, kısmen birleşmemişse kısmi dudak yarığı oluşur. Dudak yarığı erkek bebeklerde daha sık görülen bir durumdur.

Dudak yarıkları basit bir çentik şeklinde olabildiği gibi burun deliğinin içine kadar da uzanabilen yarık şeklinde de olabilmektedir. Bebeklerde dudak yarıkları bazen tek taraflı bazen de çift taraflı olabilmektedir. Bazen dudak yarığı diş eti kemiğini de içine alabilmektedir. Dudak yarığı olan bebekler annenin gebelik döneminde ultrasonla her zaman fark edilememektedir. Fark edilme oranı %25'tir. Dudak yarığı olan bebekler büyüdükleri zaman konuşma ile alakalı bir sıkıntı yaşamamaktadırlar. Yarık dudak genellikle üst dudakta oluşmaktadır.

Bebeklerde yarık dudak tedavisi nasıl yapılmaktadır

Bebeklerde yarık dudak gebelik esnasında fark edilirse, bebek doğduktan sonra dudak normal hale getirilebilmektedir. Tedavi bebeğin 3. ayında yapılabilmektedir. Ameliyat zamanlaması genellikle bebeğin kilo ve kan değerleri ile alakalı bir durumdur. Ameliyat tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat süresi yaklaşık 2 saattir. Dudak hem görüntü açısından hem de fonksiyonel bir organ olduğundan, yarık dudak durumlarında zaman içinde burun da deforme olacağından çalışan dudak kasları ile birlikte dudak mukoza ve derisinin simetrik olarak oluşturulması amaçlanır. Yarık olan kısmın her iki tarafındaki deri yarık boyunca kesilir. Dudak kasları ve burun kanatları normal pozisyonuna getirilir. Dudağın dış kenarları karşılıklı olacak şekilde yakınlaştırılır, yarık iç ve dış dikişler ile kapatılır.

Ameliyattan 2 sonra hastaneden çıkılır. Ameliyattan sonra bebek oturur pozisyonda kaşık ile beslenmelidir. Kesi hatlarının mama ile kirlenmemesine dikkat edilmelidir. Ameliyat kesiklerinin olduğu yerlere her gün antibiyotikli pomatlar ile pansuman yapılır. Yara hatları kuru tutulmalıdır.    

  

]]>
Dudak Neden Şişer https://www.dudak.gen.tr/dudak-neden-siser.html Wed, 24 Oct 2018 18:56:34 +0000 Dudak Neden Şişer, Dudak şişmesi ve dudak dokusu içinde sıvı ya da iltihap birikmesi sonucu, bir veya her iki dudakta şişkinlik meydana gelmektedir. Dudak şişmesi, dudak ödemi şeklinde ifa

Dudak Neden Şişer, Dudak şişmesi ve dudak dokusu içinde sıvı ya da iltihap birikmesi sonucu, bir veya her iki dudakta şişkinlik meydana gelmektedir. Dudak şişmesi, dudak ödemi şeklinde ifade edilmektedir. Hafif veya ciddi sağlık sorunları, bazı hastalıklar ve durumlar dudak şişmesine yol açamaktadır. Bunların yanı sıra dudak şişmesi, iltihaplanma, enfeksiyon, travma ve kötü huylu tümör (kanser) oluşmasına sebep olmaktadır. Dudak şişmesi, oluşum nedenine bağlı olarak  kısa ve hızlı sürede içinde iyileşebilir. Fakat dudak şişmesi genellikle herhangi bir sağlık sorununun işareti olarak kendini gösterebilir.

Dudak Neden Şişer

Dudak şişmesinin sebepleri, enfeksiyon, alerji, yaralanma ve ilaçların yan etkileri şeklinde olmaktadır. Dudak şişmesi, güneş yanığı gibi hafif şartlar altında gelişebildiği gibi, anafilakti reaksiyonu biçiminde hayati tehlike oluşturacak durumlar altında gelişmektedir.

Enfeksiyonlar: Dudak şişmesi, çok çeşitli enfeksiyon oluşumlarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır Dudak şişmelerine yol açan enfeksiyonlar ise şu şekildedir.
 • Sellülit (bakteriyel cilt enfeksiyonları)
 • Bakteriyel, viral ya da mantar enfeksiyonları,
 • Herpes simpleks virüs enfeksiyonu.
Tükürük Bezi Sorunu: İnsan vücudu, hepsi ağız içinde olmak üzere toplamda 6 tane tükürük bezi barındırmaktadır. Tükürük bezleri, ağız içindeki kanallar boyunca tükürük üretilmesini sağlamaktadır. Eğer tükürük bezinde enfeksiyon meydana gelir ise, bu defa tükürük bezi bakteri ya da virüs istilası başlatacaktır. Tükürük bezlerinde oluşan enfeksiyonların sebebi ise, kötü hijyenik şartlar ile tükürük bezleri kanalında meydana gelen ve kanalları tıkayan taşlardır. Bundan dolayı, tükürük bezlerinde yaşanan sorunlar ve enfeksiyonlar, dudak şişmesine yol açabilmektedir.
Alerjiler

Dudak şişmesinin en yaygın sebebi, alerji sorunlarıdır. Bunlar

 • Gıda alerjileri,
 • Penisilin ve kodein gibi ilaç alerjileri,
 • Saman nezlesi,
 • Hayvan kılı tüyünden kaynaklanan alerjiler,
 • Toz, polen veya da kozmetik malzemelerden kaynaklanan alerjiler,
 • Lateks (kauçuk ham maddesi).
 • Böcek ısırmasına ve arı sokması  bağlı olarak gelişen alerjiler,

Özellikle gıda alerjileri çok ciddi dudak şişmesi oluşmasına sebep olmaktadır. Bağışıklık sisteminin gıdaları yanlışlıkla zararlı bir madde olarak algılanabilmesi sonucu saldırıya geçerek, immunglobulin E salgılaması sonucunda, gıda alerjileri ortaya çıkmaktadır. İmmunglobulin E ise, histamin ve diğer kimyasalların kan içine yayılmasını tetiklemektedir. Böylece bütün gıda alerjisi belirtileri ortaya çıkmaya başlamaktadır. Alerjiye ve dudak şişmesine neden olan gıdalar ise şunlardır.

 • Süt ve süt ürünleri,
 • Kabuklu yemişler (fındık, badem ve ceviz  gibi),
 • Kabuklu deniz ürünleri,
 • Susam tohumu
 • Yumurtanın beyazı,
]]>
Hamilelikte Dudak Kuruluğu https://www.dudak.gen.tr/hamilelikte-dudak-kurulugu.html Thu, 25 Oct 2018 11:12:49 +0000 Hamilelikte Dudak Kuruluğu, Hamilelik dönemlerinde sık sık karşılaşılan sorunlardan biri dudak kuruluğudur. Hamilelikte dudak kuruluğunun nedeni tam olarak bilinmese de, gebelik sonucunda vücutta artan sıvı ihtiyacını karşıla Hamilelikte Dudak Kuruluğu, Hamilelik dönemlerinde sık sık karşılaşılan sorunlardan biri dudak kuruluğudur. Hamilelikte dudak kuruluğunun nedeni tam olarak bilinmese de, gebelik sonucunda vücutta artan sıvı ihtiyacını karşılamak için vücudunuzun almış aldığı bir önlemdir. Hamilelik döneminde şeker hastalığı da ağız kuruluğunun nadir nedenlerinden biridir. Bu sebepten kaynaklı hamilelik döneminde kan şekerinin kontrol edilmesi gerekir. Burun tıkanıklığına sebep olan herhangi bir rahatsızlığınız varsa, bu durum sizin sürekli ağızdan nefes almanızı sağlar. Bu sebepten kaynaklı hamilelik döneminde ağız kuruluğu yaşarsınız. Bu gibi durumlarda doktora baş vurunuz. Hamilelik döneminde alacağının vitamin ve kalsiyum çok önemlidir. 

Hamilelikte dudak kuruluğu ile beraber yaşanabilecek şikayetler

Dudaklarda çatlama, ağız kokusu, konuşmada güçlük, ağız içinde dilde yapışma, sürekli sıklıkla su içme hissi ve nefesinizin kötü kokması gibi şeyler ortaya çıkar. Bu şikayetler hamilelik döneminde sıklıkla artar. Bu durum anne adayını oldukça etkiler. Sürekli dudakların kuruması anne adayında dudak çatlamalarına ve yarıklara yol açabilir. Hamilelikte dudaklarınızın kurumasıyla başlayan yarık yada çatlaklar enfeksiyon kapmış olma ihtimalinizi yükseltir.

Hamilelikte dudak kuruluğu için neler yapılabilir

Hamilelik döneminde yaşanan dudak kuruluğunu önlemek için bol bol sıvı tüketmelisiniz. Sıvı yetersizliğinden kaçınmanız için bu gereklidir. Bol sıvı tüketmek hamilelik sürecinde dudak kuruluğunu önler. Dudaklarınızı mümkün olduğunca dilinizle ıslatmayın. Bu durum dudaklarınızın sıvı dengesini boza ve çatlaklara yol açar. Bulunduğunuz ortamın nem oranı dengeli olması gerekir. Kuru havada dudakların kuruyup ve çatlamasına yol açar. Bu nedenden kaynaklı ev içinde buhar oluşturacak şeyler yapın. Hamilelik döneminde dudak kuruluğunda ağız kokusu oluştuğundan kaynaklı ağız temizliğinizi düzenli ve titiz bir şekilde yapın. Bu durum hem sizin için hemde bebeğiniz için önemli bir durumdur. Kuruyan dudaklarınızda ki deriyi kesinlikle soymaya çalışmayın. 
]]>
Dudak Yarası Nasıl Geçer https://www.dudak.gen.tr/dudak-yarasi-nasil-gecer.html Thu, 25 Oct 2018 21:32:24 +0000 Dudak Yarası Nasıl Geçer, Dudak yaraları veya dudak çatlakları çok küçük olsalar bile bir şey içerken, konuşurken, soğuk havada iken ve yemek yerken ağrıya sebep olur. Dudaklar devamlı nemli olduğundan dolayı oluşan bu yar Dudak Yarası Nasıl Geçer, Dudak yaraları veya dudak çatlakları çok küçük olsalar bile bir şey içerken, konuşurken, soğuk havada iken ve yemek yerken ağrıya sebep olur. Dudaklar devamlı nemli olduğundan dolayı oluşan bu yaraların iyileşme zamanı vücudun diğer bölgelerinde oluşmuş yaralara göre çok daha uzun sürmektedir. Enfeksiyon, dudak ısırması, sivilce ve diğer sebepler ile oluşan dudak yaralarının tedavisi içinde aloe vera jeli, E vitamini yağı, limon ve bal gibi katkısız doğal ürünler kullanın. Ancak hiç geçmeyen ve iltihaplanan dudak yaraları için mutlaka doktora gitmeniz gerekir. 

Dudak Yarası Nasıl Geçer, Doğal Çözümler

Bal ve Limon

Bal ve limon karışımı sayesinde dudaklarda oluşan yaralar tedavi edilebilir. Bunun içinde tam iki çay kaşığı kadar balı (doğal olması daha etkili bir çözüm sunar.) Bir çay kaşığı da taze sıkılmış limon suyu ile karıştırın ve oluşan yaranın üstüne sürerek tam on dakika kadar bekletin. Eğer yara kurmamış ise limon suyu doğal olarak yakacaktır.

Aloe Vera Jeli

Cilt yaraları tedavisinde en etkili olan doğal ürünlerden biriside aloe vera jelidir. Oluşan yaranın kısa bir süre içinde iyileşmesini sağlar. Yüzde yüz aloe vera jeli temin edebilirseniz etkisini daha hızlı gösterir. Fakat aloe vera içermekte olan bakım ürünleri de çok faydalı olur.

E Vitamini Yağı

Dudak üstünde oluşan yaralara düzenli bir şekilde E vitamini yağı sürmek hem oluşan yaranın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur hemde dudakların daha parlak ve daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. E vitamini yağını direk olarak yaranın üstüne sürebilirsiniz. Eczanelerde temin edebileceğiniz E vitamini kapsülleri de yine aynı görevi görür.

Zeytinyağı 

Akne sebebi ile oluşan yaralar için zeytinyağı kullanın. Yara üstüne günde iki defa zeytinyağı sürerek sebep olduğu ağrı ile hassasiyeti azaltabilirsiniz. Zeytinyağını yaranın üzerine sürdükten sonra yarım saat bir şey yiyip içmeyin. 

Dudak Kremi, Vazelin Ve Bebek Yağı

İlk önce temiz bir parçasını ılık su içine batırın ve bu bezi suyunun sıkmadan dudaklarınızın üstüne koyarak biraz soğuyuncaya kadar bekletin. Daha sonrada bezi yeniden su içine batırın ve sıkın parmaklarınız ile basınç uygulayarak dudaklarınızın üstünde hareket ettirin. En sonda bezi soğuk su ile ıslatın ve dudaklarınızın üstünde birkaç dakika bekletin. Daha sonra parmak uçlarınız ile hafif, hafif vurarak dudaklarınızı kurutun. Bu işlemden sonra da ince bir tabaka halinde vazelin sürün ve yirmi dakika bekletin. Daha sonra da kalın bir tabaka olacak şekilde nemlendirici dudak kremi sürün.  

Diğer Tedavi Yöntemleri

Evde uygulamış olduğunuz doğal yöntemlere rağmen yara 7-10 gün içinde geçmedi ise iltihap kapmaması için mutlaka bir dermatoloğa gitmenizde fayda vardır. Doktor yaranın sebebine bağlı olarak direk yara üstüne sürebileceğiniz kremler veya ağız yolu ile alınacak ilaçlar verebilir. Dudak yaralarının tedavisinde hem gündelik yaşamı etkilememesi için hemi de yara iyileştikten sonra hiçbir iz kalmaması için erken tedavinin yeri oldukça büyüktür. 

]]>
Tavşan Dudak Ameliyatı https://www.dudak.gen.tr/tavsan-dudak-ameliyati.html Fri, 26 Oct 2018 19:31:40 +0000 Tavşan Dudak Ameliyatı, Tavşan dudak ameliyatı, plastik cerrah, pediatrist, çene cerrahı, genetik uzmanı, diş hekimi foniasrist, patolog, odyolog, hemşire ve psikologdan oluşan bir ekip tarafından yapılmaktadır. Tavşan dudak ame Tavşan Dudak Ameliyatı, Tavşan dudak ameliyatı, plastik cerrah, pediatrist, çene cerrahı, genetik uzmanı, diş hekimi foniasrist, patolog, odyolog, hemşire ve psikologdan oluşan bir ekip tarafından yapılmaktadır. Tavşan dudak ameliyatı, bebek altı, on haftalık olduğunda ameliyat gerçekleştirilir. Tavşan dudak ameliyatında, bebeğin anesteziden zarar görmeyecek belirli bir ağırlığa ulaşması gerekmektedir. Tavşan dudak ameliyatında, bebeğin en az dört buçuk kilogram olması beklenir. Tavşan dudak ameliyatında, ameliyat sonrasında iz kalmaktadır. Tavşan dudak ameliyatından sonra bu izleri ortadan kaldırabilmek için iler ki yaşlarda ameliyat gerekebilir. Tavşan dudak ameliyatından kalan izleri  daha az görünür yapmak için 10-25arasında estetik amaçlı tekrar ameliyat etmek gerekir. Tavşan dudak ameliyatı sonrası, çocuklarda nefes almayı ve görünümü düzeltmek için burun ameliyatı gerekebilmektedir. Tavşan dudak doğumsal bir bozukluktur. Tavşan dudak kalıtımsaldır. Tavşan dudak yarıkları her altı yüz, sekiz yüz doğumda bir sıklıkla görülen doğumsal bir anomalidir. Tavşan dudak yarıkları tek taraflı olabildiği gibi çift taraflı olabilmektedir. Tavşan dudak nedenleri, akraba evlilikleri, stres, küçük yaşta çocuk doğum yapma, radyasyon, anne adayının diyabetik olması ve beslenme bozukluğu nedenleri ile olabilmektedir. Tavşan dudak, gebeliğin 5-14. haftaları arasında dudak bölgesinde oluşan dolaşım bozukluğu nedeniyle üst damağı oluşturacak olan üç parçanın doğru bir şekilde kaynaşamaması ve birleşememesi sonucunda dudak yarıkları oluşmaktadır.

Tavşan Dudak Ameliyatı Nasıl Yapılır

Tavşan dudak, genelde çocuklarda görülen bir anomalidir. Ameliyat için bebeğin en az dört aylık olması gerekir. Tavşan dudak ameliyatı, en geç ise bir yaşında yapılması gereken bir ameliyattır. Tavşan dudak ameliyatı, yarığın iki yanına açılan kesilerle kas tamiri yapılır. Kas tamirinin yanı sıra kemik veya doku alımı gerekebilir. Başka bölgelerden kesiler açılması gerekebilir. Ağız mukozası ve cilt onarımı ile tavşan dudak düzeltilebilir. Tavşan dudak ameliyatında önemli olan kas işlevinin doğru çalışabilmesi ve dudağını normal bir şekil almasının sağlanmasıdır. Burundaki şekil bozukluğu da aynı şekilde düzeltilebilir. 

Tavşan Dudak Ameliyatı Sonrası Bakım

Tavşan dudak ameliyatından sonra, hastalar genelde hastanede tutulur ve ertesi gün taburcu edilirler. Bebeklerin beslenmesi ameliyat gününden itibaren kaşıkla oturur pozisyonda yapılmalıdır. Ameliyat sırasında oluşan kesirlerin, burun akıntılarının mamayı kirletmemesi önlenmelidir. Bu amaçla ameliyat kesi yerine her gün antibiyotikli pomatlar sürülmelidir. Ameliyat yeri kuru tutulmalıdır. Ameliyat sonrasında beşinci ve yedinci günde bütün dikişler alınmalıdır.

Tavşan dudak ameliyatı, estetik bir ameliyat değildir. Yani sadece dış güzellik için yapılan bir ameliyat değildir. Dudak çiğneme ve konuşmada önemli bir organımızdır. Bunun için tavşan dudağın tedavisi çok önemlidir. Çocuğun konuşmaya başlamadan önce tavşan dudak ameliyatının yapılması ve dudağın kapatılması gerekmektedir. Çocuğun harfleri telaffuz etmesi, sesleri çıkarabilmesi için çocuk konuşmaya başlamadan önce muhakkak dudak yarığı ameliyatı yapılmalıdır. Sağlıklı günler.


]]>
Dudak Dolgunlaştırma Ameliyatı https://www.dudak.gen.tr/dudak-dolgunlastirma-ameliyati.html Sat, 27 Oct 2018 08:34:07 +0000 Dudak Dolgunlaştırma Ameliyatı: Dudak dolgunlaştırma günümüzde güzellik simgesi haline gelmiştir. Dolgun dudaklar aynı zamanda seksiliğin, çekiciliğin, dişiliğin, doğurganlığın en önemlisi güzelliğin olmazsa olmazl Dudak Dolgunlaştırma Ameliyatı: Dudak dolgunlaştırma günümüzde güzellik simgesi haline gelmiştir. Dolgun dudaklar aynı zamanda seksiliğin, çekiciliğin, dişiliğin, doğurganlığın en önemlisi güzelliğin olmazsa olmazlarından biri olarak kabul edilir. Dudaklar yüz görünümünde çok önemli yer tutmaktadır, bu nedenle bayanlar dudaklarına özen gösterir güzel görünmek için dudak dolgunlaştırıcı ameliyat yaptırmak isterler. Dudakların büyüklüğü, kalın veya inceliği, dolgunluğu yüz bölgesinde bulunan yanaklar, burun, kaşlar, gözler, dişler ve çene hepsi bir birine uyumlu olmalıdır. Dolgun dudaklar gençliğin ifadesidir, fakat gevşemiş, ince dudaklar ise yaşlılığın ifadesidir. Dudakların güzel olması estetik görünüm için önemli yeri vardır.

Dudak Dolgunlaştırma Kimlere Uygulanır: Dudak dolgunlaştırma ameliyatı diri ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyenler veya ince dudaklı, kırışık dudaklı olan kişiler tarafında tercih edilmektedir.  Kanser nedeniyle dudakların bir kısmı alınmak zorunda olan hastalar yeniden dudaklarına kavuşmak için ameliyatlar yapılmakta bu dudak onarımı ameliyatları estetik ve fonksiyon açısında çok önem taşımaktadır.

Dudak Dolgunlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır: Dudakların kırışıklıklarını düzleştirmek, kalınlaştırmak, dolgunlaştırmak amaçlı pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemleri 3 ana gurup olarak inceleyebiliriz.

 • Silikon yağı ve sıvı silikon dolgusu.
 • Yabancı dolgu malzemesi.

Bu yöntemler arasında popüler olanı dudak içerisine birçok dermal dolgu malzemelerinin enjekte edilerek veya direk dudak dokusuna, bazen de dolgu dudak kenarında gereken bölgeye yapılmaktadır. Bu uygulanan dolgu sadece dudak için değil aynı zamanda dudak çevresindeki tüm bölgenin yeniden şekillenmesi için yapılmaktadır.

Dudak dolgunlaştırma ameliyatı yerel anestezi ile gerçekleştirilir ameliyat esnasında hasta pek acı hissedilmemekte olup hasta çok rahat bir şekilde ameliyatını atlatır. Dudak dolgunlaştırma ameliyatı olmak isteyen kişi özellikle doktorunu iyi seçmelidir. Ameliyat yapacak doktorun profesyonel, deneyimli olması, iyi bir güzellik merkezinde gerçekleştirilmesine özen verilmelidir. Aksi halde dudak yapısından uzak abartılı bir şekilde yapılacak dudak dolgunlaştırma ameliyatının ardında memnun olmamanıza neden olabilir.

Dudaklar yapısında birçok sinir barındırır bu nedenle öncelikle dolgu yapılacak bölgeye Anestezi içeren krem sürülmektedir. Takriben 15-20 dakika sonra krem etkisini gösterdikten sonra yapılacak dudak estetiği planına göre mikro uçlu iğnelerle dolgu malzemesi dudağa enjekte edilir. Bu operasyon süresi 15-20 dakikadır ve dudak dolgusu ameliyatından sonra hasta normal yaşamını sürdürebilir, hasta hiçbir acı ve ağrı hissetmez. İkinci seansın yapılması için 6-9 ay süre beklenmelidir. Bu süre içerisinde dolgu yapılan dudaklar istenilen hacmi kazanmıştır ve istenilen estetik görünümüne kavuşmuş olacaktır.

Beslenme: Dudak dolgusu ameliyatından sonra 1 saat süreyle hiçbir şey içilmemesi ve yenilmemesi ve ruj sürülmemesi gerekir.

Ağrı, Şişlik Ve Ödem: Dudak dolgunlaştırma estetiğin den sonra iğne ucunun girdiği noktalarda kızarıklık, morluk oluşması normaldir. Bu durum 2-3 gün içinde normale döner ve dudaklar istenilen şekli alır.

]]>
Dudak Isırma https://www.dudak.gen.tr/dudak-isirma.html Sat, 27 Oct 2018 09:06:42 +0000 Dudak Isırma, Dudak ısırma toplumun her kesiminde ve her yaşta karşılaşabilecek beden odaklı sürekli tekrarlanan bir davranıştır. Bu davranış dudaklarda çeşitli rahatsız edecek görüntülere sebep olur. Ancak halledilmesi ç Dudak Isırma, Dudak ısırma toplumun her kesiminde ve her yaşta karşılaşabilecek beden odaklı sürekli tekrarlanan bir davranıştır. Bu davranış dudaklarda çeşitli rahatsız edecek görüntülere sebep olur. Ancak halledilmesi çok zor bir davranıştır. İnsan dudak ısırma alışkanlığı edinince hayatının ciddi bir bölümünde yada belirli bar yaşa gelene kadar dudak ısırma alışkanlığı devam ediyor. Ancak dudak ısırma alışkanlığını edinen kişiye dışarıdan müdahale ederek bıraktıramazsınız. Kişinin bu alışkanlığı kendi isteği ile bırakması önemlidir. Yani öncelikle çözüm ve farkındalık arayışı içinde olur.

Dudak ısırma nedenleri

Dudak ısırmaya neden olan faktörler, psikolojik problemler, sıkıntı, stres, kişisel problemler, sağlık problemleri ve fiziksel problemler oluşturur. Öz güven eksikliği yada kaygı artışı kişiyi bu tarz bir duruma itiyor olabilir. Sınav stresi yaşayan çocuklarda, anne ve babasından sürekli azar işiten, maddi kaygılar yaşayan bireyler bu alışkanlığı kendine edinebiliyor. Bu davranışın ortadan kaldırılması için stresli ortamlardan uzak kalınmalı. Bu durumu düzeltilmesi ile bu davranış ortadan kalkabilir. Kişiye sert tepkiler vermekten kaçındığınız taktirde dudak ısırma problemi ortadan kalkabilir. Dudak ısırıldığı anda dikkatinizi başka bir yere yönlendirin. Dudak ısırma alışkanlığından kurtulmak için acı kremler kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra nemlendiricileri acı alıp dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Dudak ısırma, bu alışkanlığı kazanan kişide pek çok diğer sebeplerde sayılabilir. Bu alışkanlığın yol açabileceği kötü durumlar ve hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz; dudak kanseri, tat alma problemi, ağız kokusu, dudaklarda hissizleşme ve dudakların dış görünümünde değişimler gözle görülür. Bu sebepler oldukça insan hayatını etkileyecek düzeydedir. Dudaklardaki dış görünüş insanı rahatsız edecek şekildeyse kişiyi psikolojik yönde yüksek derecede etkiler. Dudak ısırma problemini ortadan kaldırmak kişinin kendi elinde olduğundan kaynaklı, kişi psikolojik olarak rahatlama yaşaması gerek.
]]>
Dudak Koruyucu https://www.dudak.gen.tr/dudak-koruyucu.html Sun, 28 Oct 2018 05:08:50 +0000 Dudak Koruyucu, Dudaklarımız kış soğuğu ve nem ihtiyacının artmasıyla beraber yoğun bir dudak koruyucuya ihtiyaç duyar. Fakat sadece dudak koruyucu kullanmak pek de yeterli gelmemektedir. Dudakların kurumasının ardında yatan fa Dudak Koruyucu, Dudaklarımız kış soğuğu ve nem ihtiyacının artmasıyla beraber yoğun bir dudak koruyucuya ihtiyaç duyar. Fakat sadece dudak koruyucu kullanmak pek de yeterli gelmemektedir. Dudakların kurumasının ardında yatan farklı sebeplerde olabileceğinden dıştan dudak koruyucu kullanırken içten de su tüketimi ve besinlerle de bakım yapmak gerekmektedir. 

Dudak Koruyucuya Neden İhtiyaç Duyarız
 • Kış aylarının gelmesiyle beraber çoğumuz yaz ayları kadar su tüketmiyoruz. Bu da cildimiz, ellerimiz ve dudaklarımız için nem kaybn sebep olmakta ve dudaklarımız kurumakta, çatlamaktadır. 
 • Aynı zamanda kışın soğuk hava ile beraber  rüzgar dudaklardaki  var olan nemi de alıp götürmektedir. Oysa dudak koruyucular tam bir koruma kalkanı olmakta hem de çatlamaları tedavi etmelidir. 
 • Kuruyan dudaklardaki kuru deriyi yolmak, koparmak ise dudakların daha fazla hasar görmesine hatta kanamasına ve hoş olmayan görüntülere neden olmaktadır. Bu nedenle dudaklara elle müdahale etmek yerine dudak koruyucu kullanılmalıdır. 
Dudak Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Dudak koruyucunun temelde amacı nemlendirme ve dudaktaki nem kaybını azaltmadır. Fakat günümüzde hemen hemen her yerde her markadan çeşit çeşit dudak koruyucu satılmaktadır. Oysa bilmediğimiz bir markanın içeriğinin ne olduğunu bilmeden aldığımız lipstick dediğimiz dudak koruyucular farklı zararlar verebilmektedir. Bu nedenle bildiğiniz ve güvendiğiniz markalar olmasına özen göstermelisiniz.
Aynı zamanda aldığınız ürün ne kadar doğal olursa o oranda cilde ve dudaklara bırakacağı zarar da azalır. Bu nedenle doğal malzemeler tercihiniz olmalıdır. Dudaklarınız çok soluk ise hafif renk veren dudak koruyucuları tercih edebilirsiniz. Nemlilik yağlı olmak değildir. Bu  nedenle yağlı bir görünüm bırakan dudak koruyucu ve kremler değil nem oranı yoğun olanları tercih etmelisiniz. Her gün en az 2 litre su tüketmeyi ihmal etmemeli, sağlıklı görünmek için sağlıklı beslenmelisiniz. Tek başına dudak koruyucu kullanmak sizi anlık kurtarır fakat su tüketimi cildin yaşlanmasını engeller ve dudak nemini içten sağlar. 
]]>
Dudak Resmi https://www.dudak.gen.tr/dudak-resmi.html Mon, 29 Oct 2018 03:04:35 +0000 Dudak resmi, genel olarak incelendiğinde M harfine benzeyen üst dudak yapısından ve ondan daha geniş olan W harfine benzeyen alt dudaktan oluşur. Üst dudak alt dudağa göre daha ileride olur. Yüz bölgesinde burun altını çenenin bi Dudak resmi, genel olarak incelendiğinde M harfine benzeyen üst dudak yapısından ve ondan daha geniş olan W harfine benzeyen alt dudaktan oluşur. Üst dudak alt dudağa göre daha ileride olur. Yüz bölgesinde burun altını çenenin bitimine kadar olan alan üç parçaya ayrıldığında, Burun altı ve dudak başlangıcı arasındaki mesafe 1/3 birim kadar, dudak yüksekliği de 1/3 birim, dudak altı ile çene bitimine kadar olan uzaklık 2/3 birim kadar olur. Bundan burun altından dudağa kadar olan kısmın, dudak yüksekliğine eşit olduğu görülebilir. Ancak bu ölçümler herkeste farklı olabilir. Bu nedenle her dudak resmi aynı olmaz.

Dudak resmi nasıl çizilir

Dudak resmi yapmak isteyenler önce aks çizgileri çizmelidir. Yüzün duruşuna göre dudaklarda farklı aks çizgilerine sahip olur. Aşağıdan yukarıya yüze bakılırsa, üst dudakla orta hat çizgileri dış bükey olarak, üst dudakta normalden daha fazla yay şeklinde ve geniş görünür, alt dudakta olduğundan ince görünür. Yüz aşağıya doğru bakarsa ya da yukarıdan yüze bakılırsa kavis çizgileri de iç bükey yay gibi olur. Bu durumda dudak resminde üst dudak normalden ince, alt dudakta normalden geniş görünür.

Karşıdan dudak resmi çizimi

Dudak resmi tam karşıdan üst dudak ve alt dudağın birleşimi olan orta hat çizgisi düz bir doğruda gibi görünür. Bu şekilde üst dudak alta göre daha geniş bir görünüm verir. Başka pozisyonlarda dudakların geniş ve dar görünmesi perspektif kısalmaya bağlıdır. Dudak resmi çizmeye yeni başlayan biri en boy arasındaki oran ölçüsü alma tekniğine uygun çizim yapmalıdır. Dudağın yapısı önden başın durumuna göre düz ya da kavisli çizgilerle belirlenebilir. Tam karşıdan bir dudak resmi çizmek için düz bir çizgi ve dikey çizgi çizilmelidir. Düz olan çizgi alt ve üst dudağın birleşimini oluşturur. Dikey olan ise dudağın ortasını belirler ve dudak bu sayede daha simetrik çizilebilir.

Dudak resmi çizerken orta hat belirgin şekilde çizilmelidir. Üst dudak dış hatları fazla belirgin çizilmemeli, orta üst kısmında olan burun direği kısmı gösterilmelidir. Alt dudağın ise tam ortası belirsiz, kenarları oldukça belirgin çizilmelidir. Fazla belirgin çizilmeyen kısımlar hacim verilerek gösterilir. Dudakta iki taraftaki bitiş noktaları dikkatli çizilmelidir. Bu çizginin aşağıya ya da yukarıya kıvrımlı olması, yüz ifadesinin belirlenmesinde önemli bir etkendir. Kıvrımlar aşağıya olursa kişi mutsuz, üzgün bir ifade alır, yukarıya olursa mutlu ve gülen bir ifadeye bürünür. Bu etken kişinin karakterini belirleyen bir unsurdur.

Profilden dudak resmi çizimi

Profilden dudak resmi çizmek için, üst ve alt dudak orta birleşim çizgisi belirgin hale getirilmelidir. Üst dudak alta göre daha çıkıntılı olmalıdır. Alt dudağı çizerken alttaki çene kıvrımı da çizilmelidir. Çene ve dudaktaki dikey çizgiler, dudak ve çenenin konumunu belirler. Ayrıca yüzün kavisli yapısının olduğu ve dudağın bu yapının üzerinde olduğuna da dikkat edilmelidir.

Dudak resminde dudağın açık halinde kenar kısımları daha belirgin duruma gelir. Açık dudakta üst dudak daha ince olur. Dudak resmi ağlama, gülme, bağırma sırasında farklı bir görünüme bürünür. Kenar kıvrımları, alt ve üst dudak yapısı görünümü değişir.
]]>
Flormar Dudak Kalemi https://www.dudak.gen.tr/flormar-dudak-kalemi.html Mon, 29 Oct 2018 19:44:39 +0000 Flormar dudak kalemi, dudak hatlarını daha belirgin hale getirmek ve rujunuzun daha dayanıklı olmasını sağlamak için kullanılan bir kozmetik ürünüdür. Dudak bakım ürünleri içindeki Flormar dudak ürünü sezonun trend renkleri Flormar dudak kalemi, dudak hatlarını daha belirgin hale getirmek ve rujunuzun daha dayanıklı olmasını sağlamak için kullanılan bir kozmetik ürünüdür. Dudak bakım ürünleri içindeki Flormar dudak ürünü sezonun trend renkleri içinde 16 renk seçeneğiyle kullanımınıza sunulmuştur. Kusursuz dudaklar için bu ürünü kullanmanızı tavsiye ederiz. Oldukça yumuşak sürülüşü olan Flormar dudak kalemi, hem rujunuzun dayanıklılığını arttırmakta, hem de isterseniz tek başına ruj gibi kullanımınıza uygun bir üründür. Dudak kalemi kullanmak dudaklarınıza renk katarak, ruj için en iyi zemini hazırlar ve dudaklarda keskin çizgiler oluşturmaya yardımcı olur. Dudak makyajı sırasında bayanların dudak kalemi kullanması vazgeçilmez bir unsurdur.

Flormar dudak kalemi nasıl sürülür, nelere dikkat edilmeli

Kusursuz bir dudak makyajı için Flormar dudak kalemini tercih ettiyseniz, şanslı olduğunuzu belirtelim. Çünkü renk seçenekleriyle her ihtiyaca uygun, kullanımı kolay bir dudak kalemidir. Dudak kalemi sürerken bazı detaylara dikkat ederseniz, dudaklarınızın görünümünü istediğiniz duruma getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise;

Aşırı koyu renk Flormar dudak kalemi kullanmayın: Kullandığınız rujdan daha koyu tonda dudak kalemi tercih etmeyin. Bu sizin hem pejmürde görünmenize neden olur, hem de dudaklarınızın normalden daha küçük görünmesini sağlar. Kullandığınız ruj ve dudak kaleminin rengi farklı olursa, sizin tercihiniz 1-2 ton daha açık Flormar dudak kalemi olmalı. Yani dudak kalemi renk seçimine dikkat etmelisiniz.

Flormar dudak kalemi ile yamuk çizgi çekmeyin: Dudak kalemi kullanarak mükemmel düzlükte çizgiler yaratmalısınız. Yanlış, yamuk bir çizgi dudağınızın şekilsiz olmasına neden olur. Bu hataya düşerseniz, fırçayla bölgeye biraz kapatıcı sürmek zorunda kalabilirsiniz. Dudak hattının dışından fırçayla bu sorunu gidermelisiniz. Bunun için en doğru yol Flormar dudak kalemi ile dudak çizgilerinizi özenle belirlemektir.

Flormar dudak kalemi ile kaba çizgiler çekmeyin: Dudak kalemiyle çizdiğiniz dudak çizgisi hem hafif olmalı, hem de ruja yedirilmelidir. Bunun için bir kulak çubuğundan faydalanabilirsiniz. Böylece çizgiyi yumuşatabilir ve rujla bütünleşmesini sağlarsınız. Bu dudaklarınıza doğal bir görünüm kazandırmak için önemli bir etkendir. Unutmamanız gereken konu bunu ancak ucu çok sivri olmayan bir dudak kalemiyle yapacağınızdır. Suya dayanıklı olan Flormar dudak kalemi, gün içinde kalıcılığını koruyan, rujunuzu kalıcı yapan bir üründür. Bu nedenle güvenerek kullanabilirsiniz.

Flormar dudak kalemi ile dudak hattını belirlemek: Kadınlar büyük dudakları sever. Ancak dudaklarınızı büyük gösterirken abartmamanız gerekir. Abartılı çizgiler dudaklarınızı doğallıktan uzaklaştırır. Bu yüzden doğal dudak çizgisine sadık kalarak, hemen dışından dudak kalemiyle çizmeniz uygundur. Yumuşak uçlu Flormar dudak kalemi böylece dudaklarınıza doğal bir görünüm kazandıracaktır. Hanımlar unutmayın; kusursuz bir ruj çizmek için ilk adım dudak kalemini kusursuz şekilde kullanmakla başlar.
]]>
Yarık Dudak Ameliyatı https://www.dudak.gen.tr/yarik-dudak-ameliyati.html Tue, 30 Oct 2018 09:12:33 +0000 Yarık Dudak Ameliyatı, Ağız ve yüz kısmında yarıkları hetorojen bir gruptur. Tipik yarıklar dudak yarığı, damak yarığı, dudak-damak yarığı, yanında dikey, yatay ya da oblik bir hat boyunca oluşan atipik yarıklar da Yarık Dudak Ameliyatı, Ağız ve yüz kısmında yarıkları hetorojen bir gruptur. Tipik yarıklar dudak yarığı, damak yarığı, dudak-damak yarığı, yanında dikey, yatay ya da oblik bir hat boyunca oluşan atipik yarıklar da gözlenir. Bu yarıklar tek başlarına ya da aynı bireyde görülen birçok doğumsal anomalinin bir parçası olarak (sendromik) meydana gelebilir.

Yarık dudak ameliyatı: Üst dudakta tek taraflı sağ veya sol ya da iki taraflı olabilir. Dudak yarığı değişik derecelerde kısmi ya da tam yarık olabilir. Üst dudakta hafif bir çentik biçiminde olabildiği gibi burun deliği içerisine doğru uzanan, üst dişleri taşıyan damak parçasının da yarık olduğu tam kat yarıklar da olabilir. Dudak yarığı damak yarığı ile beraber olabilir. Yarık dudak-damak denilen bu halde açıklık dudaktan başlar ve tüm damak boyunca devam eder.

Cerrahi Tedavi: Yarık dudaklı bir hastanın tedavi süreci plastik cerrah, konuşma terapisti gibi birçok uzmanın içerisinde yer aldığı bir ekip tarafından yapılmalıdır. Yarık dudak ameliyatları 3-6 ay gibi daha erken dönemde yapılır. Ameliyat zamanı kliniklerin yaklaşım tarzına ve bebeğin genel durumuna göre belirlenir. Ameliyatlarda amaç bebeğin konuşmaya başlamadan önce (24 ay) yarıkları kapatmak ve uzun dönemde tamamen doğal beslenme, konuşma ve estetik görünüm kazandırmaktır.

Yarık dudak ve damaklı hastanın tedavisi doğumdan sonra ilk 48 saate başlar. Bazı cerrahlar doğumdan sonra ilk hafta içinde yarık dudak operasyonunu yaparken, bazı cerrahlar bu operasyonu bebeğin gelişimini de göz önüne alarak doğumdan sonraki 2-6. aylar arasında yapmaktadırlar. Bazı cerrahlar ise asıl dudak operasyonundan önce geçici bir dudak operasyonu yaparak bebeğin anatomik yapılarını asıl operasyona hazırlarlar. Bu metotların genellikle birbirlerinden çok büyük farkları yoktur. Diğer yandan deformite ne düzeyde olursa olsun bebek, doğumun hemen sonrasında bir ortodontist tarafından görülmeli ve deformiteye göre çeşitli ağız içi veya dışı cihazlar ile anatomik yapıların düzenli bir biçimde gelişmesi sağlanmalıdır. Ayrıca doğumun hemen ardından bu bebekler bir çocuk doktoru tarafından da muayene edilerek ek bir anomali olup olmadığı araştırılmalıdır. Ebeveynlere de özellikle doğum öncesi "yarık dudak teşhisi konulmamışsa" psikolojik destek verilmelidir. Bu bebeklerde emme fonksiyonu yeterli olamayacağı için anneye bebeğin beslenme biçimi anlatılır.

Ameliyatın ilk hafta içinde yapılması biraz daha zor bir metottur. Çünkü bu dönemde bebek henüz stabil değildir ve anestezi bakımından riskler taşır. Ayrıca henüz dudak yapıları da yeterli büyüklüğe ulaşmadığından, bunlar üzerinde bir operasyon yapmak oldukça zordur. Yarık dudaklı bebekler daha çok doğumdan sonraki 2-3 ay içerisinde ameliyat edilirler. Operasyon öncesi bebeğin kilosunun artarak gelişme göstermesi çok önemlidir. Gelişimi iyi olmayan bebeklerde sorun düzelene kadar ameliyat yapmamak en iyisidir. Bebeğin ameliyat öncesi tahlilleri yapılarak hematokrit, hemoglobin, kanama pıhtılaşma zamanı gibi kan değerlerinin normal düzeylerde olduğunun gösterilmesi gereklidir. Bu vakalar genel anestezi altında ameliyat edildikleri için bebeğin çok iyi bir  biçimde ameliyat öncesi hazırlığının yapılması gereklidir.

]]>
Dudak Dolgunlaştırıcı Yağ https://www.dudak.gen.tr/dudak-dolgunlastirici-yag.html Tue, 30 Oct 2018 11:33:37 +0000 Dudak dolgunlaştırıcı yağ, ile doğal yollarla dudakları ameliyatsız dolgunlaştırabilirsiniz. Dudakları dolgunlaştırmak için genellikle kolajen enjeksiyonları, botoks ve lazer tedavileri uygulanır. Halbuki dolgun dudaklara sahip Dudak dolgunlaştırıcı yağ, ile doğal yollarla dudakları ameliyatsız dolgunlaştırabilirsiniz. Dudakları dolgunlaştırmak için genellikle kolajen enjeksiyonları, botoks ve lazer tedavileri uygulanır. Halbuki dolgun dudaklara sahip olmak için tek çözüm yolu ameliyat, botoks, lazer ya da kolajen enjeksiyonları değildir bunu sağlamanın doğal yolları da vardır ve bunun için bitkisel çözümlerden de yararlanabilirsiniz. Fakat bunlar geçici bir süreliğine işe yarar. Evde uygulayacağınız basit ve ekonomik yollarla dudaklarınızı dolgunlaştırma yöntemlerine bir göz atalım.

Doğal yollarla dudak dolgunlaştırıcı yağ kullanma yöntemleri:

Nane yağı ile dudak dolgunlaştırma: Nane yağı dudak dolgunlaştırmak için kullanılan doğal yağlardan biridir. Kan dolaşımını arttıran bu yağ uygulandığı anda dudaklarda yanma ve karıncalanma hissi yaratabilir. Dudaklara nane yağı sürdükten sonra dudaklar şişer ve bir ferahlık hissi gelir. Bu yağ dudak dolgunlaştırma amacıyla kullanılan çoğu kozmetik ürünlerin içinde bulunur.

Tarçın yağı ile dudak dolgunlaştırma: Kullandığınız dudak parlatıcınız içine karıştıracağınız iki damla tarçın yağını iyice karıştırıp dudaklarınıza sürün. Uyguladığınız anda dudaklarda hafif bir yanma ve karıncalanma hissi oluşabilir bu durum gayet doğaldır. Dudaklardaki kılcal damarları uyaran bu yöntem ile dudaklar daha dolgun hale gelir.

Acı biber yağı ile dudak dolgunlaştırma : Acı biber yağı dudak dolgunlaştırmada kullanılan doğal çözümlerden biridir. Dudaklarınız için hazırlayacağınız bir dudak dolgunlaştırıcı parlatıcı yardımı ile doğal ve ekonomik bir çözüme ulaşırsınız. Bunun için hazırlamanız gereken karışım : Bir yemek kaşığı eritilmiş kakao yağı, bir kaç damla acı biber uçucu yağı, tatlı badem yağı ve 20 damla hindistan cevizi yağı iyice karıştırılır. Bu karışım dudaklarınıza parlatıcı krem olarak uygulanabilir. 
Acı biber yağını su ile karıştırarak dudaklarınızı dolgunlaştırmak için kullanabilirsiniz.

Bal ile dudak dolgunlaştırma: Bal dudak dolgunlaştırmada kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Bal ile karıştıracağınız iyi kalite bir zeytin yağını gece yatmadan önce dudaklarınıza sürün sabaha kadar bekletin. Sabah kalktığınızda dudaklarınızın daha da dolgun olduğunu göreceksiniz.

Bu işlemleri yapmadan önce kuru dudaklarınızı diş fırçası ile fırçalayıp ölü hücrelerden arındırırsanız ve bu işlemi günlük bir alışkanlık haline getirirseniz daha etkili olduğunu fark edeceksiniz. Kan akışını da arttığından bu peeling işlemi ile ölü hücrelerden arınan dudaklar kullandığınız yağı daha kolay emmesini sağlayacaksınız. Dudaklarınıza bu yöntemler ile birlikte düzenli olarak dudak egzersizleri yaparsanız elde ettiğiniz fayda daha da fazla olacaktır.
]]>
Dudak Enjeksiyonu https://www.dudak.gen.tr/dudak-enjeksiyonu.html Tue, 30 Oct 2018 21:50:36 +0000 Dudak Enjeksiyonu, Yapısında bulunan damarlar ve hareketliliği göz önüne alındığında, dudaklar dolgu enjeksiyonlarına doğal ve pozitif sonuçlar vermektedir. Dudak dolgusunda ilk hedef dudak kalbi kısmıdır. Bu bölge üst Dudak Enjeksiyonu, Yapısında bulunan damarlar ve hareketliliği göz önüne alındığında, dudaklar dolgu enjeksiyonlarına doğal ve pozitif sonuçlar vermektedir. Dudak dolgusunda ilk hedef dudak kalbi kısmıdır. Bu bölge üst dudağın orta bölümü ve alt dudağın bu bölümleri birleştiği  nokta olarak tanımlanır. Dolgu enjeksiyonlarıyla uzmanınca bu bölgeye hacim ve dolgunluk kazandırılır. Enjeksiyon ile bölgeye hacim ve kontur kazandırılması metodudur. Son zamanlarda oldukça popüler olan dudak dolgusu estetik ve ağrısız operasyondur. Dudak dolgusunu gerçekleştirecek uzmanın dudak estetiği planlanmasını yaparken dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bunlar dolgu yapılacak dudağın genel ağız ve yüz yapısıyla uyumlu olması gerekmektedir. Dudakların köşeleriyle orantılı biçimde yapılacak dolgu doğru ve yüz ağartan neticeler verilmesini sağlayacaktır. Vücudumuz genelinde olduğu gibi dudaklarımızda genetik miraslarla biçim almıştır. Dudaklar deformeye karşı dirençli yapısıyla uzun ömürlüdür. Dudak bireyde dikkat çeken ilk detaylar arasında yer almaktadır. 

Dudak enjeksiyonu nasıl yapılır

Dudaklar yapısı itibariyle fazlaca sinir barındırmaktadır. Bu nedenle öncelikle uygulama yapılacak kısma anestezi içeren krem sürülür. Yaklaşık 15 dakikanın ardından, yani kremin tesirini gösterdikten sonra mikro uçlu iğnelerle, dudaklara yapılan dudak estetiği planlamasına uygun bir şekilde dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır. Bu uygulama ne kadar sürer sorusunun yanıtı ise 15-20 dakika arasındadır. İkinci seans uygulama için hastanın 6-9 ay gibi süre beklemesi gerekmektedir. Tabii ki ilk uygulama ardından dudaklar hacim kazanmış ve estetik bir görünüme sahip olmuş olacaktır. Dudak dolgusu sonrası birey, uygulama bittiği anda normal hayatına dönebilir, herhangi bir ağrı hissetmez.

Dudak enjeksiyonu yapım nedenleri

 • Dolgunlaştırma
 • Asimetrik durumlarda
 • Şekillendirme
 • Sarkmalarda
 • Hassas dudak çizgilerinde
 • Kontur belirginleştirme
Dudak enjeksiyonu sonrası:

Taburcu: Yapılan dudak dolgusu işlemi sonrasında 30 dakikalık bir gözetimin ardından bireyler evlerine dönebilir. 

Beslenme: Dudak enjeksiyonu yaptıranlar operasyonun hemen ardından lokal ödeme neden olabileceğinden bir saat süreyle herhangi bir şey yememesi ve içmemesi gereklidir. Ayrıca ruj ya da parlatıcı da sürülmemelidir.

Ödem, şişlik ve ağrı: Dudak enjeksiyonu sonrasında iğne ucunun girdiği noktalarda hafif kızarıklık veya morluklar görülmesi normaldir. Bu hal 2-3 gün içerisinde normale dönmekte, ilerleyen zamanda da dudaklar olması gereken halini almaktadır.

Enjeksiyon kalıcı olur mu: Enjeksiyonda kullanılan maddenin yapısı açıkça izah edilirse, dolgu için kullanılan madde hyalüronik asit olarak adlandırılmaktadır. Bu madde ise zaman içerisinde beden tarafından emilebilir. Buradaki "zaman içerisinde" görüşü "dudaklar ne zaman eski haline döner" sualinin peşinden getirmektedir. Bu süreyi kişinin fiziksel yapısı, yaşam tarzı ve diğer dış koşullar belirlemektedir. Ortalama şartlarda dudak dolgusu süresi 4-6 ay gibi bir süre sürmektedir.

Zararları ve yan etkileri: Dudak dolgusu operasyonu ile bedene enjekte edilmiş olan hyaluronik asit zaten bedenin kendi içinde bulunan bir yapı olduğundan herhangi bir risk içermemektedir. Fakat iğnenin girdiği kısımlarda kısa süreli şişlik ve morluk görülebilmektedir. PRP tedavisi mantığında olduğu gibi bireyin kendi kanı cildine tekrar enjekte edilmesinde de aynı yan etkiler gözlenebilmektedir.


]]>
İç Dudak Küçültme Ameliyatı https://www.dudak.gen.tr/ic-dudak-kucultme-ameliyati.html Wed, 31 Oct 2018 12:54:24 +0000 İç Dudak Küçültme Ameliyatı; estetik amaçlı yapılan bir operasyondur. İç dudak küçültme ameliyatı, yapılırken amaç sadece hastanın psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktır. İç dudak küçültme ameliy İç Dudak Küçültme Ameliyatı; estetik amaçlı yapılan bir operasyondur. İç dudak küçültme ameliyatı, yapılırken amaç sadece hastanın psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktır. İç dudak küçültme ameliyatında, en önemli nokta yapılan bu ameliyatın iz oluşturmaması ve başkaları tarafından anlaşılır olmamasıdır. Ameliyatı olduktan sonra hasta herhangi bir kadın doğum uzmanına gittiği zaman muayene sırasında ameliyat geçirdiğinin anlaşılmıyor olması bu ameliyatın başarısını göstermektedir. İç dudak küçültme ameliyatı, için farklı teknikler vardır. Bu tekniklere doktor kendisi karar vermektedir. İç dudak küçültme ameliyatı, genellikle 40-50 dakika süren bir operasyondur. İç dudak küçültme ameliyatına, labioplasti denilmektedir. İç dudak küçültme ameliyatı, ergenlik döneminden sonra uygulanması gereken bir operasyondur. İç dudak küçültme ameliyatı, ergenlik dönemi bittikten sonra gelişimini tamamlamış kişilere uygulanan bir operasyondur. İç dudak küçültme ameliyatı, iç dudakların genellikle doğum sonrasında dış dudakların dışına çıkan kişilere yapılmaktadır. İç dudak küçültme ameliyatı, ergenlikten sonra artan hormon aktivitelerine bağlı olarak iç dudakların görüntüsel bozuklukları, sarkık, uzun ve kıvrık hale gelebilmektedir. Bunun düzeltilmesi amacıyla yapılan bir operasyondur. İç dudakların sarkık olması görüntü açısından kötü olduğu gibi sağlık açısından da problemler yaratmaktadır. İç dudakların sarkık olmasına bağlı olarak nemli ortamın artması, kronikleşen vajinal enfeksiyonlar, renk ve şekil değişikliklerine neden olabilmektedir.

İç Dudak Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır;

İç dudak küçültme ameliyatı, steril şartlarda gerçekleştirilen bir operasyondur. İç dudak küçültme ameliyatı, hastanın adetli olmadığı bir dönemde yapılır. Adet bittikten sonra veya adet olmasına bir hafta kala bir süre içerisinde uygulanır. Adet dönemine denk gelmemesi yara iyileşmesi ve hijyenik bir ortam sağlanması için çok önemlidir. İç dudak küçültme ameliyatı, ortalama olarak 45 dakika sürmektedir. Hasta steril şartlarda jinekolojik masaya alınır. Lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilen bir operasyondur. Lokal ya da genel anestezi olacağına hasta kendisi karar vermektedir. Eğer lokal anastezi ile yapılacaksa operasyonun uygulanacağı bölge uyuşturulur. Küçük dudakların sarkmış fazla dokunun düzeltilmesi işlemi yapılır. Hastada ayrıca varsa rengi koyulaşan bölgelerin çıkarılması, genital bölgede fazla deri kalıntıları, iyileşmen eski doğum dikişinin izlerinin düzeltilmesi, genişlemiş vajinanın daraltılması ve sıkar dokularının düzeltilmesi işlemi yapılır. İşlem dikişlerin atılması ile tamamlanır. Hastaya estetik dikiş atılır.

İç Dudak Küçültme Ameliyatı Sonrası;

Ameliyat sonrasında vajinal bölge temiz tutmalıdır. Özellikle tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra bu bölgenin temizliği çok önemlidir. Estetik dikiş uygulandığı için pansuman gerekmemektedir.  İç dudak küçültme ameliyatından sonra, operasyon sonrasında hastalar günlük hayatlarına ve işlerine dönebilirler. İç dudak küçültme ameliyatından sonra, hastalar 2 gün sonra duş yapabilirler. Hastaların 10 gün boyunca da ayakta duş almaları gerekmektedir. Operasyondan sonra 3-4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri gerekir. Cinsel ilişkiye girilirse dikişlerde açılma ve kanama meydana gelebilir. Dikişler düştükten sonra cinsel hayata geri dönülebilir. İç dudak küçültme ameliyatında kullanılan dikişler vücut tarafından emilebilen dikişlerdir. Bundan dolayı ameliyat sonrası dikiş alınmasına gerek yoktur. Dikişler 2-3 hafta içerisinde düşer. Ameliyat bölgesinde iz kalmaz. Ameliyat sonrası doktorun önerdiği antibiyotik kesinlikle düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Operasyon sonrasında bir hafta kadar spor aktiviteleri ve oturarak ya da küvette banyo yapmak kesinlikle önerilmez.

İç dudak küçültme ameliyatı sayesinde, kişi hem estetik açıdan kendisini daha iyi hisseder. Psikolojik olarak düzelir ve özgüveni sağlamlaşır. Cinsel hayatın]]> Üst Dudak Büyütme https://www.dudak.gen.tr/ust-dudak-buyutme.html Thu, 01 Nov 2018 04:04:07 +0000 Üst dudak büyütme, çeşitli yöntemler kullanılarak yapılabilen bir işlemdir. Bu yöntemler ameliyatlı ya da ameliyatsız şekilde yapılabilmektedir. Bu kişinin tercihine ya da doktorun yönlendirmesi ile değişebilmektedir. Dudak Üst dudak büyütme, çeşitli yöntemler kullanılarak yapılabilen bir işlemdir. Bu yöntemler ameliyatlı ya da ameliyatsız şekilde yapılabilmektedir. Bu kişinin tercihine ya da doktorun yönlendirmesi ile değişebilmektedir. Dudak büyütme için kullanılabilecek yöntemlerden kozmetik ürünler (dudak büyüten krem ya da rujlar) kimyasal maddeler içerirler, doğal yağlar ise bitkisel çözümlerdir ancak bunlar maalesef kalıcı sonuçlar vermezler. Kalıcı çözümler olarak değerlendirilebilecek estetik operasyonlar ise daha uzun vadede kalıcı çözümler olarak değerlendirilebilir. Bir başka yöntem ise dudak egzersizleridir.

Estetik yöntemler ile üst dudak büyütme:

Yüz güzelliğinde önemli bir tamamlayıcı unsurlardan biri olan dudaklar yüz bütünlüğünü tamamlaması açısından çok önemlidir. Dudakların büyüklüğü, dolgunluğu yüzdeki diğer bölümler ile uyumlu ve orantılı olmalıdır. Dudakların kalın ve dolgun olması yüzdeki ifadenin gençleşmesine yardımcı olur. Dudakları ince olan ya da yaşlanmaya bağlı olarak incelen fakat dudaklarının dolgun olmasını ile yüzündeki ifadesini güçlendirmek isteyenler ya da daha diri ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyenler estetik yöntemleri tercih edebilir. Estetik işlemlerde kullanılabilecek yöntemlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

Geçici dolgu maddeleri; kolajen, hyalurinik asit gibi maddelerden oluşan zararsız maddelerdir. Kolajen sığır derisinden elde edilir. Hayvan proteini içerdiği için alerji riski vardır, bu nedenle test uygulanarak kullanılmalıdır. Hyalurinik asit en yaygın kullanılan malzemedir. Restylane denilen ve iğne ile enjekte edilen Hyalurinik asit uygulaması basittir ve kişi hemen normal hayatına döner. Uygulama 4-6 ay arasında kalıcılığa sahiptir. Alerji yapmaz.
Katı formdaki dolgular; bunları yerleştirmek için enjeksiyon değil ufak ameliyatlar gerekir. Alloderm insan derisinden elde edilir. Konulduktan sonra bir yıl içinde eriyerek kaybolur. Gortex denilen madde ise kalıcıdır. Bu madde dudak kenarlarından yapılan küçük kesilerden dudak içine yerleştirilir ve şeklini korur.
Yağ hücreleri; hastanın kendi vücudundan çekilerek alınan yağ hücreleri işlemden geçirildikten sonra dudaklara enjekte edilir. Vücudun kendi maddesi olduğu için her hangi bir şekilde alerji riski taşımaz. İşlem bir kaç kez tekrarlandığında etkili bir kalınlaştırma sağlanır. Lokal anestezi altında yapılır.
Dudak kaldırma yöntemi; burnun hemen altından kıvrımlara uygun olarak kesik atılarak bir miktar deri çıkarılır ve deri yeniden dikilerek dudak yukarı kaldırılır. Bu yöntemde üst dudak kalınlaştığı gibi üst dişlerin görünmesi de sağlanır. Aynı işlem burun içinden yapılan küçük bir kesiden geçirilen dikişler dudaktan geçirildikten sonra bağlanarak da yapılır ve böylece iz kalmaz.

Doğal yöntemler ile üst dudak büyütme:

Daha ekonomik ama fazla kalıcı olmayan yöntemlerdir. Bitkisel çözümleri ya da egzersizleri kapsar.
Doğal ve uçuçu yağlar dudak büyütme için kullanılabilir. Dudaklar diş fırçası ile fırçalanarak ölü hücrelerden arındırılır sonrasında nane yağı ya da tarçın yağı ya da acı biber yağı ile istenilen büyüme sağlanabilir.
Dudak büyütme için kullanılabilecek çeşitli dudak egzersizleri de düzenli uygulandığında oldukça kalıcı sonuçlar sağlar.
]]>
Dudak Yarasına Ne İyi Gelir https://www.dudak.gen.tr/dudak-yarasina-ne-iyi-gelir.html Fri, 02 Nov 2018 02:08:01 +0000 Dudak Yarasına Ne İyi Gelir, yapılacak önemli uygulamalar ile bu bölgede bulunan yaranın geçmesi sağlanabilir. Dudak etrafında oluşan yaralar kişi konuşurken, yemek yerken oldukça ağrı çekilmesine neden olur. Bu bölge sürekli Dudak Yarasına Ne İyi Gelir, yapılacak önemli uygulamalar ile bu bölgede bulunan yaranın geçmesi sağlanabilir. Dudak etrafında oluşan yaralar kişi konuşurken, yemek yerken oldukça ağrı çekilmesine neden olur. Bu bölge sürekli nemli olduğundan dolayı iyileşme süresi gecikir. Ayrıca dudakta oluşan yaralanmalar ısırma gibi problemlere de sebep olabilir. Enfeksiyon sebebiyle oluşan bu yaralanmalarının tedavi edilmesi son derece önemlidir. Dudak  arası görünüm olarak ta oldukça rahatsız edicidir. Bu sebeple öncelikle vakit kaybetmeden doktor kontrolü gerekir. Yaranın sebebinin araştırılmasının ardından gerekli ilaç kullanımı sayesinde dudak bölümünde yaranın tedavi edilmesi sağlanır.

Dudak yarasına ne iyi gelir, doğal yöntemler nelerdir
 • Dudak yarasının geçmesi için vücudun gerekli şekilde dengeli beslenmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması sebebiyle enfeksiyonların vücudun belirli bölgelere yerleşmesi sonucu vücutta yara çıkabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek dudak bölgesinde bulunan yaralanmaların geçmesi sağlayabilir.  
 • E vitamin yağı kullanarak dudak üzerinde bulunan yaranın geçmesi sağlanır. Düzenli olarak E vitamini yağı dudak bölgesine sürülmesi ile dudak bölgesindeki yaranın nemlenmesi sağlanırken; daha parlak ve pürüzsüz görünüme kavuşmasına katkı sağlanır. Dudaktaki yaranın üzerine direkt olarak E vitamin yağı kullanılabilir. Eczanelerde aktarlarda satılan E vitamini yağının kullanılması ile dudaktaki yaralar da şifa bulunur.
 • Dudak yaralarının tedavisinde zeytinyağı oldukça önemlidir. Dudakta oluşan akneler sebebiyle yaralanmaların giderilmesinde zeytinyağı uygulanabilir. Günde 3 kez zeytinyağı uygulayarak bu bölgede bulunan yaranın giderilmesi sağlanırken; ağrının azalması da sağlanabilir. Zeytinyağı uygulamasının ardından yaklaşık olarak 15 dakika bir şey tüketilmemesi tavsiye edilir.
 • Bal ve limon uygulaması dudak yarasının geçmesinde doğal yöntemler olarak kullanılır. İki çay kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı taze limon suyu  karıştırılarak dudakta bulunan yaranın üzerine sürülmesi ile bu bölgede şifa bulunması sağlanır. Sürülen bu karışımın 10 dakika dudak üzerinde bekletilmesi ile burada bulunan yaranın geçmeye başladığı gözlenir. Limonun içerdiği asit sebebiyle dudaktaki yaranın acımasına neden olurken; 2 dakika sonra bu bölgede bulunan acıma hissinin yok olduğu gözlenir. Günlük iki kez bu uygulama sayesinde dudak bölümünde oluşan yaranın giderildiği gözlenir.
 • Aloe vera dudak yarasın da oldukça etkili yöntemdir. Dudakta bulunan yaranın tedavisinde Aloe vera etkisi oldukça fazladır. Günlük aloe vera jeli uygulayarak bu bölgede bulunan yaranın geçmesi sağlanır. Ayrıca aloe veralı kremler uygulayarak da bu bölgede bulunan yaranın geçmesi desteklenebilir.
 • Dudak yarasında vazelin uygulaması etkili yöntemler arasında yer alır. Öncelikli olarak bu bölgenin su ile yıkanarak temizlenmesi gerekir. Daha sonra bu bölgenin temiz bir bez ile kurulmasının ardından hafif masajlar yaparak vazelinin bölgeye sürülmesi etkili olacaktır. Hafif masajlar ile dudakların etrafına vazelin sürülmesi bu bölgenin parlaklık kazanmasını sağlarken; günde iki kez vazelin uygulanması ile dudak bölümünde oluşan yaranın geçmesine katkı sağlandı belirtilmektedir.
]]>
Dudak Kanaması https://www.dudak.gen.tr/dudak-kanamasi.html Fri, 02 Nov 2018 09:05:08 +0000 Dudak kanaması nasıl olur Dudak kanaması çoğunlukla kış mevsiminde meydana gelir. Çünkü havanın soğuması ile dudakta kabuklanma ve kanama meydana gelebilir. Ancak buradan dudak kanamasının tek sebebi soğuk havadır fikri çıka Dudak kanaması nasıl olur Dudak kanaması çoğunlukla kış mevsiminde meydana gelir. Çünkü havanın soğuması ile dudakta kabuklanma ve kanama meydana gelebilir. Ancak buradan dudak kanamasının tek sebebi soğuk havadır fikri çıkartılmamalıdır. Bununla birlikte soğuk havada çatlayan ve kanayan dudaklar bazen kötü bir durumun habercisi olabilmektedir. Bireyin günlük hayatında kullandığı kozmetik ürünler dudaklarda çatlamaya ve kanamaya yol açabilir. Bundan dolayı kozmetik ürünler kullanılır iken çok dikkatli olunmalıdır. Bununla birlikte bireyin tükettiği şekerlemeler sebebi ile de dudakta çatlama ve kanama meydana gelebilir. Eğer bireyin dudaklarında meydana gelen kanama gün geçtikçe artıyor ise bu durum beraberinde bir sağlık problemini getirebilir. Dudak kanserinin belirtileri arasında dudak çatlaması ve dudak kanamaları yer almaktadır. Bireyin dudağı uzun süre kanıyor ise bu durumda tıbbi bir müdahale gerekebilir. Eğer birey gerekli olan kremler, nemlendiricileri kullandıktan sonra da hala dudakları sürekli çatlıyor ve kanıyor ise mutlaka doktora başvurmalıdır.Dudaklar için kullanılan kremler çok fazla miktarda kimyasala sahip olduğundan dudaklarda alerji ve tahriş meydana gelebilir. Havanın çok soğuk olduğu ve yazın güneşe çok fazla maruz kalındığı zamanlarda dudaklarda kanama meydana gelir. Bu sebeple birey bolca su tüketmelidir. Dudaklarda meydana gelen çatlama yahut kanama belli bir süre sonra bireyde psikolojik bir hal alarak bir alışkanlık haline gelebilir. Birey strese girdiğinde, heyecanlandığında sürekli olarak dudakları ile oynamaya başlar. Dudaklarında oluşan kabukları kaldırarak dudağın kanamasına sebep olur. Birey dudaklarda meydana gelen kabukları kaldırıp dudaklarını kanatmayı bir alışkanlık haline getirmemek için doktor tarafından tavsiye edilmiş anti-alerjik nemlendiriciler kullanmalıdır. Dudaklarda meydana gelen sık kanayan yara, oluşan kırmızı lekeler, ele gelen katı doku bir tehlikenin habercisi olabilir. Dudaklarda kuruluk ne kadar fazla ise çatlama ve kanama da bir o kadar fazla olacaktır. 

Dudak Kanaması Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır 

Birey bol bol su tüketmelidir. Çok güneşli yahut kuru havadan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Eğer birey uzun süre açık havada duracaksa güneşten koruma etkisine sahip dudak koruyucusu kullanmalıdır. Dudaklarını yalamamalı, dudaklarına saf vazelin sürmelidir. Birey dudaklarında meydana gelen her türlü değişimde mutlaka dermatoloji uzmanına başvurmalıdır. 


]]>
İç Dudak Büyümesi https://www.dudak.gen.tr/ic-dudak-buyumesi.html Fri, 02 Nov 2018 18:10:45 +0000 İç dudak büyümesi, kadınların rahatsız olduğu konulardan biridir. Genital estetik ile bu soruna çözüm bulma şansının olması artık bunu bir kabus olmaktan çıkartmaktadır. Genital estetik kadınların cinsel organlarından ho İç dudak büyümesi, kadınların rahatsız olduğu konulardan biridir. Genital estetik ile bu soruna çözüm bulma şansının olması artık bunu bir kabus olmaktan çıkartmaktadır. Genital estetik kadınların cinsel organlarından hoşnut olmamaları sebebi ile yapılır. Cinsel organını beğenmemek bir çok cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Genital estetik kadının kendine olan güvenini arttırır ve cinsellikten daha fazla zevk almasını sağlar. Kadınlar bazen yaşa bağlı sarkmalar ile doğumla ortaya çıkan genişlemeler nedeniyle genital estetik operasyonuna ihtiyaç duyar. İç dudakları büyük olan ya da vajinal genişliği olan kadınlarda genital bölgenin nemli olması sebebiyle enfeksiyonlar daha çok görülür. Bu hastalar vajina daraltma (vajinoplasti) ve labioplasti gibi genital estetik ameliyatlarıyla bu şikayetlerinden kurtulabilirler. 

İç dudak büyüme sebepleri

İç dudak büyümesi çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Yapısal olarak olabileceği gibi yaşa bağlı olarak iç dudak büyümesi de oluşabilir, yaş ilerledikçe sarkmalar meydana gelebilir. Normal doğumlar ile ortaya çıkan genişleme ve sarkmalar ise diğer sebeptir ve bu durum kadınların hem normal hayat fonksiyonlarını hem de cinsel yaşamlarını etkiler. Kronikleşen enfeksiyonlar ve sigara iç dudak büyümesine sebep olabilir.

İç dudak büyümesi ile karşılaşılacak sorunlar

İç dudakları büyük olan ya da vajinal genişliği bulunan kadınlarda genital bölgenin nemli olması nedeniyle enfeksiyonlar sıklıkla görülür. Bu durum genital kötü kokulara da sebep olmaktadır. İç dudakların büyük ve sarkık olması cinsel ilişkide kadına zorluk yaratır. İç dudakların büyük olması sürtünme nedeni ile tahrişe sebep olur ve bu durum özellikle aktif olarak spor yapan kadınlarda sorunlara neden olur. İç dudaklar ile dış dudakların büyük olması kadınların genital temizliklerinde, bikini (mayo) ya da tayt gibi hatlarını ortaya çıkaran kıyafet seçimlerinde zorlanmalarına sebep olur.  
İç dudaklar arasında asimetri mevcut ve büyük ise ise bu durumda kadınları psikolojik olarak da kötü yönde etkilemektedir.

İç dudak büyümesi nasıl tedavi edilir

İç dudak büyümesi ameliyat ile çözülebilecek bir sorundur. Yapılacak ameliyat 'Labioplasti' olarak adlandırılır. Labioplasti iç dudaklar ve dış dudakların küçültülmesi ve sarkmaların giderilmesi ameliyatıdır. Labio kelimesinin kelime anlamı dudaklardır. Labioplasti 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara uygulanabilir, yaş olarak her hangi bir üst limit yoktur. Labioplasti ameliyatı ile duyu kaybı meydana gelmez ve cinsel ilişkide orgazma engel olmaz aksine bu ameliyatı olan kadınlar cinsel hayatlarında olumlu gelişmeler olduğunu belirtmektedir. Bakirelerin bu ameliyatı olmasında her hangi bir sakınca yoktur, kızlık zarına zarar vermez. Bu ameliyatı olan kadınlar sonrasında normal doğum yapabilirler, bu ameliyat normal doğum yapmalarına engel değildir. Ameliyatta atılan dikişler dışarıdan görülmez ve kendiliğinden erirler, dolayısı ile dikiş aldırmaya gerek yoktur. Ameliyatın iyileşme sürecinden sonra iz kalmaz ve ameliyat yapıldığı fark edilmez. Ameliyat sonrasında doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Hasta 1 ay sonrasında denize ya da havuza girebilir ve cinsel ilişkide bulunabilir. Labioplasti riskli bir ameliyat değildir ancak ameliyat sonrasında doktorunuzun tavsiye ettiği antibiyotikler ile enfeksiyon riski oluşmaması sağlanır. Hijyen kurallarına uyulması gerekir. 
]]>
Dudak Nemlendirici https://www.dudak.gen.tr/dudak-nemlendirici.html Sat, 03 Nov 2018 13:01:28 +0000 Dudak nemlendirici: özellikle kadınların tercih ettiği bir üründür. Kuru ve soğuk havaların kişinin dudağında oluşturduğu kuruluk zamanla çatlaklar oluşmasına neden olmaktadır. Soğuk havaların cilt üzerindeki olumsuz etkil Dudak nemlendirici: özellikle kadınların tercih ettiği bir üründür. Kuru ve soğuk havaların kişinin dudağında oluşturduğu kuruluk zamanla çatlaklar oluşmasına neden olmaktadır. Soğuk havaların cilt üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Dudaklar üzerinde ise soğuk hava, rüzgar ve havanın kuruluk oranı cilt üzerindeki olumsuz etkilerin daha fazladır. Cilde oranla dudağın daha hassas olması hava şartlarından daha çabuk etkilenmesine neden olmaktadır. Dudak nemlendirici özellikle kadınların şikayetleri göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Bir çok dudak problemini ortadan kaldırması amaçlanarak üretilen bu ürün içeriğinde dudağa faydalı gelebilecek birçok değeri taşımaktadır. Birçok kadının ortak şikayeti olan dudaktaki kuruluk ve çatlakları iyileştirmeye yönelik içerikte hazırlanan dudak nemlendirici dudak sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Günlük olarak kullanabileceğiniz bu ürün yan etki içermeyen bir üründür. Fakat dudak nemlendirici alırken eczaneden doğal içerikli size en uygun olan ürünü seçmenizde fayda vardır. İçeriğini bilmediğiniz ürünleri maliyeti düşük diye kullanmak dudakta ve dudak çevresinde hasar oluşmasına ve dudak çevresinin çabuk yaşlanmasına neden olmaktadır. Sizde dudak nemlendirici ihtiyacı duyuyorsanız mutlaka bir uzmanın önerisi ile dudak nemlendiricinizi seçmelisiniz. 

Doğru ürünü düzenli bir şekilde kullandığınızda sizde dudak ve dudak çevresinin daha nemli ve istenilen yumuşağı kısa bir süre içerisinde kazanacağını göreceksiniz. Her şeye rağmen dudağınızda çatlaklar oluşuyorsa ve bu çatlaklar her seferinde derin bir şekilde oluşuyorsa mutlaka doktora giderek nedenini öğrenmelisiniz. Özellikle kış aylarında devamlı olarak dudak nemlendirici ile dudaklarınızı nemlendirerek içeriğindeki vitamin ve minerallerle dudağınızı besleyebilir oluşabilecek olası yarıkların önüne geçebilirsiniz.

Dudak nemlendirici faydaları:
 • Dudağı nemlendirerek yumuşaklık kazandırır.
 • Dudağa elastik bir yapı kazandırarak dudağın kuru görünümünü giderir.
 • Dudak üzerindeki kabuklu görünümün yok olmasında fayda sağlar.
 • Dudak çatlaklarının iyileşmesine fayda sağlar.
 • Dudağın sert yapısını yumuşatarak daha dolgun görünmesine yardımcı olur.
 • Dudağa genel olarak sağlık kazandırır.
 • Dudağın daha pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar.
]]>
Dudak Parlatıcısı https://www.dudak.gen.tr/dudak-parlaticisi.html Sat, 03 Nov 2018 19:17:50 +0000 Dudak parlatıcısı, Günümüzde bayanların vazgeçemediği ve kozmetik sektörünün en önemli ürünlerinde olan dudak parlatıcıları önemli bir pazar payına sahiptir. Piyasada her bütçeye uygun oldukça fazla çeşitli dudak parl Dudak parlatıcısı, Günümüzde bayanların vazgeçemediği ve kozmetik sektörünün en önemli ürünlerinde olan dudak parlatıcıları önemli bir pazar payına sahiptir. Piyasada her bütçeye uygun oldukça fazla çeşitli dudak parlatıcıları mevcuttur. Şeffaf, simli, meyveli, dolgunlaştırıcı özelliği bulunan, vitamin içerikli gibi çok sayıda dudak parlatıcısı bulunmaktadır. Dudak parlatıcıları dudakların hacim kazanmasını ve bütün dikkatlerin dudaklar üzerinde yoğunlaşmasını sağlar. Rujun üzerine sürülen dudak parlatıcısı dudakların nemli kalmasını sağlamanın yanı sıra rujun da daha uzun süre dudakta kalmasını sağlar.

Dudak parlatıcısı kullanırken nelere dikkat edilmeli
 • Dudak parlatıcıların en önemli özelliği dudakları olduğundan daha dolgun ve büyük göstermesidir. Doldun dudaklara sahip olan bir kişi çok parlak dudak parlatıcısı aldığı taktirde abartılı bir görünüme sahip olacaktır. İnce dudaklı kişilerin bu tarz dudak parlatıcılarını kullanmaları daha uygundur.Dolgun dudaklara sahip olan kişiler daha mat ve nemlendirici özelliği bulunan ürünleri kullanmaları gerekir.
 • İnce dudaklara sahip olan kişiler açık renk dudak parlatıcıları, kalın ve dolgun dudaklara sahip olan kişilerin ise kırmızı ve bordo renkleri kullanmaları önerilir.
 • Dudak parlatıcılarının en önemli özelliklerinden biride kişileri canlı ve enerjik göstermesidir. İş hayatının stresi, gün içinde yaşadığımız yoğunluk nedeniyle çok yorgun gözüktüğümüz zamanlar da kullanacağımız dudak parlatıcısı yorgunluk izlerini ortadan kaldırıp kişilere enerjik ve havalı bir görünüm katmaktadır.
 • Ruj kullanımına göre kullanması daha basit ve pratiktir. Ama her zaman dudaklara bakım yapılmalı akşam yatmadan önce vitaminli kremler ile dudaklara masaj yapılmalıdır. Kuru ve çatlamış dudaklar da dudak parlatıcısı ne kadar kaliteli olursa olsun çok iyi durmayacaktır.
 • Dudakta yara, uçuk vb. rahatsızlıklar varsa içeriği bilinmeyen bir dudak parlatıcısının kullanılmaması gerekir.
 • Dudaklara parlatıcı sürmeden önce dudaklara uygulanan pudra rujun ve dudak parlatıcısının daha uzun süre kalmasını sağlar.
 • Sadece dudak ortasına uyguladığımız zaman dudakların daha dolgun gözükmesini sağlar. Bazı durumlarda mat rujun kurumasını engellemek için üzerine dudak parlatıcı sürülür. Bu tamamen yanlış bir kullanım şeklidir. Bu tip durumlar da rujun daha sağlıklı gözükmesi için dudaklara bakım yapan bir dudak kremi sürülmesi gerekir. Sadece dudak parlatıcısı kullanılıyorsa dudakları önce nemlendiricili lipstick uygulamalı, daha sonra dudak parlatıcısı kullanılması gerekir. Bu şeklide kişilerin gün boyu parti havasında ve çok daha enerjik gözükmesini sağlar. 


 ]]>
Dudak Kontürü https://www.dudak.gen.tr/dudak-konturu.html Sun, 04 Nov 2018 17:02:05 +0000 Dudak kontürü, kadınlar için dudak ve dudak bakımı oldukça önemlidir. Dudağından memnun olmayanlar şikayetlerinin büyük çoğunluğunu dudak kontürü yaptırarak giderebilir. Dudak kontürü, dudak pigmentasyonu olar Dudak kontürü, kadınlar için dudak ve dudak bakımı oldukça önemlidir. Dudağından memnun olmayanlar şikayetlerinin büyük çoğunluğunu dudak kontürü yaptırarak giderebilir. Dudak kontürü, dudak pigmentasyonu olarak isimlendirilir. Dudak kontürü, kaş dövmesi, saç dövmesi ve dudak dövmesi gibi kalıcı makyajların tümünün uygulandığı alandır. Yani dudak kontürü temel olarak bir dövme işlemi olarak tanımlanabilir. Vücutta herhangi bir alanda yara, estetik anlamda bir bozukluk varsa pigmentasyon yöntemiyle giderilebilir. Bu yöntem göğüs bölgesi için bile uygulanmaktadır.

Ancak kozmetik alanda özellikle dudak, göz ve kaş bölgesini şekillendirmek amacıyla uygulanmaktadır. Renkli özelliği olan çok ufak miktarda granül parçaları deri içine implante edilir. İşlemin temeli bu şekildedir. Dudak kontüründe, pigment granülleri dudaklara enjekte edilerek gerçekleştirilir.

Dudak kontürü kimler yaptırabilir

Dudak kontürü yaptormak için dudaklarda sadece yara olması gerekmez. Yaş ilerledikçe diğer bölgelerde olduğu gibi dudak çevresinde de deformeler meydana gelmektedir. 30 yaşlarından itibaren dudakta deri pigmentasyonu kaybolmaya başlar. Bu nedenle dudak çizgileri kaybolmaya başlar. Dolayısıyla dudak rengi belirsiz bir hal alır. Dudaklar eskisine nazaran daha belirsiz olur. Eğer makyajla dudakları her gün belirgileştirmeye vakit ayrılamıyorsa ya da makyajsızken de dudakların canlı bir görünümünde olması isteniyorsa, kozmetik ürünlere karşı alerji durumu varsa, kalıcı olarak dudak kontürü yaptırılabilir. Güzelliğine önem veren ve her zaman çekici görünmek isteyen kadınlar için dudak kontürü mükemmel bir seçenek olacaktır. Dudak kontürü ile dudaklar daha kalın, dolgun, canlı, çizgileri daha belirgin ve koyu görünmesi hedeflenir. Şayet dudak simetrisinde bozukluk varsa aynı anda simetri de düzeltilebilir. Beraberinde yine aynı anda dudak birkaç milim büyültülerek dolgunlaştırılabilir.

Dudak kontürü nasıl yapılır

Dudak kontürü ağrısız ve oldukça hızlı bir işlemdir. Genelde kişi üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz. Eğer alerjik yapıda bir kişi yaptırırsa, kızarıklık, lenf akıntısı, şişlik ve yanma tarzında sıkıntılar gelişebilir. Ancak bu sıkıntılar en fazla bir gün sürer. Tamamen kalıcı bir işlem değildir. Vücut kendini yenilemeye devam ettiği sürece dudaklar yavaş yavaş eski haline dönmeye başlar. Uygulama 3-5 yıl süreyle kalıcılığını koruyabilir. Sonucun mükemmel olması için tercih edilen merkezin kaliteli olması gerekir. Aynı şekilde işlemi gerçekleştiren kişinin de tecrübeli olması sonucu etkileyen faktörler arasındadır. Kullanılan malzemelerin tek kullanımlık ve hijyenik olması çok önemlidir.

Dudak kontürü avantajları nelerdir

Dudak kontürü kişi üzerinde birçok avantaja sahiptir. İşlem gerçekleştikten sonra dudaklar için kullanılan ruj, parlatıcı, kalem daha uzun süre kalıcılığını korur. Akma, dağılma gibi sorunlar yaşanmaz. Daha önceden simetri sorunu olan ve bu sorunu kozmetik ürünlerle kapatmaya çalışanlar için artık böyle bir sıkıntı olmayacak. Dudak kontürünün doğal bir görünümde olması için kullanılan rengin mümkün olduğunca doğal olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede ruj kullanmaya gerek kalmadan sadece bir parlatıcı ile dudaklar mükemmel bir görünüm kazanabilir.

Dudak kontürü yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

 • Dudak kontürü işleminden en az üç gün önce kafein içeren ürünlerin tüketimi kesilmelidir.
 • Dudaklarda yara ya da uçuk gibi problemler varsa bu problemlerin geçmesi beklenmelidir.
 • Uygulama önce güneşe maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Dudaklara SPF içerikli lip balmını uygulanabilir.
 • Kan inceltici ve uyuşturucu özelliği olan ürünler kullanılmamalıdır.
 • Gebeler, emzirenler, kemoterapi ve radyoterapi tedavisi alan kişiler dudak kontürü yaptıramaz.
 • Dudak kontürü adet döneminden bir hafta önce ve bir hafta sonrasında yaptırılabilir. Adet döneminde yaptırılmamalıdır.
 • Dudak Kenarı Kuruluğu https://www.dudak.gen.tr/dudak-kenari-kurulugu.html Mon, 05 Nov 2018 04:01:34 +0000 Dudak kenarı kuruluğu, halk arasında sık rastlanan ağız kuruluğu sorunun yanı sıra ağız çevresinde, ağız kenarında kuruluk problemi de sık görülmektedir. Ağız çevresinde, etrafında oluşan kuruluk beraberinde kaşı Dudak kenarı kuruluğu, halk arasında sık rastlanan ağız kuruluğu sorunun yanı sıra ağız çevresinde, ağız kenarında kuruluk problemi de sık görülmektedir. Ağız çevresinde, etrafında oluşan kuruluk beraberinde kaşıntı, kızarıklık ve iltihap gibi çeşitli problemleri de beraberinde getirmektedir.

Soğuk hava, alerjik rahatsızlıklar ve yaşlılık gibi bir çok sebepten dolayı dudak kenarında kuruluk sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunlar dışında psikolojik etkenlerde dudak kenarı kuruluğunu tetikleyicidir. Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi yoğun hissedilen duygular dudak kenarında kuruluk, çatlama, pul pul dökülme problemlerine sebep olmaktadır. Rahatsızlığın tedavisi sebep olan etkene göre değişkenlik gösterdiğinden kuruluğun altında yatan sebep uzman doktorlar tarafından detaylı incelenmeli ve araştırılmalıdır. Daha sonra izlenecek tedavi yöntemleri belirlenir ve tedavi sürecine geçilir.

Dudak kenarı kuruluğu ve kızarıklığı neden kaynaklanır

Dudak çatlaması; bazı kişilerde dudak yalama alışkanlığı bulunmaktadır. Gün içerisinde sürekli dudakların yalanması dudak kenarlarının kurumasına sebep olmaktadır. Dudağını yalayan kişilerde dudak kuruluğundan ötürü dudak kenarlarında kuruluk ve çatlaklık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Alerjik reaksiyonlar; alerjik reaksiyonların sebepleri kişiden kişiye değişiklik gösterse de, sonuçları çoğu zaman aynı olmaktadır. Cildin alerjen bir madde ile teması sonucunda alerjik durumun meydana gelmesine sebep olmaktadır. Alerjin sonucu olarak dudak kenarı ve etrafında kuruluk meydana gelmektedir.

Yaşlılık; yaşlılıkla birlikte cilt dokusu zamanla incelmektedir ve eski canlılığını kaybetmektedir. Cilt kuruluğunun altında yatan neden yaşlılık döneminden kaynaklı olabilir.

İklim koşulları; gün içerisinde cilt, sürekli hava ile temas halindedir. Bu yüzden de hava koşulları ciltte fiziksel sonuçlara sebep olabilmektedir. Aşırı nemsiz, aşırı sıcak, kurak ve iklim şartları ciltte kuruluğun sebepleri arasındadır.

Dudak kenarı kuruluğu tedavisi;

Dudak kenarı kuruluğu rahatsızlığı önemsiz gibi görünse de kimi zaman enfeksiyonel hastalıkların habercisi de olabilir. Eğer dudak kenarı kuruluğu, çatlama ve pul pul dökülme sorunları uzun süredir devam ediyor ise kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Aynı zamanda psikolojik problemler, aşırı stres altında bulunma gibi sorunlarda dudak kenarı kuruluğuna sebep olmaktadır. Bir an önce uzman bir doktor tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Belirlenen tedavi yöntemi ile ilaçların önerilen dozda ve sürede kullanılmasına dikkat etmeniz gerekir.
]]> Üst Dudak Estetiği https://www.dudak.gen.tr/ust-dudak-estetigi.html Mon, 05 Nov 2018 05:57:47 +0000 Üst dudak estetiği, Dudaklar insan yüzü estetiğinin en önemli unsurlarından birisidir. Özellikle birçok kadın dudaklarında oluşan şekil bozukluklarında veya doğuştan olan şekil bozukluklarından kaynaklı olarak üst dudak es Üst dudak estetiği, Dudaklar insan yüzü estetiğinin en önemli unsurlarından birisidir. Özellikle birçok kadın dudaklarında oluşan şekil bozukluklarında veya doğuştan olan şekil bozukluklarından kaynaklı olarak üst dudak estetiği yaptırmaktadır. Dudak yapısı bazı insanlarda genetik olarak ince yapılı ve belli belirsiz bir yapıya sahiptir. Bazende ilerleyen yaştan kaynaklı olarak dudaklarda kırışma ve incelmeler meydana gelir. Özellikle dolgunluğunu ve diriliğini kaybeden bu tür dudaklara üst dudak estetiği uygulaması yapılmaktadır. Dudaklara yapılan estetiğin amacı dudakların dolgunluk kazanarak kalınlaşmasını dudaklarda kontur kısımlarının daha belirgin bir hale gelmesini ve kırışıklıklarını azaltarak görsel dolgunluğun oluşturulmasını sağlaması açısından yapılan bir işlemdir. 

Dudak estetikleri farklı şekillerde farklı yöntemler ile yapılmaktadır. bunlar arasında cerrahi olan ve olmayan operasyonlar vardır. Bu işlemler kişilerin durumları ve tercihlerine göre veya dudaklarına yapılacak operasyonların çeşidine göre değişiklik gösterir. Yapılacak üst dudak estetikleri kişilerin yüzündeki estetik açısından görmek istedikleri görünümü elde etmek için uygulanan bir operasyondur. 

Üst dudak estetiği nedir, nasıl yapılır

Bu estetik çeşidi tıp dilinde asma olarak adlandırılır ve cerrahi işlem olmadan yapılan bir ameliyat çeşididir. Üst dudak estetiği genellikle yaşlanma ile yüz bölgesinde dokuların azalması ile meydana gelen gevşemeler, mimik ve hareket kaslarında oluşan zayıflama nedeniyle ortaya çıkan sarkmalar için uygulanan bir operasyondur. Bunun dışında genç yaşlarda dolgu yapısı kuvvetli dudaklarda ise bu durum ilerleyen zaman içerisinde incelmeye ve yayılmaya başladığından ötürü yapılmaktadır. Üst dudak estetiği asma işlemi Türkiye' de Prof. Dr. Onur Erol tarafından geliştirilen bir tekniktir. Özellikle kesi işlemi yapılmadan gerçekleşen bu operasyon hastalarda iz bırakmadan yalnızca dikiş uygulaması yapılarak gerçekleştirilen bir üst dudak operasyonudur. Operasyonun uygulanması esnasında üst dudak dokulara buruna asılmak sureti ile dikiş yapılarak gerçekleştirilir. Bu işlem sayesinde yaptıran kişilerin üst dudakları kalınlaşmakta ve dolgunluk kazanmaktadır. Özellikle yapılan operasyon sayesinde burun ile dudak arasındaki mesafede kısalma gerçekleştiğinden yaptıran kişilerde güzel ve genç bir görünüm elde edilir. Üst dudak estetiğinde yapılan asma işlemi esnasında uygulanan kişinin dudak çevresi yaşlılıktan dolayı kırışıklığı çok olduğu durumlarda ise bu işleme ek olarak lazer tedavisi de eklenir. 

Bu estetiğin tıbben açılımı olan asma işlemi üst dudağın kenarları yukarı doğru kaldırılması suretiyle dışarıdan görünen ve dudakların kırmızı alanları genişletilir. Özellikle bu işlem üst dudak için yapılan bir işlemdir. 

Üst dudak estetiği özellikle üst dudağı çok ince olan insanların tercih ettiği bir cerrahi olmayan operasyonlardır. Günümüzde özellikle bayanların tercih ettiği estetik işlemlerin en çok yapılanlarından bir tanesidir. O nedenle de üst dudak estetiği operasyonları ülkemizde son dönemlerde çok yaygın olarak yapılan estetik operasyonlarının başında gelmektedir. 
]]>
Bebeklerde Dudak Çatlaması Neden Olur https://www.dudak.gen.tr/bebeklerde-dudak-catlamasi-neden-olur.html Mon, 05 Nov 2018 19:57:50 +0000 Bebeklerde Dudak Çatlaması Neden Olur, Dudaklar çok hassas ve ince bir deriye sahip olduğundan dolayı, iç ve dış faktörlerden en çabuk etkilenen organlardır. Hele ki bebeklerin dudakları susuzluk, rüzgar, güneş hatt Bebeklerde Dudak Çatlaması Neden Olur, Dudaklar çok hassas ve ince bir deriye sahip olduğundan dolayı, iç ve dış faktörlerden en çabuk etkilenen organlardır. Hele ki bebeklerin dudakları susuzluk, rüzgar, güneş hatta aldığı gıdalara bile bağlı olarak kuruyup çatlayabilmektedir. Bebeklerin dudaklarında oluşan çatlaklar büyük ve derin ise en ufak bir beslenme hareketinde bile kanayabilmektedir. Normal şartlar altında cilt kendini 3 gün içerisinde yenileyebilme özelliğine sahiptir. Eğer bu süre içerisinde bebeğin dudakları yenilenip düzelmiyorsa durumu ciddiye alıp mutlaka uzman bir çocuk doktoruna göstermek gerekir.

Bebeklerde dudak çatlaması neden olur

Bebeklerde kısa bir süre yaşanan dudak çatlamaları normaldir. Tamamen hassaslıktan kaynaklıdır. Nemlendirme veya yumuşatma özelliği olan bir krem ile giderilebilmektedir. Bebek dudağı olmasından dolayı bebek bir miktar kremi yutacaktır, bu sebeple kesinlikle kimyasal içermeyen doğal ürünler ile bakım yapma yoluna gidilmelidir. Özelikle soğuk ve rüzgarlı havalarda mutlaka bebekler için üretilen uygun içerikli nemlendiricilerden sürmeniz koruma sağlayacaktır. Nemlendirici bebek dudağının havayla temasını kesip kuruyup çatlamasını engeller. Dudaklarını sürekli yalayan bebeklerde de bir miktar çatlama oluşması normaldir. Özellikle yaz aylarında sıvı kaybı daha fazla olacağından dolayı bu durumda dudakta çatlamaya neden olan faktörler arasındadır. Bebeğinize sık sık su vererek nem kaybını önlemeniz mümkündür.

Bebeğin dudaklarındaki ve cildindeki çatlamalar elbiselerinde ki deterjan kalıntılarında oluşabilmektedir. Bundan dolayı kıyafetlerini bol su ile durulamaya dikkat etmelisiniz. Buraya kadar anlatılanlar normal sebeplerden kuruma oluşturup dudak çatlamasına neden olurken kısa sürede iyileşme gözlenmektedir.

Bebeklerde oluşan dudak çatlaması uzun süredir devam ediyorsa ve koruyucu önlemlere rağmen düzelme sağlanamıyorsa mutlaka uzman bir doktordan nedenleri öğrenilip buna göre bir tedaviye gidilmelidir. Bebeklerde kuruyan ve çatlayan dudaklara ateş, kırmızı gözler, şişmiş lenf düğümleri el ve ayaklarda da şiş ve kırmızı bir ten rengi varsa kawasaki hatalığının (mukokütanöz lenf nodüllü sendrom) belirtilerini göstermektedir. Kawasaki hastalığı 2-5 yaş arasındaki bebeklerde ve çocuklarda yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte iyileşme olmazsa ilerleyen dönemlerde kalp sorunlarına yol açabilmektedir.

Bebeklerde kuru ve çatlak dudakların bir diğer nedeni, B vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olmasıdır. Aynı şekilde folik asit eksikliğinde de kuru ve çatlak dudaklar oluşmaktadır.

Bebeklerde dudak çatlakları için neler yapılabilir 

Bebeğiniz ek gıdalara geçmişse A,E,K ve B vitamini içeren bir beslenme planı yapabilirsiniz. Anne sütü bebek için son derece faydalı olduğu gibi sütünüzle dudaklarına aynı zamanda bakımda yapabilirsiniz. Dudakları yumuşatma amaçlı kullanacağınız ürünler mutlaka doğal ürünler olmalı, Bebeğin çatlayan dudaklarını nemlendirmek için saf zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Ama uzun süren durumlarda mutlaka doktora başvurmalısınız.     

   

]]>
Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir https://www.dudak.gen.tr/dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir.html Tue, 06 Nov 2018 00:25:41 +0000 Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir, Özellikle kış aylarında kuru soğuklar ile birlikte dudaklarda çatlamalar bir çok kişide görülen yaygın rahatsızlıktır. Dudaklarda çatlaklıklar kişiyi sosyal hayatında bir çok alanda Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir, Özellikle kış aylarında kuru soğuklar ile birlikte dudaklarda çatlamalar bir çok kişide görülen yaygın rahatsızlıktır. Dudaklarda çatlaklıklar kişiyi sosyal hayatında bir çok alanda kısıtlamakla birlikte ayrıca ağrı ve sancılara neden olmaktadır. Kişi yeme içmelerinde, gülmelerde hatta konuşmalarında ağrı ve sancılardan dolayı zorluklar çekmektedir. Ayrıca dudakların çatlaması ile birlikte aynı zamanda dudakların beyaz görüntüsü ile istenmeyen görünümlere de neden olabilmektedir. Bundan dolayı, dudak çatlamaların da tedavisini gerçekleştirmekle birlikte çatlaklıkların oluşmaması için önlem almanız gerekmektedir. 
  Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir

  Su: Dudak çatlamaların da en etkili ve en doğal yöntemdir. Özellikle sık aralıklarla dudaklarda çatlamalar meydana geliyor ise vücudun su oranının azlığından kaynaklı olarak dudaklarda çatlamalar meydana gelmektedir. Ayrıca dudakları nemlendirme de direkt etki göstermesinden dolayı gün içerisinde su tüketimini arttırmanız gerekmektedir.

  Nemlendirici Kremler: Nemlendirici kremlerde dikkat etmeniz gereken belli başlı kaliteli markaları tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bayanların kullandıkları renkli ruj yerine doğal nemli parlatıcı rujların da kullanmaları gerekmektedir.

  Bal Ve Şeker: Uzun süren kronikleşmiş dudak çatlamaların da dudaklardaki tabakalarında dokuların tahribini azaltabilirsiniz. Bu şekilde ölü olan dokuların son bulması ile dudak çatlamaları da son bulabilecektir. Hazırlanışı ise birer çorba kaşığı kadar bal ile birer tatlı kaşığı kadar şekeri karıştırarak dudaklara sürebilirsiniz.

  Salatalık:  Salatalık kullanımında özellikle salatalıkların suyu ile dudakları ıslatarak ovalamak nemli tutmasını sağlayarak çatlakların son bulmasını sağlayacaktır. Dudakların kurumaması için ayrıca gün içerisinde su tüketimi ile salatalıkları da normal olarak ta tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

  Yağlar: Özellikle hazırlanış açısından doğal olan yağlarda aynı zamanda dudak çatlaklarına iyi gelmektedir. Bu yağlar arasında özellikle doğal zeytin yağlarının dudaklara sürülmesi ile birlikte hücreler yenilenmektedir. Buda direkt olarak dudak çatlaklıkların son bulması ve dudakların daha canlı görünümüne katkı sağlayacaktır. Bir diğer kullanabileceğiniz doğal yağ ise badem yağlarıdır. Aynı şekilde hücrelerin yenilenmesi ve daha sağlıklı dudaklar için oldukça etkilidir.

  ]]>
  Dudak Yarası https://www.dudak.gen.tr/dudak-yarasi.html Tue, 06 Nov 2018 05:24:34 +0000 Dudak Yarası, veya dudak çatlakları, küçük olsalar dahi konuştuğumuzda, yemek yediğimizde, soğuk havalarda yada bir şey içtiğimizde ağrıya sebep olabilir. Dudaklar sürekli nemli olduğundan dolayı dudak yaralar Dudak Yarası, veya dudak çatlakları, küçük olsalar dahi konuştuğumuzda, yemek yediğimizde, soğuk havalarda yada bir şey içtiğimizde ağrıya sebep olabilir. Dudaklar sürekli nemli olduğundan dolayı dudak yaralarının iyileşme süreci de vücudun diğer bölgelerinde oluşan yaralara göre daha uzun olabilir. Sivilce oluşumları, dudak ısırmak, enfeksiyon yada diğer nedenlerle oluşan dudak yarası tedavisi için E vitamini yağı, aloe vera jeli, bal ve limon gibi doğal ürünlerin kullanımı önerilmektedir. Fakat geçmek bilmeyen ve iltihaplanan dudak yaraları için bir doktora görünmek en doğrusudur.

  Dudak Yarası İçin Doğal Çözümler

  • Dudak Yarası İçin E Vitamini Yağı: Dudak üzerinde oluşan yaralara düzenli olarak E vitamini yağı sürülmesi hem oluşan yaranın geçme süresini kısaltır hem de dudakların daha parlak ve pürüzsüz olmasına yardımcı olacaktır. E vitamini yağını direkt olarak oluşan dudak yarasına sürebilirsiniz. 
  • Dudak Yarası İçin Zeytinyağı: Akneden dolayı oluşan dudak yarası için zeytinyağı kullanımı oldukça iyi bir yöntemdir. Dudak yarasına günde 2 kere zeytinyağı sürerek dudak yarasının oluşturduğu ağrıyı ve hassasiyeti azaltabilirsiniz. Zeytin yağını dudak yarasına sürdükten sonra 30 dakika bir şey yeyip içmeyin.
  • Dudak Yarası İçin Aloe Vera Jeli: Dudak yaraları tedavisinde en etkili doğal ürünlerden biri olan aloe vera jeli dudak yarasının kısa sürede iyileşmesine olanak sağlar. %100 aloe vera jeli bulursanız eğer yaralarda etkisini daha çabuk gösterecektir fakat aloe vera içeren bakım ürünleri de işinize yarayabilir.
  • Dudak Yarası İçin Bal ve Limon: Bal ve limon karışımıyla dudaklarda oluşan yaraları tedavi edebilirsiniz. Bunun için 1 çay kaşığı balı (balın organik olması daha etkili bir çözüm olacaktır) 2 çay kaşığı taze sıkılmış olan limon suyuyla karıştırın ve dudak yarasının üzerine sürerek 15 dakika bekletin.
  • Dudak Yarası İçin Vazelin, Dudak Kremi ve Bebek Yağı Kullanımı: Öncelikle temiz bir bez parçasını ılık suda ıslatalım ve bu bezi suyunu sıkmadan dudaklarınızın üzerine koyarak biraz soğuyuncaya kadar bekletelim. Ardından bezi tekrar suya batıralım, sıkalım ve parmaklarımızla basınç uygulayarak dudaklarınızın üzerinde hareket ettirelim. Son olarak bezi soğuk suyla ıslatalım ve dudaklarımızın üzerinde birkaç saniye bekletelim. Daha sonra ise parmak uçlarıyla hafif hafif vurarak dudaklarımızı kurutalım. Bu işlemler sona erdiğinde dudağa ince bir tabaka halinde vazelin sürelim ve 45 dakika kadar bekleyelim. Sonrasında kalın bir tabaka şeklinde nemlendirici dudak kremini sürelim.
  Dudak Yarası

  Dudak yarası oluştuğunda yeterli miktarda su içmeye özen göstermelisiniz. Vücut susuz kaldığı zaman genellikle ilk olarak dudaklarda etkisini gösterir. Dudaklarınız çatladığı zaman dudaklarınızı yalamaktan veya dudaklarınızı yolmaktan kaçınmalısınız. Her ikisi de dudak yarasının kötüleşmesine neden olur. Dudakları yalama anlık bir rahatlama getirse de, tükürük yok olduğunda dudaklarınızı kurutur. Dudaklardaki deriyi yolmak da dudaklarda kanamaya, enfeksiyon oluşumuna veya dudaklarda uçuğa yol açabilir. Eğer dudaklarınızı yalama veya yolma isteği duyarsanız hemen bir dudak nemlendiricisi krem kullanın. Bir şeyler içtikten veya ağzınızı çalkaladıktan sonra dudak nemlendirici kremi tazeleyin. Dudaklarınızı sürekli nemlendirin. Fakat dudağı nemlendirmek için ne kullandığınız oldukça önemlidir. Örneğin vazelin gibi ürünler geçici olarak dudaklarınızı iyi hissetmenizi sağlar fakat aslında dudaklarınızın daha fazla kurumasına sebep olabilir. Bu nedenle bal mumu, shea tereyağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı veya diğer doğal nemlendiriciler içeren ürünleri tercih etmenizde fayda olacaktır. İçerisinde telaffuz edemediğiniz bir sürü kimyasal madde bulunan ürünleri tercih etmeyin. Dudaklarınızı nemlen]]> Dudak Şişmesi https://www.dudak.gen.tr/dudak-sismesi.html Tue, 06 Nov 2018 20:36:21 +0000 Dudak Şişmesi, genel olarak dudak dokusunda sıvı toplandığında veya iltihap oluştuğu vakit ortaya çıkar. Dudakta şişme rahatsızlık oluştursa da genelde önemli bir problem olmamaktadır. Dudak yaralanmaları, alerjiler Dudak Şişmesi, genel olarak dudak dokusunda sıvı toplandığında veya iltihap oluştuğu vakit ortaya çıkar. Dudakta şişme rahatsızlık oluştursa da genelde önemli bir problem olmamaktadır. Dudak yaralanmaları, alerjiler ve enfeksiyonlar dudak şişmesinin en yaygın nedenleri olarak bilinir. Fakat dudak şişmesine ek olarak, nefes almakta da zorluk çekiyorsanız eğer hemen tıbbi yardım almanız gerekir.

  Dudak Şişmesi Nedenleri

  • Dudağın Yaralanması: Dudağınızı bir şekilde yaraladığında dudakta şişme oluşması normal olan bir durumdur.
  • Alerjilerin Oluşumu: Alerjiler dudak şişmesinin en yaygın ikinci nedeni olmaktadır. Birtakım maddelere karşı alerjisi olan kişilerde, bu maddelerle temas sonucunda dudak şişmesi oluşum gösterebilir.
  • Lateks Alerjisi Dudak Şişmesi: Doğal kauçuk olan latekse alerjisi olan kişilerde cilt kaşınması, şişme gibi belirtiler meydana getirir. Özellikle de lateks kullanılan yataklarda uyuyan kişilerde ister istemez dudaklarını bu maddeye temas ettirmeleri sonucunda dudak şişliği görülmektedir.
  • Penisilin Alerjisi Dudak Şişmesi: Penisiline karşı alerjisi olan kişiler bu ilacı kullandıklarında dudak şişmesine ek olarak kurdeşen belirtisi, döküntü ve kaşınma görülür.
  • Gıda Alerjisi Dudak Şişmesi: Yumurta tüketmek, balık, laktoz, fıstık, soya, zeytin yada süt dudak şişmesine sebep olabilir.
  • Kozmetik Ürünlere Olan Alerji: Dudak nemlendiricisi kullanımı, dudak merhemi yada ruja karşı bazı kişilerde dudak şişmesi oluşabilir.
  • Polen Alerjisi Dudak Şişmesi: Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan polen alerjisi burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı ve kaşıntının yanı sıra dudak şişmesine sebep olabilir.
  • Güneş Yanığı veya Dudak Çatlaması: Çatlamış dudaklar dudak şişmesine sebep olabilir. Dudak çatlaması aşırı dudak yalamaktan, güneşte uzun süre kalınmasından veya kuru hava nedeniyle oluşur.
  • Vitamin Eksikliği Dudak Şişliği: Dudaklarda şişlik bazen de vitamin eksikliği sonucunda oluşur, özellikle B grubu vitamin eksikliğinden kaynaklı olmaktadır. Eğer dudaklarınızın köşelerinde şişlik oluyorsa, vitamin eksikliği nedeniyle olması muhtemeldir.
  • Uçuk Dudak Şişmesi: Uçuklar virüslerin neden olduğu, sıvı toplanmış kabarcıklar meydana getiren bir enfeksiyon türüdür. Uçuklar dudağın üzerinde yad dudağın kenarlarında oluşabilir.
  • Enfeksiyonlar Dudak Şişmesi: Mantar enfeksiyonu, virüs yada bakteri nedeniyle oluşan enfeksiyonlar dudak şişmesine sebep olabilir. Eğer dudağınız çatlamışsa, enfeksiyonlar açıklıktan girebilir.
  Dudak Şişmesi

  Dudak Şişmesi Tedavisi

  Dudak şişmesini engellemek amacıyla önce dudak şişmesinin nedenini bulmak gerekir. Örneğin, vitamin eksikliğinden dolayı dudak şişmesi oluşuyorsa yeterli ve dengeli beslenme gerekir. Bakteriyel bir enfeksiyon ile dudak şişmesi oluşum gösteriyorsa antibiyotikler işe yarar. Tabi bunun haricinde uygulanacak etkili yöntemler de olmaktadır. Bu yöntemler;

  Dudak Şişmesi Soğuk Kompres Uygulaması: Dudak şişliğini fark ettiğiniz anda etkilenmiş olan bölgeye soğuk buz uygulanması yapılmalıdır. Bunun için buz küplerini ince bir havluya veya beze sarın. 15 dakika boyunca şişen dudağa uygulayarak mola verin, sonra yeniden uygulamaya başlayın. Bu uygulamayı şişlik inmeye başlayana dek, ağrının ve rahatsızlığın dinmesine kadar devam ettirin. Buzu direkt olarak cilde temas ttirmeyin, çünkü buz yanıklarına sebep olabilir.

  Dudak Şişmesi Sıcak Kompres: Soğuk kompres gibi sıcak kompres de dudak şişliğini indirmeye iyi gelecektir. Dudaklarınızdaki kan akışı arttırarak, şişen bölgedeki kan toplanması azaltmaya yardımcı olur. Bu şekilde iltihap ve dudak şişliği azalacaktır. Bu yöntemi uygulamak için bir bezi sıcak suya bat]]> Dudak Uyuşması https://www.dudak.gen.tr/dudak-uyusmasi.html Wed, 07 Nov 2018 04:26:05 +0000 Dudak Uyuşması, Dudağın tamamında yada bir kısmında uyuşukluk meydana gelmesi durumu, bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir ve bu durum sürekli hale gelebilir. Bu nedenden dolayı dudak uyuşması kalıcı Dudak Uyuşması, Dudağın tamamında yada bir kısmında uyuşukluk meydana gelmesi durumu, bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir ve bu durum sürekli hale gelebilir. Bu nedenden dolayı dudak uyuşması kalıcı hale gelmeden dudak nedeni belirlenmesi gerekir ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Dudak uyuşmasına genel olarak stres ve anksiyete, kalsiyum eksikliği veya sinir hasarı sebep olur.

  Dudak Uyuşması Nedenleri Nelerdir

  • Normalden Hızlı ve Derin Solunumdan Kaynaklı Dudak Uyuşması: Stres ve kaygıdan kaynaklı olarak hızlı ve derin solunum belirtisi, dudak uyuşmasının en yaygın nedenlerinden olmaktadır. Kandaki karbondioksit miktarının azalmasına sebep olur ve anksiyeteyi yani kaygıyı arttırır. Kişi bu tip solunum gerçekleştirdiğinde dudaklarda, ellerde ve ayaklarında uyuşma meydana gelebilir. Bazı durumlarda dudak seğirmesi de kendini gösterir.
  • Kalsiyum Eksikliğinden Kaynaklı Dudak Uyuşması: Kanda kalsiyumun azalması durumunda bazı ilaçların kullanımından veya başka bir hastalıktan kaynaklı olabilir. Kalsiyum eksikliği ise dudak uyuşmasına, kas spazmı ve ağrılı seğirmeye neden olur. Kandaki kalsiyum ve fosfat düzeyleri yapılacak basit bir testle tespit edilmektedir. 
  • Periferik Nöropati Kaynaklı Dudak Uyuşması: Dudak uyuşması periferik nöropatinin önemli belirtilerinden olmaktadır. Periferik nöropati çeşitli sebeplerle vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan sinir hasarını ifade etmektedir. Bu hastalıkta uyuşma genel olarak bacaklardan başlayarak yukarı doğru ilerler ve hastanın yürürken dengesini sağlayamamasına sebep olur.
  • Deniz Mahsulü Zehirlenmesi Kaynaklı Dudak Uyuşması: Sisteminde su altı bitkilerinden gelen toksinler olan küçük balıkların tüketilmesinden meydana gelen ciguatera zehirlenmesi dudak uyuşmasının bir başka sebebidir. Bu küçük balıklarla beslenen büyük balığı yiyen kişiler dudak ve dil uyuşması yanı sıra halüsinasyon da görecektir.
  • Raynaud Fenomeni Kaynaklı Dudak Uyuşması: Raynaud fenomeni el ve ayak parmaklarının deri altında bulunmakta olan kan damarlarının daralması anlamında olan bir hastalık belirtisidir. Bu durumda kan damarlarındaki oksijen akışı duracaktır ve ten mavimsi veya beyazımsı bir renge dönüşür. Raynaud fenomeninden muzdarip hastalar genel olarak dudak da uyuşma, kulak memelerinde hatta burunlarında uyuşma hisseder.
  • Geçici İskemik Atak Kaynaklı Dudak Uyuşması: Kan pıhtılarının beyne giden kanın geçici olarak durması durumuna  bağlı olarak iskemik atak gerçekleşir ve bu durum bir inmeolarak kabul edilir. İskemik atak belirtileri genel olarak normal inmeninkilere benzer fakat kalıcı olmamaktadır. Bu atağın belirtileri arasında vücudun bir tarafındaki uzuvlarda ve dudakta uyuşma meydana gelebilir.
  Dudak Uyuşması

  Dudak Uyuşması Tedavisi Nasıl Yapılır

  Dudak uyuşmasına neden olan bir dizi hastalık olduğundan dolayı dudak uyuşmanın altında yatan esas nedeni bulmadan uygun tedaviyi tahmin etmek zor olacaktır. Bu hususta uzman bir doktora görünmek en iyisidir. Dudak uyuşması özellikle ciddi bir hastalıktan dolayı belirti oluşturmuyorsa evde uygulanabilecek ve kısa sürede rahatlama sağlayabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. 

  Dudak Uyuşması Evde Tedavi

  Dudak uyuşması için vazelin kullanımı, soğuk havaya maruz kalınması sonucunda meydana gelen dudak uyuşmasına karşı uygulanabilecek en iyi yöntemdir. Bu nedenle dışarı çıkıldığında yanınızda herhangi bir dudak kremi veya vazelin taşımanız tavsiye edilmektedir. Dudak uyuşması belirtisinde gazlı içecek kullanımı azaltılmasıyla sona erecektir. Dudak uyuşması olan kişiler içerisinde karbondioksit bulunan her türlü içeceği içmeyi kesmesi gerekir. Dudak uyuşması belirtisinde sürekli olarak kullanılan ilaca ara vermek dudak uyuşmasını yok edecektir. ]]> Dudak Estetiği https://www.dudak.gen.tr/dudak-estetigi.html Wed, 07 Nov 2018 21:32:25 +0000 Dudak Estetiği, operasyonu dışında piyasada satılan bir çok krem vardır. Piyasada satılan bu ilaçlar üzerinde bazı testler yapılmış ve dudak 10 cm kadar genişleyerek kalınlaştığı görülmüştür. Plastik cerrahlar

  Dudak Estetiği, operasyonu dışında piyasada satılan bir çok krem vardır. Piyasada satılan bu ilaçlar üzerinde bazı testler yapılmış ve dudak 10 cm kadar genişleyerek kalınlaştığı görülmüştür. Plastik cerrahlar, piyasada satılan bu kremlerin barındırdığı kimyasalların deride bazı reaksiyonlara neden olduğunu belirtmişlerdir. Hatta bu kremler bazı kişilerde kronik alerjilere neden olmaktadır. Ayrıca kullanılan bu kremlerin kalıcı etkileri yoktur. Kremin etkisi geçtikten bir süre sonra dudak yapısı eski halini alır. Yani bu kremlerin etkisi kısa sürelidir ve cerrahi işlemlerin yerine geçemez. İlaç yada krem gibi ürünler alıp dudağa sürüldüğünde kısa bir süreden sonra etkisinin geçeceği için hastalar aynı işlemi  2-3 gün aralıklarla tekrar  yapacağından dolayı kremleri tekrar dudaklarına uygulamak zorunda kalırlar. Yapılan bu  işlem nihayetinde dudakların dolgun görünmesi çabaları arayışına girilir.

  İlaçlar ve kremlerle dudak yapısının dolgunlaştırılması gözle görülür bir halde olur. Fakat yapılan her işlem dudak yapısını doğal görünümden uzak bir hale getiriyor ve dudakların hormonal  yapısına zarar veriliyor. Plastik cerrahilere danışıldığı zaman veya güvenilir bilgiler yayınlayan gazeteler, internet sitelerine bakıldığı zaman bu krem ve ilaçların kesinlikle piyasada belirtildiği gibi mucizevi sonuçlar yaratmadığı kolayca anlaşılabilir. Kremleri kullanarak kesinlikle hiçbir dudak yapısı kalıcı ve sağlıklı bir değişikliğe kavuşturulamaz. Hiçbir krem, ilaç botox etkisinde değildir. Kozmetiklerin cildimize verdiği destek elbette hayatımızda olması gerekmektedir. Nemlendirici etkiye sahip olan kremler kuru cildin nemlenmesine, soğuk havalarda meydana gelen çatlaklarda, yanık durumlarına nemlendirici etkisiyle cilt yapısını destekleyici etkilerle cildimize fayda sağlamaktadır. Fakat kişilerin kendi çabaları ile dudak dolgunlaştırmak için kullandıkları kremler kesinlikle bir cerrahın yapacağı ameliyatın yerini tutmaz. Bilindiği üzere bütün estetiklerden önce cerrahlar hastadan bir takım testler ister. Her kişinin vücudunun hassasiyetine ya da varsa mevcut bir hastalık bunu dikkate alarak dikkatle ameliyatı gerçekleştirir. Hijyen ise vurgulanması gereken ayrı bir konudur. Cilde uygulanmak istenen hiç bir işlem doktorun onayı olmadan yapılmamalıdır. Her cildin hassasiyeti birbirinden tamamen farklıdır. Piyasadaki herhangi bir kremi ya da ilacı alıp herhangi bir cilde uygulamak çok yanlıştır. Cilt yapısı kişilerde birbirinden farklı olduğu içi, cildin bu ilaçlara karşı vereceği tepkilerde birbirinden farklı olabilir. İşte bu olumsuz sonuçları göz önünde bulundurarak bir cerraha danışmadan cildimiz üzerinde herhangi bir işlem yapmamalıyız. Kimi ilaçların kanserojen etkilerinin dahi olduğunu unutmamak gerekir. Cilt kanserlerinin oluşumunda kullanılan kozmetiklerin, ilaçların da etkisi de vardır.  Dudak estetiği denildiğinde sadece dudaklarda kalınlaştırma yöntemleri değil aynı zamanda bazı kişilerde de dudağı inceltme işlemleri söz konusudur. Plastik cerrahlara dudaklarında bazı değişiklikler yapmak amacıyla giden hastaların çoğu, dudaklarının ünlü bazı insanların dudaklarını tarif ederek onlarınki gibi yapılmasını talep ederler. 

  Dudak Estetiği
   Dudaklarda kalınlaştırma işlemlerinde özellikle dudağın eros yayı denilen kırmızı kısmıyla dudağın üst kısmının birleştiği birleşim bölgesi ve onun altındaki dudak kozası denilen bölgenin kalınlaştırılması hastalara istedikleri anlamda şekilde güzel bir dudak yapısı sunmaktadır. Yoksa sadece üst kısmın kalınlaştırılması işlemi yada sadece alt kısımda yapılan bir değişiklik dudağı biraz daha ifadesiz bir hale getirmektedir.
  Dudak operasyonlarında hem üst hemde alt dudak için operasyon işlemi gerçekleştirilir, estetik yapılır yapılmaz istenilen sonuç alınmadığı taktirde gerekli minik ek operasyonları, işlem bittikten bir iki gün sonra belli bir miktarda ilaveler yapılabilir. Böyle olduğu durumlarda hem hasta hem]]> Dudak Seyirmesi https://www.dudak.gen.tr/dudak-seyirmesi.html Thu, 08 Nov 2018 07:26:48 +0000 Dudak Seğirmesi, stres kaynaklı, aşırı yorgunluk, aşırı kafein tüketiminden, duygulardan veya potasyum eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Genel olarak birkaç dakikada geçse de bazen birkaç gün dudak seğirmesi belirtisi Dudak Seğirmesi, stres kaynaklı, aşırı yorgunluk, aşırı kafein tüketiminden, duygulardan veya potasyum eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Genel olarak birkaç dakikada geçse de bazen birkaç gün dudak seğirmesi belirtisi olabilir. Dudak seğirmesi altında pek ciddi bir neden yoktur, fakat alt dudak seğirmesi yada üst dudak seğirmesi hangisi olursa olsun ikisi de aynı derecede can sıkıcı ve rahatsız edici bir durum olabilir. Eğer dudak seğirmesi yanında başka belirtilerle beraber kalıcı dudak seğirmesi problemi yaşıyorsanız bu durumun altında yatan hastalıklara bakılması için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

  Dudak Seğirmesi Nedenleri 

  Dudaklarınızın çevresindeki kaslar ani olarak kasıldığında dudak seğirmesi meydana gelebilir. Bazen dudak seğirmesi hızlı olarak belirir ki diğer insanlar bunu fark edemez. Eğer kasılmalar hızlı olursa diğer insanlar dudak seğirmesi oluşumunu fark edebilirler.

  Ara Sıra Görülen Dudak Seğirmesi: Alkol kullanımı, sigara kullanımı veya uyuşturucu kullanımından sonra dudak seğirmesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Öte yandan eğer aşırı kahve tüketimi, gazlı içecek tüketimi, kafein hapı veya çikolatayı aşırı derecede tüketiyorsanız dudaklarınızın kasıldığını fark edersiniz. Ara sıra görülen dudak seğirmesi yaygın nedenleri arasında yorgunluk belirtisi, sürekli stres hali, korku, şiddetli kaygı olmaktadır. 
  Dudak Seyirmesi

  Sürekli Olan Dudak Seğirmesi Nedenleri:

  • Titremeye Bağlı Dudak Seğirmesi: Esansiyel titreme gibi histerik titremeler dudak seğirmesi arkasında olan sebep olabilir. Fazla ilaç kullanmak da histerik titremeye neden olurken stres de esansiyel titremeyi tetikler. Eğer dudak seğirmesine neden olan husus titreme belirtisiyse vücudunuzun diğer bölgelerinde de kas kasılmaları yaşanabilir.
  • Yüz Felci Dudak Seğirmesi: Herhangi bir sebeple hasara uğrayan yüz sinirleri yüz felcine sebep olur. Sürekli dudak seğirmesi yüz felci gibi tıbbi bir durum sonucunda oluşum gösterebilir. Eğer yüz felci sebebiyle sürekli olarak dudak seğirmesi varsa zor konuşma, yüzde şişkinlik ve sarkma gibi diğer belirtileri de meydana gelebilir. 
  • Yüz Spazmı Dudak Felci: Bazen tik veya spazm oluşumundan dolayı sürekli olarak dudak seğirmesi yaşayabilirsiniz. Eğer anksiyete veya yorgunluktan dolay yarı yüz spazmı yaşanırsa kasılmayı fark edeceksiniz. Bu durum yüz sinirini sıkıştıran bir tümör sebebiyle de olabilir. Herhangi bir nedeni olmadan da oluşum gösterebilir.
  • Tiklere Bağlı Dudak Seğirmesi: Seğirme oluşumunda yüz, dudak veya göz kaslarında olan bir tik sebebiyle meydana gelebilir. Eğer tiklerle sorununuz varsa tekrarlayan spazmlar yaşanacaktır. Bu durum genellikle yaşla beraber iyileşme gösterir fakat stresle beraber daha da kötüleştirebilir.
  • Parkinson Hastalığı Dudak Seğirmesi: Dopamin salgılayan hücrelerin işlevsel hale geldiği durumlarda üst dudakta kalıcı seğirme parkinson hastalığı sonucunda olabilir. Bu hastalıkta sinir dejenerasyonuna bağlı olarak gelişen dudak seğirmesinin yanı sıra, ellerde veya kol ve bacaklarda titremeye ve konuşma bozukluğuna neden olabilir.
  • Hipoparatiroidizm Dudak Seğirmesi: Parathormonun yetersizliği olarak tanımlanan hipoparatiroidizm rahatsızlığı üst dudak seğirmesine neden olabilir. Parathormon eksikliği vücuttaki kalsiyumun azalmasına ve fosforun artmasına sebep olur. 

  Dudak Seğirmesi Belirtisiyle Nasıl Başa Çıkılır

  Dudak seğirmesi belirtisinde en iyi tedavi yöntemini uygulamak amacıyla dudak seğirmesi altında yatan nedeni belirlemek önemli bir husustur. Dudak seğirmesi sık meydana gelmesini önlemek amacıyla bazı adımlar atılabilir. Kafeinli yada alkollü içeceklerin kullanımı azaltılmalı, sıcak ve ıslak bir bez alarak dudağınızda seğirdiğini fark ettiğiniz yere uygulayın,  yorgunluğu azaltan]]> Dudak Silikonu https://www.dudak.gen.tr/dudak-silikonu.html Thu, 08 Nov 2018 17:17:19 +0000 Dudak Silikonu, bazı dudaklar kimi kişilerde doğuştan ince bir yapıdadır, bazen ise yaş ilerledikçe incelir ve dudak dolgunluğunu kaybeder. Dudaklara kaybettiği şeklini, hacmini tekrar kazandırmak dudağa genç bir

  Dudak Silikonu, bazı dudaklar kimi kişilerde doğuştan ince bir yapıdadır, bazen ise yaş ilerledikçe incelir ve dudak dolgunluğunu kaybeder. Dudaklara kaybettiği şeklini, hacmini tekrar kazandırmak dudağa genç bir görünüm de kazandırır. Dudakları şekillendirmek, kalınlaştırmak için iyi sonuç vermesi amacıyla asit içeren bazı dolgu maddeleri kullanılır. Bu hyalüronik asittir. Bu asit vücut dokularında bulunan mevcut yapı taşlarından biridir. Vücutta bulunan bir madde olduğundan dolayı bu asit enjeksiyonları, istenmeyen reaksiyonlara neden olmaz. Dudakları dolgunlaştırma uygulaması ortalama 15-20 dakika sürer. Enjekte edilecek olan olgu maddesi çok ince bir iğne yardımı ile cildin içine enjekte edilir. Dudaklara dolgu uygulamasına başlanmadan önce dudak bölgesine krem uygulanır. Bu kremler anestezik kremlerdir. Hasta, uygulama sonrasında günlük hayatına normal akışında devam edebilir. Eğer bu dolgu işlemi İlk kez uygulanıyor ise iki hafta sonra tamamlayıcı bir uygulamaya daha ihtiyaç olabilir. Bu dolgunun kalıcılık süresi dolgunun konsantrasyonu  ile kişinin cilt yapısına göre ortalama olarak 6-12 aydır. Bu asitle yapılan dudak dolguları işlemiyle dudak yapısı  istenilen şekilde dolgunlaştırılır ve dudaklarda varsa asimetrik durumlar düzeltilir. Dudak konturu yeniden belirlenebilir ve hacmi arttırılabilir. Dudaklar estetik olarak görünümü ile ve fonksiyonel açıdan yüzümüzün önemli bir yapısıdır.

  Dudak Silikonu
  Dudakları gösteren temel yapı, dudaklara rengini ve ona ıslaklığını veren mukoza denilen kısımdır. Bütün dudak şekilleri çekicidir fakat bazılarının hafif, doğal görünümlü hacminde artışa ihtiyacı varken, asimetrik dudaklarda orantılanmak üzere hafif  düzeltmelere ihtiyacı olabilir. İnsanlarda yaş ilerledikçe vücuttaki östrojen hormonu azalır ve dudaklar ince bir görünüm alır. Dudak büyütme, diğer adıyla dudak kalınlaştırma işlemleri, dudakları yapısal olarak ince olan ya da  zamanla incelen dudaklarından dolayı, yüzündeki gençlik, güzellik, estetik görünme ifadesini güçlendirmek isteyenlerce başvurulan bir yöntemdir. Dudakları kalınlaştırma için en bilinen uygulama dolgu maddeleridir. Dudak dolguları için günümüzde en fazla hyalüronik asit içeren ürünler kullanılır. Hyalüronik asit dolgu maddeleri ince dudaklara, dudakların görünüm ve şeklinin doğallığını  koruyarak dudaklara dolgunluk kazandırır. Bu enjeksiyonlar kısa süre içerisinde acı hissi vermeden gerçekleştirilir ayrıca iyi sonuç verir. Dudak dolgusu tedavileri kişinin dudaklarının yapısını, şeklini ve dudak çevresinin belirginleşmesini sağlar. Hyalikronik asit denilen dolgu maddesi dudakları büyütmek için ince bir iğne yardımıyla cilt altına enjekte edilen akışkan bir jeldir. Dolgu işlemine başlandığında anestezik kremin kullanılma amacı, bu kremin uyuşturma özelliğinin olmasıdır. Bu krem dudağı uyuşturduğu için acı hissini engeller. Bu madde su tutma özelliğinden dolayı cilde hacim verir sonrasında vücut tarafından metabolize edilerek etkisi sona erer. Uygulanacak olan bölgeye göre ve hacim kaybının derecesine göre kullanılacak asit dolguları değişiklik gösterir. Ağız köşesi arasında kalan kıvrımlarda, dudakların  hacimlendirilmesinde daha yoğun dolgu maddeleri kullanılır.
  ]]>
  Dudak Kuruması https://www.dudak.gen.tr/dudak-kurumasi.html Fri, 09 Nov 2018 08:48:24 +0000 Dudak Kuruması, Özellikle kış aylarında daha sık görülen dudak kuruması oldukça sık rastlanan bir cilt problemidir. Estetik kaygılardan dolayı bayanlarda dudak kuruması daha çok önemsenir ve dudak kurumasını ön Dudak Kuruması, Özellikle kış aylarında daha sık görülen dudak kuruması oldukça sık rastlanan bir cilt problemidir. Estetik kaygılardan dolayı bayanlarda dudak kuruması daha çok önemsenir ve dudak kurumasını önleyici çözümler aranır. Dudak kurumasının nedenlerini ele aldığımız bu yazımızda sizler için bitkisel dudak nemlendirici tarifler de paylaşıyoruz. 

  Dudak Kuruması Nedenleri
  • Dudak kuruması genel olarak B vitamini eksikliği, demir ve yağ eksikliğinden dolayı dudak kuruması meydana gelir. Dudak kurumasının başlıca nedenleri arasında belirtilenler yer almaktadır. Dudaklarınızda sürekli olarak kuruluk oluşuyorsa eğer, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri yeteri kadar aldığınızdan emin olmanız gerekir.
  • Dudak kuruması nedenleri arasında su kaybı da ilk sıralarda yer alır. Gün içerisinde yeteri miktarda su tüketilmediği taktirde dudaklar kuruma gerçekleştirebilir. Günlük olarak en az 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin ve susadığınız zamanda asitli içeceklerle susuzluğunuzu gidermeye dikkat edin.
  • Kimyasal içerikli dudak parlatıcıları, koruyucular, rujlar ve nemlendiriciler kimi zaman dudaklarda kuruma yapar. Doğal içerikli ve kaliteli markaların ürünlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz.
  • Dudak kuruması durumunda yapılan yanlışlardan biride dudakları sürekli yalanmasıdır. Dudakları yalamak daha fazla dudak kuruluğuna neden olacağından dolayı bu alışkanlıktan kurtulmanız gerekir.
  • Dudak kurumasında çok bilinmese de psikolojik durumun etkisi fazladır. Ruhsal sağlığınız çok dengede değilse eğer ve dudaklarınızda sürekli olarak kuruma oluyorsa bir yardım almalısınız ve sorununu çözmelisiniz. Dudak kurumasında ruhsal durumun önemi unutulmaması gerekir.
  • Gün içerisinde sürekli tozlu ve güneşli ortamlarda bulunmak da dudak kuruluğuna neden olabilir. Bu gibi durumlarda doğal dudak koruyucular kullanılmasıyla dudak kuruması önlenir..
  • Tüm çabalarınıza rağmen dudaklarınızda sürekli olarak kuruma belirtisi varsa eğer ve dudaklarınız sürekli çatlıyor ise doktora görünmekte fayda olacaktır. Dudak kuruması bazı durumlarda hastalık habercisi olabilmektedir.
  Dudak Kuruması

  Dudak kuruması her ne kadar hem erkek hem de bayanlarda var olan bir sorun olsa da bayanlarda görülme olasılığı daha fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra güzel görünme isteği kadınlarda daha çok olduğundan dolayı dudak kurmasından kaynaklı olarak karşılaşılan çeşitli çatlaklar ve görsel rahatsızlıklar oldukça önemli hususlardan olmaktadır. Dudak kurumasının temel nedeni genel olarak B vitamini eksikliği, yağ eksikliği yada demir eksikliğinden kaynaklıdır. Vücudun ve dudak cildinin bu maddeler yönünden eksik olması durumunda dudak kuruluğuna davetiye çıkarır. İhtiyaç duyulan bu mineral ve vitaminleri karşılamak amacıyla düzenli bir beslenme rejimine sahip olmak ve sağlıklı şekilde yaşamak almamız gereken ilk önlemler arasında olmaktadır. Bunun yanı sıra gün içerisinde düşük sıvı tüketimi gerçekleştirmek yada sürekli olarak vücudun su dengesini bozan kola, alkol gibi içecekler tüketmek de dudak kuruluğuna neden olur. Gün içerisinde 2,5 litrenin üzerindeki su tüketimi vücut için gerekli olduğundan dolayı dudak kuruması nedenleri arasındaki bu eksikliği tamamlamak oldukça önemlidir. Dudaklarda kuruma oldukça dudak yalama alışkanlığı da çok sık rastlanan rahatsızlıklardan bir tanesi olmaktadır. Hem dudakta kuruluğu arttırıcı hem de çatlaklara neden olan dudak yalama alışkanlığını kontrol altına alarak bu rahatsız edici görünümün daha da ilerlemesini engellemelisiniz. Sürekli olarak çok kuru ortamlarda olmak, güneşe ve toza uzun süre maruz kalınması, yüzümüzü etkileyen zararlı etmenlerden kaçınmak, dudaklarınızın çok daha sağlıklı ve genç kalmasını sağlayacaktır. Bu nedenden dolayı sadece kozmetik malzemelere ve beslenmeye değil bulunduğunuz ortamlara da dikkat etmeniz gerekir. Belirtilenlere dikkat edilirse eğer dudak ku]]> Dudak Yapısı https://www.dudak.gen.tr/dudak-yapisi.html Fri, 09 Nov 2018 12:42:52 +0000 Dudak Yapısı; Dudağın pembemsi, kırmızı ve vücudumuzun öbür bölgelerine göre genel olarak farklı renktedir. Bu problemin cevabı aslında fazla zor değil, yalnızca şu bilgiyi söylemekte yarar var. Dudaklarımızda bolca si Dudak Yapısı; Dudağın pembemsi, kırmızı ve vücudumuzun öbür bölgelerine göre genel olarak farklı renktedir. Bu problemin cevabı aslında fazla zor değil, yalnızca şu bilgiyi söylemekte yarar var. Dudaklarımızda bolca sinir ucu yer alır ve bunlar yüzeye çok yakındır. Örneğin maxillary sinir kolunun infraorbital adlı siniri üst dudağımızı kaplar. Mandibular adlı sinir kolunun mental adlı siniri ise alt dudağımıza gelir ve buradan bilgileri beyne aktarır. Dudaklarımızdaki sinirlerin yüzeye yakın bir şekilde bulunması gerekir, bu yüzden de dudak derimiz, vücudumuzdaki en ince derilerden bir tanesidir. 

  Sinirlerin yüzeye yakın olmasının tek bir nedeni mevcuttur: Cinsel ilişkide hissedilen haz. İnsan beyninin evrimleşmesi esnasında, cinselliğe yüklenen manalarda da değişmiş ve cinsel seçilim önemli bir durum almıştır. Kişiler, dudaklarını kullanarak cinsel ilişki esnasında yada gündelik ilişkilerinde pek çok mesaj aktarabilirler. 

  Öpücük, bunların başında bulunur. Bunun da verimli ve etkileyici olabilmesi için dudaklar incelmiş ve sinirler yüzeye yaklaştırılmıştır. Kısa bir şekilde, bu inceliğin meydana gelmesinde cinsel seçilimin rolü oldukça büyüktür. Ayrıca sinirlerin yüzeye yaklaşması, ağza alınacak olan yiyeceklerin yada öbür maddelerin sıcaklıklarını önceden hissedebilmemize yardımcı olur. Böylece, ağzımıza fazla sıcak bir yiyecek yemeden önce, dudaklarımız bizi uyarır ve dilimizin, yutağımızın ve hatta midemizin yanmasının önüne geçer. 

   Derinin incelmesinin neticesinde, dudaklarımızda yer alan kan damarlarına düşen ışık oranı da yükselmiştir. Bu nedenle de deri, o bölgede pembe ve hatta kırmızı görülür. Kısacası, dudaklarımızın kırmızı olmasının nedeni altından geçen kan damarlarının içindeki kanın rengindendir. Peki dudağın anatomisinin (üst dudağın M, alt dudağın U biçiminde oluşmasının) evrimsel bir açıklaması bulunurmu. Aslında temel olarak ağız yapısı oldukça fazla eskilere dayanmaktadır, bundan 500 milyon sene öncesine. O senelerden günümüze hemen hemen bütün canlıların ağız biçimi bulunmaktadır ve ağız, en kötüsünden en iyisine kadar evrimsel tarihteki bütün canlılarda temel olarak yuvarlak bir açıklıktır. İnsanlarda da aslında bundan daha fazlası değildir.

  Dudak Yapısı

  Zaten dikkatli bakılırsa, alt dudağımızın daha yuvarlak bir şekilde olması, ağzımızın temel olarak bir daire yada elips olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Üst dudağımızın M şeklinde olmasının nedeni. Buna neden olan, filtrum olarak adlandırılan, üst dudağımız ile burnumuz arasındaki gediğin dudaklar üstünde yaptığı baskıdır. Kısacası o yarığın orada yer alması, üst dudağımızı ters U biçiminde olmak yerine M biçiminde yapar. Burada can alıcı nokta ve Evrim'in gücünü ortaya koyacak olan nokta şudur.

   Filtrum, çoğu memelide yer alan ve çoğunlukla rhinarium ismi verilen nemli ve kıllı bölgeyi de barındıran bir yapıdır. Tıpkı burun deliklerimiz gibi bir yarıktır ve atalarımız ile bazı modern kuzenlerimiz de (maymun olması şart değil, bütün canlılar ile uzak yada yakın kuzen olduğumuzu hatırlayın) burna girmeden önce havanın nemlendirilmesi gibi bir işlevi mevcuttur. Pittsburgh Üniversitesi'nde memeli bilimcisi (mammalogist) olan ve Chicago'nun meşhur Field doğal tarih müzesinin eski dönem müdürlerinden Philip Hershkovitz'in 1977'de yayınladığı yeni Dünya Maymunları'nı yaşamak, Primatlara giriş adlı kitabında söylediği gibi, günümüzde filtrum artık işlemi olmayan bir organdır ve evrimsel bir şekilde körelmektedir.

   İnsanda filtrum, embriyolojik oluşumunda nazomedyal (üst dudak ve burnu bulunduran, embriyoda henüz bunlara ayrışmamış olan yapı) ile maxillary bölgenin birleşmesi esnasında meydana gelir. Bu birleşmenin düzgün bir şekilde oluşmaması neticesinde tavşan dudaklılık ismi verilen hastalık oluşabilir.

  ]]> Dudak Titremesi https://www.dudak.gen.tr/dudak-titremesi.html Fri, 09 Nov 2018 16:33:54 +0000 Dudak Titremesi, sürekli olarak karşılaşılan bir durumdur. Dudak titremesi genel olarak stres kaynaklı, aşırı yorgunluk, aşırı kafein tüketiminden, duygulardan veya potasyum eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Genel olarak bi Dudak Titremesi,
  sürekli olarak karşılaşılan bir durumdur. Dudak titremesi genel olarak stres kaynaklı, aşırı yorgunluk, aşırı kafein tüketiminden, duygulardan veya potasyum eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Genel olarak birkaç dakikada geçse de bazen birkaç gün dudak titremesi belirtisi olabilir. Dudak titremesi altında pek ciddi bir neden yoktur, fakat alt dudak titremesi yada üst dudak titremesi hangisi olursa olsun ikisi de aynı derecede can sıkıcı ve rahatsız edici bir durum olabilir. Eğer dudak titremesinin yanı sıra başka belirtilerle beraber kalıcı dudak titremesi problemi yaşıyorsanız bu durumun altında yatan hastalıklara bakılması için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.  Dudaklarınızın çevresindeki kaslar ani olarak kasıldığında dudak titremesi meydana gelebilir. Bazen dudak titremesi o kadar hızlı olarak belirir ki diğer insanlar bunu fark edemez. Eğer kasılmalar hızlı olursa diğer insanlar dudak titremesi oluşumunu fark edebilirler. Ara sıra görülen dudak titremesi: Alkol kullanımı, sigara kullanımı veya uyuşturucu kullanımından sonra dudak titremesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Öte yandan eğer aşırı kahve tüketimi, gazlı içecek tüketimi, kafein hapı veya çikolatayı aşırı derecede tüketiyorsanız dudaklarınızın kasıldığını fark edersiniz. Ara sıra görülen dudak titremesi yaygın nedenleri arasında yorgunluk belirtisi, sürekli stres hali, korku, şiddetli kaygı olmaktadır. Esansiyel titreme gibi histerik titremeler dudak titremesi arkasında olan neden olabilir. Fazla ilaç kullanımı histerik titremeye neden olurken stres de esansiyel titremeyi tetikler. Eğer dudak titremesine neden olan husus titreme belirtisiyse vücudunuzun diğer bölgelerinde de kas kasılmaları yaşanabilir. 
  Dudak Titremesi

  Dudak Titremesi Nedenleri:

  • Hipoparatiroidizm Dudak Titremesi: Parathormonun yetersizliği olarak bilinen hipoparatiroidizm rahatsızlığı üst dudak titremesine neden olabilir. Parathormon eksikliğinde vücuttaki kalsiyumun miktarının azalmasıyla fosforun artış göstermesine neden olur.
  • Yüz Felci Dudak Titremesi: Herhangi bir sebeple hasara uğrayan yüz sinirleri yüz felcine sebep olur. Sürekli dudak titremesi yüz felci gibi tıbbi bir durum sonucunda oluşum gösterebilir. Eğer yüz felci sebebiyle sürekli olarak dudak titremesi varsa zor konuşma, yüzde şişkinlik ve sarkma gibi diğer belirtileri de meydana gelebilir. 
  • Yüz Spazmı Dudak Titremesi: Bazen tik veya spazm oluşumundan dolayı sürekli olarak dudak titremesi yaşayabilirsiniz. Eğer anksiyete veya yorgunluktan dolay yarı yüz spazmı yaşanırsa kasılmayı fark edeceksiniz. 
  • Tiklere Bağlı Dudak Titremesi: Titreme oluşumunda yüz, dudak veya göz kaslarında olan bir tik sebebiyle oluşum gösterebilir. Eğer tiklerle sorununuz varsa devam eden spazmlar yaşanacaktır. Bu durum genellikle yaşla beraber iyileşme gösterir fakat stresle beraber daha da kötüleştirebilir.
  • Parkinson Hastalığı Dudak Titremesi: Dopamin salgılayan hücrelerin işlevsel hale geldiği durumlarda üst dudakta kalıcı titreme parkinson hastalığı sonucunda olabilir. Bu hastalıkta sinir dejenerasyonuna bağlı olarak gelişen dudak titremesinin yanı sıra, ellerde veya kol ve bacaklarda titremeye ve konuşma bozukluğuna neden olabilir.

  Dudak Titremesi Belirtisiyle Nasıl Başa Çıkılır

  Dudak titremesi belirtisinde en iyi tedavi yöntemini uygulamak amacıyla dudak titremesi altında yatan nedeni belirlemek önemli bir husustur. Örneğin tik bozukluğu sorunu yaşıyorsanız eğer bunun için herhangi bir tedavi gerekmemektedir. Çünkü çok ciddi bir durum değildir ve zaman içerisinde düzelir. Dudak titremesi sık meydana gelmesini önlemek amacıyla bazı adımlar atılabilir. Kafeinli yada alkollü içeceklerin kullanımı azaltılmalı, sıcak ve ıslak bir bez alarak dudağınızda seğirdiğini fark ettiğiniz yere uygulayın,  y]]> Dudak İltihabı https://www.dudak.gen.tr/dudak-iltihabi.html Fri, 09 Nov 2018 23:14:37 +0000 Dudak iltihabı, günümüzde birçok probleme neden olarak ortaya çıkan ve birçok kişide farklı problemlerin meydana gelmesine neden olan bir sorundur. Birçok farklı nedenden dolayı oluşan dudak iltihabı kişilerde meydana getirdiğ Dudak iltihabı, günümüzde birçok probleme neden olarak ortaya çıkan ve birçok kişide farklı problemlerin meydana gelmesine neden olan bir sorundur. Birçok farklı nedenden dolayı oluşan dudak iltihabı kişilerde meydana getirdiği problemler nedeni ile özellikle sindirim sistemi ve estetik güzellik üzerinde olumsuzluklara neden olmaktadır. Genellikle dudağa biriken sıvılar ve iltihaplar kişilerde bu gibi durumlara neden olabilmektedir. Dudak iltihapları kişilerde çok büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır. Genellikle çok büyük tehlikelere neden olmayan dudak iltihabı, müdahale edilmediğinde çok büyük problemlere neden olabilmektedir. Dudak iltihabı, genellikle başka sorunlarla birleştikten sonra kişilerde sorun olmaktadır. Bu nedenle dudak iltihabı görülen kişiler genellikle olabildiğince erken müdahale ederek sorunları çözmelidir. Aksi durumlarda sorunlar daha da büyüyebilmektedir. Bazen dudak iltihabı insanlar tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Her dudak şişmesini dudak iltihabı olarak anlamamak gerekmektedir. Bazı insanlarda görülen dudak iltihabı aşırı bir şekilde problem haline gelerek kişinin nefes almasını bile zorlaştırmaktadır. Bu nedenle dudak iltihabı her ne kadar tehlikesiz olsa bile gerekli önlemler alınmalıdır. Bu nedenle gerekli tıbbi yardımları alarak birçok sorundan korunabilirsiniz.


  Dudak iltihabının nedenleri:
  • Dudak iltihabında en büyük neden tabi ki dudak yaralanmalarıdır. Meydana gelen dudak yaralanmaları zamanla gerekli bakımların yapılamaması ya da kişinin hijyen eksikliği nedeni ile kişilerde bu gibi iltihaplanmalara neden olmaktadır. Bu gibi iltihaplar ise genellikle kişilerde antibiyotik tedavileri ile daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat insanların önemsememezlik durumlarından dolayı iyileşmesi beklenirken çok daha büyüyerek büyük problemlere neden olmaktadır. 
  • Dudak iltihabında bir diğer neden ise günümüzde birçok kişide görülen ve oldukça yaygın olan alerjik problemlerdir. Meydana gelen alerjik sorunlar kişilerde son derece büyük problemlere neden olmaktadır. Bu problemler arasında dudak iltihapları da önemli bir yer tutmaktadır. Dudak iltihabı sorunu bazı kişilerde farklı maddelere karşı vücudun reaksiyonu ile birlikte görülebilen durumlardır. Bu gibi durumlarda yapılacak en doğru şey tabi uzman bir doktordan yardım almaktadır. 
  • En çok nedenler arasında görülen bir diğer durum ise tabi ki enfeksiyon sorunlarıdır. Günümüzde bilindiği gibi özellikle hijyen eksikliği olmak üzere kişilerde çok büyük sorunlar olmaktadır. Böylesine problemlerin görülmesinde ise elbette ki enfeksiyonların rolü büyüktür. Üstelik bu nedenle görülen dudak iltihapları genellikle çok hızlı bir şekilde büyüme göstermektedir. Bu nedenle yapılması gereken en önemli şey tabi ki gerekli tıbbi müdahaleleri yapmaktır. 
  Daha birçok nedene bağlı olan dudak iltihaplarının en çok görülme nedenleri bunlardır. Bunların dışında; vitamin eksikliği, uçuk problemi, antiyodem, kozmetik ürünler gibi daha birçok neden bulunabilir. Bu nedenle dudak iltihabını tek bir nedene bağlamak son derece yanlış olacaktır. Bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri dudak iltihabı görülen kişiler kesinlikle doktoruna danışmadan herhangi bir ilaç ya da dudak kozmetiği ürünleri kullanmamalıdır. Aksi taktirde çok daha büyük sorunlar meydana gelebilir. Günümüzde bu tür durumlar çok yaşanmaktadır. Özellikle alerji nedeni ile oluşmuş olan iltihaplarda yanlış müdahale nedeni ile sorunlar çok daha fazla büyüyerek kişide olumsuzluklara neden olmaktadır.

  Dudak İltihabı
  Tedavisi:
  Bu sorunun tedavisinde genellikle sorunun nedeni öğrenilmektedir. Çünkü kişide bulunan dudak iltihabı eğer vitamin eksikliğine bağlı olarak görülüyorsa vitamin verilir. Eğer enfeksiyon probleminden kaynaklanıyorsa bu problem çözülür. Yani gerekli olan işlemler yerine getirildikten sonra iltihabın ortadan kaldırılması i]]> Ani Dudak Şişmesi https://www.dudak.gen.tr/ani-dudak-sismesi.html Sat, 10 Nov 2018 08:52:36 +0000 Ani Dudak Şişmesi, genel olarak dudak dokusunda sıvı toplandığında veya iltihap oluştuğu vakit ortaya çıkar. Dudakta şişme rahatsızlık oluştursa da genelde önemli bir problem olmamaktadır. Dudak yaralanmaları, alerji Ani Dudak Şişmesi, genel olarak dudak dokusunda sıvı toplandığında veya iltihap oluştuğu vakit ortaya çıkar. Dudakta şişme rahatsızlık oluştursa da genelde önemli bir problem olmamaktadır. Dudak yaralanmaları, alerjiler ve enfeksiyonlar ani dudak şişmesinin en yaygın nedenleri olarak bilinir. Fakat ani dudak şişmesine ek olarak, nefes almakta da zorluk çekiyorsanız eğer hemen tıbbi yardım almanız gerekir. Ani dudak şişmesi genel olarak dudağınızı bir yere çarptığınızda veya dudağınızda yara oluştuğunda ortaya çıkar. Fakat ani dudak şişmesinin tek nedeni bu değildir. Dudak şişme nedenlerini belirtecek olursak eğer;

  • Dudağın Yaralanmasından Dolayı Ani Dudak Şişmesi: Dudağınızı bir şekilde yaraladığında dudakta şişme oluşması normal olan bir durumdur.
  • Alerjilerin Oluşumu: Alerjiler ani dudak şişmesinin en yaygın ikinci nedeni olmaktadır. Birtakım maddelere karşı alerjisi olan kişilerde, bu maddelerle temas sonucunda ani dudak şişmesi oluşum gösterebilir.
  • Lateks Alerjisi Ani Dudak Şişmesi: Doğal kauçuk olan latekse alerjisi olan kişilerde cilt kaşınması, şişme gibi belirtiler meydana getirir. Özellikle de lateks kullanılan yataklarda uyuyan kişilerde ister istemez dudaklarını bu maddeye temas ettirmeleri sonucunda dudak şişliği görülmektedir.
  • Penisilin Alerjisi Ani Dudak Şişmesi: Penisiline karşı alerjisi olan kişiler bu ilacı kullandıklarında ani dudak şişmesine ek olarak kurdeşen belirtisi, döküntü ve kaşınma görülür.
  • Kozmetik Ürünlere Olan Alerjiden Kaynaklı Ani Dudak Şişmesi: Dudak nemlendiricisi kullanımı, dudak merhemi yada ruja karşı bazı kişilerde ani dudak şişmesi oluşabilir.
  • Polen Alerjisi Ani Dudak Şişmesi: Özellikle bahar aylarında meydana gelen polen alerjisi, burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı ve kaşıntının yanı sıra dudak şişmesine sebep olabilir.
  • Güneş Yanığından veya Dudak Çatlamasından Dolayı Ani Dudak Şişmesi: Çatlamış dudaklar ani dudak şişmesine sebep olabilir. Dudak çatlaması aşırı dudak yalamaktan, güneşte uzun süre kalınmasından veya kuru hava nedeniyle oluşur.
  • Uçuk Ani Dudak Şişmesi: Uçuklar virüslerin neden olduğu, sıvı toplanmış kabarcıklar meydana getiren bir enfeksiyon türüdür. Uçuklar dudağın üzerinde yad dudağın kenarlarında oluşabilir.
  • Enfeksiyonlar Ani Dudak Şişmesi: Mantar enfeksiyonu, virüs yada bakteri nedeniyle oluşan enfeksiyonlar ani dudak şişmesine sebep olabilir. Eğer dudağınız çatlamışsa, enfeksiyonlar açıklıktan girebilir.
  Ani Dudak Şişmesi

  Ani dudak şişmesini engellemek amacıyla önce ani dudak şişmesinin nedenini bulmak gerekir. Örneğin, vitamin eksikliğinden dolayı ani dudak şişmesi oluşuyorsa yeterli ve dengeli beslenme gerekir. Bakteriyel bir enfeksiyon ile ani dudak şişmesinin oluşum gösteriyorsa antibiyotikler işe yarar. Tabi bunun haricinde uygulanacak etkili yöntemler de olmaktadır. Bu yöntemler; Ani dudak şişmesi soğuk kompres uygulaması: Dudak şişliğini fark ettiğiniz anda etkilenmiş olan bölgeye soğuk buz uygulanması yapılmalıdır. Bunun için buz küplerini ince bir havluya veya beze sarın. 15 dakika boyunca şişen dudağa uygulayarak mola verin, sonra yeniden uygulamaya başlayın. Bu uygulamayı şişlik inmeye başlayana dek, ağrının ve rahatsızlığın dinmesine kadar devam ettirin. Buzu direkt olarak cilde temas ettirmeyin, çünkü buz yanıklarına sebep olabilir. Ani dudak şişmesi sıcak kompres: Soğuk kompres gibi sıcak kompres de dudak şişliğini indirmeye iyi gelecektir. Dudaklarınızdaki kan akışı arttırarak, şişen bölgedeki kan toplanması azaltmaya yardımcı olur. Bu şekilde iltihap ve dudak şişliği azalacaktır. Bu yöntemi uygulamak için bir bezi sıcak suya batırın. Bezi sıkın ve 15 dakika şişen dudağa uygulayın. Daha sonra kısa bir ara verin. Bez soğuduğu zaman tekrar sıcak suya sokun ve dudak şişliği ininceye dek devam edin. 

  ]]>
  Dudak Kenarında Uçuk https://www.dudak.gen.tr/dudak-kenarinda-ucuk.html Sun, 11 Nov 2018 08:23:33 +0000 Dudak kenarında uçuk, insanlar arasında çok fazla karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen bu problem aslında çok büyük tehlike teşkil etmemektedir. Aslında vücudun her yerinde çıkab Dudak kenarında uçuk, insanlar arasında çok fazla karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen bu problem aslında çok büyük tehlike teşkil etmemektedir. Aslında vücudun her yerinde çıkabilen uçuk insanlarda en çok dudak ve çevresinde görülmektedir. Son derece yaygın olarak görülen uçuk genellikle insanlarda aşırı korku, aşırı heyecan durumlarından sonraki birkaç saat içerisinde yavaş yavaş belirtilerini göstererek sorun haline gelmektedir. Uçuk aslında birçok enfeksiyonun birleşerek hızlı bir şekilde çoğalması ile oluşan bir deri hastalığıdır. Sepici ya da bulaşıcı bir hastalık olmayan uçuk problemi günümüzde genç yaşlı, kadın erkek demeden herkeste görülebilecek durumlar arasında yer almaktadır. Dudak kenarında çok karşılaşılan uçuk problemi kişilerde sağlığın yanı sıra estetik olarak ta çok güzel durmadığı için insanlar bundan rahatsızlık duymaktadır. Bu durum bazı insanlarda kronik bir hal aldığı için sürekli olarak tekrar etmektedir. Böylesine sürekli olarak görülen uçuklar için aslında tıbbi olarak net çözümler bulunmamaktadır. Özellikle yılın belli mevsimlerinde vücudu bu duruma yatkın olan insanlarda çok sık karşılaşılan bir problemdir. Uçuğun içerisi genellikle su ya da iltihap dolu olmaktadır. Kesinlikle yapılmaması gereken şeylerden biri uçuğun patlatılmamasıdır. Çünkü patlatılan uçukların daha çok enfeksiyon kapması durumu olabilmektedir.  Bu nedenle dudak kenarında uçuk sorunu olan kişiler bu gibi eylemlerde bulunmamalıdır.

  Dudak Kenarında Uçuk
  Belirtileri:
  • Dudak kenarında uçuk aslında korku ya da heyecan gibi nedenlerden dolayı çıkmıyorsa normal nedenlerden dolayı görülen bir durum ise çıkmadan önce kişilerde bazı belirtilere neden olabilmektedir. Bunlardan ön önemlisi dudak kenarında görülen kaşıntı hissidir. Birçok zaman bir iki gün önceden dudak kenarında meydana gelen kaşıntı hissi insanlarda bu gibi bir problemin meydana geleceğinin belirtisi olabilmektedir.
  • Bir diğer belirtisi ise yine dudak kenarında bölgesel olarak yanma sorunudur. Bu durum da yine meydana gelen kaşıntı ile birlikte görülen bir durumdur. Kişinin dudak kenarında görülen yanma durumu bazen oldukça artarak kişide dikkat dağınıklığına neden olabilmektedir. 
  • Son belirtisi ise genellikle dudak kenarında uçuk çıkmadan birkaç saat önce meydana gelen kabarıklık durumdur. Bu kabarıklık durumu aslında oluşumun son evresidir. Oluşan kabarıklık genellikle birkaç saat içerisinde iltihaplanarak uçuğu meydana getirmektedir. Meydana gelen uçuk ise kişinin ağzını açıp kapaması sırasında şiddetli ağrılara neden olmaktadır.
  Bazı insanlarda özellikle bayanlarda dudak kenarında meydana gelen uçuğun nedeni kişinin sürekli olarak kullandığı kozmetik ürünlerdir. Bayanlarda görülen uçuk probleminin hemen hemen yüzde ellisini oluşturan bu sorun birçok zaman kişilerde uçuk oluşumunun yanında iltihaplanmaya da neden olabilmektedir. Uçuk problemi için tıbbi olarak tedaviler bulunmaktadır. Fakat sürekli olarak kronik bir şekilde görülen dudak kenarında uçuk sorunlarında net bir tedavi olmazken oluşmuş olan uçuk problemlerinde iyileştirici sorunlar görülebilmektedir. Genellikle oluşan virüslerin ölmesini sağlayan bazı ilaçlar kişilerin bu gibi sorunlarının daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sizlerde doktorunuza danışarak bu gibi faydalı ilaçları kullanabilirsiniz. Bu durumun yanında kişilerde koruyucu merhemler var ise uçuk üzerinde bu gibi kremler uygulanarak bakteri oluşumu önlenebilir. Bu nedenle sizlerde uçuk problemini hafife almadan sorunları çok daha hızlı bir şekilde gerekli önlemleri alarak çözebilirsiniz. 
  ]]>
  Dilber Dudağı Tatlısı https://www.dudak.gen.tr/dilber-dudagi-tatlisi.html Mon, 12 Nov 2018 07:09:30 +0000 Dilber Dudağı Tatlısı, Osmanlı saray mutfağından gelen muhteşem bir şerbetli tatlı tarifidir. Özellikle bayramlarda misafirlerinize ikram etmek için hazırlayabilirsiniz. Ayrıca meşhur dilber dudağı tatlısını ellerinizle ha Dilber Dudağı Tatlısı, Osmanlı saray mutfağından gelen muhteşem bir şerbetli tatlı tarifidir. Özellikle bayramlarda misafirlerinize ikram etmek için hazırlayabilirsiniz. Ayrıca meşhur dilber dudağı tatlısını ellerinizle hazırlayarak sevdiklerinize ikram etmenin mutluluğunu yaşamış olursunuz. Kolay gelsin...

  Dilber Dudağı Tatlısı Malzemeler:
  • 4 su bardağı un
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 adet yumurta
  • 2 çorba kaşığı sirke
  • Bir fiske tuz
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  İçi İçin:
  • İri kıyılmış ceviz içi
  Açmak için:
  • Yarım kilo nişasta
  Üzerine Sürmek İçin:
  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  Şerbeti için:
  • 3.5 su bardağı şeker
  • 3.5 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  Süslemek İçin:
  • Toz Antep Fıstığı
  • Hindistan cevizi
  Dilber Dudağı Tatlısı Hazırlanışı:

  Tatlımızı yapmaya ilk olarak şerbetini hazırlayarak başlıyoruz. Bunun için orta büyüklükte olan bir tencereye şeker ile suyu boşaltıp karıştırıyoruz. Daha sonra ocağın üzerine alıp bir tatlı kaşığı limon suyunu ilave ediyoruz. Şerbeti bu şekilde 20 dakika boyunca orta ateşte kaynatıp soğuması için bir kenara kaldırıyoruz. Hamur yoğurma kabının içine 4 su bardağı unu boşaltıp ortasını havuz gibi açıyoruz. Daha sonra üzerine yumurtaları, sıvı yağı, yoğurdu, tuzu ve kabartma tozunu ilave edip, elimizi tutmayacak kıvamda ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Eğer hamur istenilenden cıvık olursa bir miktar daha un ilave etmenizde bir sakınca yoktur.

  Dilber Dudağı Tatlısı
  Hazır olan hamurdan 24 adet beze elde ediyoruz. Bu bezeleri bir tepsiye dizerek üzerine bez örtüp bir saat boyunca dinlendiriyoruz. Dinlenen bezeleri mutfak tezgahının üzerinde aralarına nişasta serperek tatlı tabağı genişliğinde açıyoruz. Bu şekilde 12 adet bezeyi açıp yine aralarına bol miktarda nişasta serpiştirerek üst üste yerleştiriyoruz. Daha sonra merdane yardımı ile orantılı bir şekilde 4 mm kalınlığa ulaşıncaya kadar açıyoruz. Açtığımız hamurdan çay bardağının ağzı ile bastırarak kesip yuvarlak şekiller oluşturuyoruz. Kesim işlemini yaparken bir birine mümkün olan en yakın yerden kesin. Hamur ziyan olmasın. Kestiğimiz hamurların içine bir kaç tane ceviz parçası koyup orta kısmı açık kalacak şekilde kapatıyoruz. Hamur yağlı olduğu için fırın tepsisini yağlanmasına gerek yoktur. Daha sonra aralarında fazla boşluk olmayacak vaziyette fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Kalan 12 bezeyi aynı şekilde hazırlayıp onları da fırın tepsisine yerleştirdikten sonra, tereyağını tavada eritip üzerilerine sürüyoruz. 
  Önceden ısıtılmış 160 derece fırında üzeri pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. pişen tatlımızı bir iki dakika bekletip ılıyan şerbeti üzerine döküyoruz. iki üç saat şerbetini çekmesini bekledikten sonra, üzerini Hindistan cevizi ve toz Antep fıstığı ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...
  ]]>
  Dudak Soyulması https://www.dudak.gen.tr/dudak-soyulmasi.html Mon, 12 Nov 2018 14:22:54 +0000 Dudak soyulması, hemen hemen her mevsimde insanların başına gelen bir durumdur. Her insanda azda olsa mutlaka görülen dudak soyulması aslında bazen kişilerde iltihaplanmalara ve diğer sorunlara neden olarak tehlikeli bir hale gelmekt Dudak soyulması, hemen hemen her mevsimde insanların başına gelen bir durumdur. Her insanda azda olsa mutlaka görülen dudak soyulması aslında bazen kişilerde iltihaplanmalara ve diğer sorunlara neden olarak tehlikeli bir hale gelmektedir. İnsanlar tarafından oldukça basite alınan dudak soyulması sağlık etkilerinin yanı sıra kişilerde dış görünüşte de birçok olumsuzluğa neden olmaktadır. Bil hassa mevsim geçişlerinde ve soğu havalarda görülen bu problem bazı insanlarda yaz aylarında da çok karşılaşılmaktadır. Yaz aylarında görülen dudak soyulmaları genellikle kişilerin ağzından nefes alması nedeni ile olan bir durumdur. Dudak soyulması bazen kişilerde şiddetli acılara neden olmaktadır. Böylesine sık karşılaşılan dudak sorunları arasında önemli bir yeri olan dudak soyulması bayanlarda biraz daha az görülmektedir. Bu durumun nedeni ise bayanların kullanmış oldukları kozmetik dudak ürünlerinin dudak üzerinde nemlendirici etkiler yapmasıdır. Bu ürünler sayesinde nemli tutulan dudağın soyulması neredeyse imkansız denecek kadar azdır. Fakat bu gibi kozmetik ürünleri kullanmayan bayanlarda en az erkeklerde olduğu kadar dudak soyulması problemi görülmektedir. Dudak soyulması problemi insanlarda birçok nedene bağlı olarak gelişen bir durumdur.

  Dudak Soyulması
  Nedenleri:
  • Dudak soyulmasının en büyük nedeni yukarıda da belirttiğimiz gibi tabi ki soğuk hava ve soğuk hava esintilerinin kişilerde meydana getirdiği etkilerdir. Bu gibi durumlar genellikle kişilerin son derece büyük bir şekilde etkilenmesine neden olarak başta dudak soyulması olmak üzere birçok sorunu meydana getirmektedir. Özellikle kış aylarında kişilerin dudağına gelen soğuk hava ile kuruyan dudaklar soyulur ve bazen de çatlamalar bu duruma eşlik eder.
  • Dudak soyulmasında bir diğer nedene örnek verecek olursa bu duruma kişilerdeki vitamin eksikliği verilebilir. Son derece yaygın olarak görülen bu gibi sorunlar genellikle kişilerde şiddetli dudak soyulması ve diğer ağız yaraları ile kendisini belli etmektedir. Dudak soyulması bu nedene bağlı olarak son derece yaygın olarak görülmektedir. Özellikle küçük çocuklarda görülen bu gibi problemler genellikle küçük ilaç tedavileri ile net bir şekilde tedavi edilir. 
  • Dudak soyulmasına neden olan etkenlerden biri de ergenlik dönemidir. Özellikle erkeklerde ergenlik döneminde artan ve azalan hormonlar nedeni ile kişiler bu durumdan son derece olumsuz bir şekilde etkilenerek problemlere neden olmaktadır. Dudak soyulması vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak ergenlik dönemi boyunca kişide problemlere neden olmaktadır. Bu gibi durumlar birçok insanın başına gelebilir.
  Dudak soyulması sorununu hızlandıran ve kuruyan dudakları sık sık dil ile ıslatmak aslında birçok kişi tarafından doru bilinse de çok büyük etkiler göstererek kişilerde dudak soyulmasına yol açan bir durumdur. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda dudağınızı sık sık ıslatmaktan kaçının. Bunun yerine dudaklar için bazı nemlendirici kremleri kullanarak dışarı çıkarsanız çok daha sağlıklı dudaklara kavuşmanız mümkün olacaktır. Özellikle uzun süreler boyunca aç kalan insanlarda ve az sıvı tüketen insanlarda çok karşılaşılan bu sorun bazen kişilerde sürekli bir hal almaktadır. Bu durumla sizlerde karşılaşmamak için kesinlikle bol bol sıvı tüketerek soğuk zamanlarda dudaklarınızı elinizden geldikçe soğu tutun. Böylece birçok sorunun oluşmasını önleyebilirsiniz. Bazı kişilerde kansızlığa bağlı olarak dudak soyulması problemi görülebilmektedir. Bu gibi durumlar oldukça yaygın durumlar olduğu için sürekli dudak soyulması görülen kişilere bu gibi nedenler verilebilmektedir. İşte tüm bu nedenlere bağlı olarak dudak soyulması sorunu meydana gelebilir.
  ]]>
  Dudak Çatlaması https://www.dudak.gen.tr/dudak-catlamasi.html Mon, 12 Nov 2018 23:32:59 +0000 Dudak Çatlaması, genel olarak kuru havadan ve rüzgara uzun süre maruz kalmaktan dolayı görülür. Dudaklar ciltte olduğu gibi yağ bezleri içermediğinden dolayı kolayca kuruyup, çatlar. Dudak çatlaması herkes için can sı Dudak Çatlaması, genel olarak kuru havadan ve rüzgara uzun süre maruz kalmaktan dolayı görülür. Dudaklar ciltte olduğu gibi yağ bezleri içermediğinden dolayı kolayca kuruyup, çatlar. Dudak çatlaması herkes için can sıkıcı bir durumdur. Dudak çatlaması özellikle de bayanlar için önem arz eden bir durum olmaktadır.

  Dudak Çatlaması Nedenleri

  • Dudak Yalama: Dudaklarımız kuru ve çatlamış olduğu zaman onları yalamak isteriz. Fakat dudağı yaladıktan bir süre sonra dudaklarınız kurur ve tekrar yalamak isteriz. Çünkü tükürük buharlaştıkça, dudaktan daha fazla nem çıkar ve öncekinden daha kuru olur. Dudak ısırma ve çiğneme de aynı etkilere neden olacağından, bunlardan uzak durmak gerekir.
  • Vücudun Susuz Kalmasından Dolayı Dudak Çatlaması: Dudak çatlaması vücudun genel olarak susuz kalmasından dolayı oluşabilir. Eğer gün içerisinde yeteri miktarda su içmezseniz, bütün vücut hücreleri gibi dudaklar da bundan nasibini alacak ve yetersiz nem dolayısıyla kuruyarak, çatlar.
  • Güneş Işığına Maruz Kalmadan Dolayı Dudak Çatlaması: Güneş ışığı dudaklardaki nemi buharlaştırır, ve dudak çatlamasına neden olabilir. Güneşli havalarda dudak nemlendiricisi kullanmak gerekir.
  • Ağızdan Nefes Almadan Dolayı Dudak Çatlaması: Nezle yada grip olduğunuz zaman dudaklarınızda çatlamalar oluştuğunu fark etmişsinizdir. Burnunuz kapalı olduğundan dolayı, ağızdan nefes almak zorunda kalırsınız. Dudakların üzerindeki sürekli hava akışı da onları kurutur ve çatlamaya neden olur. 
  • Diş Macunu Kullanımından Dolayı Dudak Çatlaması: Birçok diş macunu sodyum loril sülfat maddesi içermektedir. Bu madde dudak kuruluğuna ve dudaklarda çatlamaya sebep olur. Eğer dudak çatlamasından şikayetçiyseniz, başka bir diş macununu kullanmanız gerekmektedir.
  • Turunçgiller Dudak Çatlaması: Turunçgillerde var olan asit dudakları tahriş eder. Domates sosu da dudakları tahriş edici ve acı verici olmaktadır. Bazı şeker, sakız ve diş macunlarının yapılışında kullanılan sinnamat maddesi de dudak çatlamasına neden olur.
  • Çok Fazla A Vitamini Tüketimi Dudak Çatlaması: Eğer çok fazla A vitamini tüketiyorsanız dudak çatlaması sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Yiyeceklerden alınan fazla miktarda A vitamini dudak çatlaması meydana getirir. Bunun yanı sıra, B2 vitamini B3 vitamini ve çinko eksikliği de dudak çatlamasına sebep olabilir.
  Dudak Çatlaması

  Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir

  Dudak çatlaması tedavisi dudak çatlamasının altında yatan nedeni anlamakla başlayacaktır. Eğer dudak çatlaması probleminde uzun zamandır şikayetçiyseniz ve dudağınızı yeterince nemlilik oluşturamıyorsanız ve dudağı korumanıza rağmen çatlama oluyorsa bir dermatoloğa başvurmalısınız. Dudak çatlaması için iyi gelen bazı doğal tedavi yöntemleri ise; Bu tedavi yönteminde ilk olarak dudağa ruj sürülmesi gerekir. Halk arasında dudak çatlaması için en iyi bilinen ve etkili olan yöntem rujdur. Ruj yağlı yapısından dolayı dudak çatlaklarını nemlendirerek iyileşmesini sağlayacaktır. Rujun herhangi bir yan etkisi olmadığından dolayı dudak çatlağı geçene kadar kullanılabilir. Çatlamış dudaklardaki ölü dokuların dökülmesi sağlanarak, dudakların doğal yumuşaklığına daha çabuk kavuşmasını sağlamalısınız. Bunun için ise 2 tatlı kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı balı karışım haline getirin. Bu karışımı çatlak oluşan dudağa sürün. 5 dakika dudakta bekledikten sonra dudaklarınızı nazikçe ovalayarak, ölü dokularını dökülmesine yardımcı olun. Daha sonra dudağı ılık suyla yıkayın. Dudak çatlaması için bal da çatlamaya iyi gelen bir yöntemdir. Dudak çatlaması için bal hem çok iyi bir nemlendirici olarak bilinir hem de iyileştirici ve antibakteriyel özellikleri olmaktadır. Günde birkaç defa doğal baldan çatlayan dudağınıza sürebilirsiniz. Dudak çatlamasında gül yaprağı da bilinen en eski yöntemlerdendir. 

  ]]>
  Dilber Dudağı https://www.dudak.gen.tr/dilber-dudagi.html Tue, 13 Nov 2018 06:38:54 +0000 Dilber dudağı, şerbetli tatlı çeşitlerindendir. Şekli dudak gibi olduğundan bu adı almıştır. Elazığ ve Bursa da yaygın olarak yapılır. Baklava ile aynı hamura ve hamur açma işlemine sahiptir. Tatlıyı yaparke Dilber dudağı, şerbetli tatlı çeşitlerindendir. Şekli dudak gibi olduğundan bu adı almıştır. Elazığ ve Bursa da yaygın olarak yapılır. Baklava ile aynı hamura ve hamur açma işlemine sahiptir. Tatlıyı yaparken baklavalık un kullanmak, hamuru açmada  kolaylık vereceği gibi lezzette de farklılık gösterecektir.

  Dilber dudağı için gerekli malzemeler:

  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 2 tane yumurta
  • Yarım çay kaşığı tuz
  • Yarım paket kabartma tozu
  • 1 yemek kaşığı limon suyu  yahut sirke
  • 4-5 bardak un
  • 200 gr ceviz içi
  • 1,5 paket tereyağı
  • 250 gr nişasta
 • Şerbeti için:
  • 5 su  bardak toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • Çeyrek limon suyu

  Dilber dudağının hazırlanışı:

  Hamur yapılacak kapın içerisine  4 bardak un konur. Unun ortası havuz gibi açılıp, yumurta, süt, sirke, tuz, sıvıyağ konup karıştırılır. Un yavaş yavaş kenarlardan  karışımın içerisine alınarak yoğrulmaya başlanır. Ele yapışmayacak bir hamur kıvamına gelene kadar yoğrulur. Gerekirse biraz un ilave edilir. Hazırlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde 20 beze oluşturulur. Üzerlerine nemli bez örtülüp 30 dakika kadar  dinlenmeye bırakılır. Hamur açılacak zemine nişasta serpilir ve bezeler konur. Bezelerin üzerine de nişasta serpip  tatlı tabağı büyüklüğünde açılır. Açılan her bezenin üzerine nişasta serpilir, diğer açılan beze  aynı baklava açarken yapıldığı gibi üzerine konur. Bu şekilde  10 kat yapılır. 10 kat olan beze merdane yardımıyla açılır. Alt üst edilerek  mümkün olduğunca büyütülür. Bir su bardağı yardımıyla açılan yufkadan yuvarlaklar oluşturulur.

  Dilber Dudağı

   Bir kabın içerisini bir adet yumurtanın beyazı ve iri dövülmüş cevizler konur ve karıştırılır. Tüm yuvarlak hamurların bir kenarına bu cevizli iç konur. Hamurlar fazla bastırılmadan diğer ucuyla kapatılır. Diğer kalan on beze de aynı şekilde açılıp kesilir, içleri konur ve tepsiye dizilir. Cevizleri yumurta akıyla karıştırmak, tatlının içinden dökülmemesini sağlayacaktır.

  Küçük bir tavanın içinde tereyağı eritilir. 1 dakika kadar kızartılır. Ocaktan aldıktan sonra sıcak tereyağı, tortusunu kullanmadan dilber dudaklarının üzerine, kaşık yardımıyla tek tek dökülür. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında altı üstü eşit kızarana kadar pişirilir.

  Tatlıyı fırına attıktan sonra şerbeti için; bir tencereye su ve şeker alınıp kaynatılır. Şerbeti, şekeri eriyene kadar karıştırmak daha sonra tatlının şekerlenmemesi için pratik  çözümlerden biridir. 10 dakika kaynattıktan sonra limon suyu da ilave edilip ocaktan alınır. ılımaya bırakılır. Dilber dudakları fırından çıkınca onların da ılıması için bir müddet beklenir. Ilık şerbet,  ılık dilber dudaklarının üzerine dökülür.  Tepsinin üzeri kapatılıp tatlının şerbeti çekmesi için bir müddet beklenir. Daha sonra servis için tabaklara alınabilir.

  ]]>
  Tavşan Dudak https://www.dudak.gen.tr/tavsan-dudak.html Tue, 13 Nov 2018 07:44:38 +0000 Tavşan Dudak, Dudak damak yarığı, bebeğin oluşumu sırasında çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesinde meydana gelen  birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkar. Halk arasında tavşan dudaklılık olarak da bilinir. Tavşan Dudak, Dudak damak yarığı, bebeğin oluşumu sırasında çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesinde meydana gelen  birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkar. Halk arasında tavşan dudaklılık olarak da bilinir. Toplumda her 1100 doğumdan birinde görülür. Bebekte dudak yarıklığı, damak yarıklığı  ya da her ikisi birden ortaya çıkabilir.

  Tavşan Dudaklılarda  Diş Hekimlerinin Rolü

  Dudak, damak ve çeşitli yüz yarıkları hamileliğin ilk 2,5 ayı içinde yüzü oluşturan bölgede çeşitli sebeplerle yüz hatlarının tam oluşamaması ile ortaya çıkar. Toplumda her doğan 1100 bebekten 1’inde dudak damak yarıkları görülmektektedir.  Bebekte sadece dudak yarığı, sadece damak yarığı ya da hem dudak, hem de damakta yarık olabilir. Yarık hem dudakta hem de damakta olabilir.

  Diş hekimleri dudak damak yarığıyla doğan bebeklerin büyüdükçe hayatlarında büyük ve hayati rol oynar.  Ortodontistler, doğumun gerçekleştiği günden  20’li yaşlara kadar geçen uzun bir yaşam sürecinde, çeşitli dönemlerde hastanın tedavisinde aktif rol oynarlar.
  Bebek damağında bir yarık ile doğmuşsa, ilk yapılması gereken müdahale beslenmedir. Doğumu takiben 1-2 gün içinde bebekler ortodonti kliniklerine sevk edilirler. Damağında yarık olan bebek anne sütünü ememez  veya biberonu damağında yarık olduğu için yeterli biçimde ememez. Emme fonksiyonunu yerine getiremediği için beslenme sorunları yaşar. Bunu ortadan kaldırabilmek için yani beslenme fonksiyonunu yerine getirebilmesi için plak kullanılır. Böylece bebeğin aldığı besini yutabilmesi ve dolayısıyla sağlıklı beslenebilmesi sağlanır. Ayrıca beslenme zorluğu çeken bebeklerde tavşan dudaklılara göre özel hazırlanan biberonların kullanılması uygun olur. Bu sayede kendisi için gerekli sütü rahatlıkla içebilir.

  Tavşan Dudak
  Bu erken dönemde, beslenme plakları dışında farklı yöntemler de kullanılır. Bu uygulamalar ile bebeğin 5-7 aylık olduğunda dudak kapatma ameliyatı yapılır.Bu ameliyatı yapana kadar geçecek sürede ağız içi ve burun dokularına şekil verilmesi ve böylelikle ameliyatın başarısının arttırılması da mümkündür. Bunların neler olduğu konusunda ortodontisler ile görüşüp detaylı bilgi alınması doğru olacaktır. Hekimler arasında farklı uygulamalar olmasına rağmen, ortalama 5-7 aylık bebeğin dudağı, 1,5-2 yaşındaki bebeğin damağı ameliyatla kapatılır.  Bu ameliyatlara bağlı olarak bir takım komplikasyonlar olabilir. Üst çene biraz geride kalabilir, dar kalabilir ve üst çenedeki dişler düzgün de olmayabilir. Bu sorunları çözme görevi yine ortodontistlere düşmektedir. Dudak-damak yarığına sahip olan çocuğun 8-9 yaşlarında tekrar muayeneye götürülmesi gerekmektedir. Ameliyatla tam olarak düzeltilemeyen kısımlar tekrar yapılır. Üst çeneyi genişletecek, öne alacak, dişleri düzeltecek tedavi uygulanır. 

  Üstteki köpek dişleri genellikle yarık olan bölgededir. Bu sebeple köpek dişlerinin sürmesinde sorunlar yaşanabilir. Bu sorunu gidermek için başvurdukları hekim ya da hekimler  bu dişlerin sürme dönemleri yaklaştığı zaman  yarık olan bölgeye  kemik ilavesi yaparlar.
  Yapılan ameliyatlarla dişleri düzgün bir şekilde sıralanan tavşan dudaklı bireylerin üst çeneleri geride kalabilir. Bu çok sık görülen bir durumdur. Bu durumda hekimler buna tekrar müdahele edip sorunu halledebilirler. Tavşan dudaklı bireyler toplum içinde kendilerini rahatsız hissederler. Bunun nedeni insanların kendilerine olan bakışlarıdır. İnsanların tavşan dudaklı bireylere saygılı olup rahatsız edici bakışlardan kaçınması gerekmektedir. Böyle bir rahatsızlığın kendi başlarına da gelebileceğini düşünerek empati kurmaları iyi olur. Bu sayede onları rahatsız etmekten kaçınırlar.
  ]]> Dudakta Siyah Noktalar https://www.dudak.gen.tr/dudakta-siyah-noktalar.html Tue, 13 Nov 2018 14:34:17 +0000 Dudakta siyah noktalar, genellikle kişilerde ergenlik döneminden sonra ortaya çıkan durumlardır. Belli bir yaşı olmayan bu durum birçok kişide her yaşta görülebilecek bir sorundur. Kişilerde sağlık açısından birçok zaman ço Dudakta siyah noktalar, genellikle kişilerde ergenlik döneminden sonra ortaya çıkan durumlardır. Belli bir yaşı olmayan bu durum birçok kişide her yaşta görülebilecek bir sorundur. Kişilerde sağlık açısından birçok zaman çok büyük sıkıntılara neden olmayan dudakta siyah noktalar zamanla büyüyebilir ya da sürekli olarak aynı büyüklükte kalabilmektedir. Bu siyah noktalar genellikle kişilerde tıbbi tedaviler gerektirmese de bazı siyah noktalar zamanla büyüdüğü için ve aynı zamanda müdahale edilmesi gerektiği için bir uzman doktor tarafından kontrol edilmesi gerekebilmektedir. Fakat dudak kenarındaki siyah noktalar genellikle çok fazla büyümediği için kişilerde tıbbi olarak bir müdahale gerektirmemektedir. Günümüzde insanların yanlış olduğunu bildikleri halde yaptıkları bir yanlış vardır. İnsanlar siyah noktaları sıkarak çıkarmaya çalışırlar. Aslında bu işlem doğru yapıldığında herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat sıktıkları siyah noktaları çıkaramayan kişiler bu noktalara ucu sivri olan yabancı cisimlerle müdahale ederek bu noktaları çıkarmaya çalışırlar. Yapılan bu hareket oldukça yanlıştır. Çünkü çıkarılmaya çalışılan siyah nokta üzerinde bu şekilde oynamalar yapıldığında kişinin bu bölgelerinde iltihaplanma gibi problemler meydana gelebilmektedir. Bu gibi sorunlar ise genellikle bölgede estetik açısında ve sağlık açısından problemlere neden olur. 

  Dudakta Siyah Noktalar
  Dudak kenarındaki siyah noktaların oluşum nedenleri
  • Siyah noktaların oluşmasında aslında birçok etken rol oynamaktadır. Bunlardan özellikle bazıları günümüzde insanların çokça maruz kaldığı durumlardır. Bu maruziyetlerden biri tabi ki hemen hemen hayatın birçok yerinde karşılaşılan sigara dumanıdır. İnsanların içtikleri sigaralar ya da ortamda bulunan sigara dumanları kişilerde son derece büyük problemlere neden olabilmektedir. İçilen sigara dumanları genellikle cilt üzerindeki gözeneklere birikerek bu gibi noktaların oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Dudakta siyah noktalar bazen kişilerde görülen hormonal eksikliklerin oluşumu nedeni ile çokça karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. İşte ergenlik döneminde dudakta siyah noktaların oluşmasının en büyük nedeni bu durumdur. Bu durumda kişilerde genellikle hormon tedavilerinin yanı sıra siyah nokta tedavileri yapılmaktadır. 
  • Bazı insanlarda görülen vücuttaki demir fazlalığı bu gibi problemlerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu durum ise genellikle yüzde ve dudakta siyah nokta oluşumu ile kişilerde sorun haline gelmektedir.
  • Bir diğer nedene örnek olarak kişilerde görülen alerjik problemler örnek verilebilmektedir. Kişilerde görülen alerjik sorunlar genellikle kişilerde oluşan siyah nokta sorunları arasında çok önemli roller oynamaktadır. Eğer dudakta anormal bir siyah nokta artışı görülüyorsa bu durum da ele alınmalıdır.
  Yapılması gerekenler:
  Dudakta siyah noktalar genellikle bazı tedaviler ve önlemler ile yavaş yavaş ortadan kaldırılabilmektedir. Bu gibi durumlar sizlerde de görülüyorsa bol bol C vitamini tüketerek sorunların çok hızlı bir şekilde azalmasını sağlayabilirsiniz. Siyah noktalar genellikle gözeneklere kirlerin, ölü derilerin, toz ve dumanların birikmesi ile oluştuğu için günde en az üç defa yüzünüzü saf beyaz sabunla yıkamanız çok büyük etkilere neden olacaktır. Bu önlemlerin yanı sıra alerjik problemleri olmayan kişiler bazı bitkisel tedavi yöntemlerine başvurarak bu yöntemleri düzenli bir şekilde uygulayabilirler. Böylece son derece büyük faydalar sağlayabilirsiniz. Eğer dudakta siyah noktalar anormal bir şekilde artış gösteriyorsa ya da büyüme gösteriyorsa bu durumda hiç zaman kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda dudaklarda iltihaplanmalar görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişileri hem sağlık açısından hem de estetik açısından olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Son olarak ta özellikle demir fazlalığı bu]]> Dudak Morarması https://www.dudak.gen.tr/dudak-morarmasi.html Wed, 14 Nov 2018 09:44:41 +0000 Dudak morarması, birçok zaman çok önemli hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Özellikle bazı insanlarda çok karşılaşılan bu gibi problemler genellikle kişilere çok büyük hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıksa da ba Dudak morarması, birçok zaman çok önemli hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Özellikle bazı insanlarda çok karşılaşılan bu gibi problemler genellikle kişilere çok büyük hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıksa da bazı insanlarda bu sorunların çok büyük nedenleri bulunmamaktadır. Aslında diğer adı ile dudak kararması kişilerde önemsenmesi gereken bir durumdur. Kadın erkek fark etmeden herkeste görülebilen bu problemler birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bazen ciddi bir hastalık nedeni ile oluşan bu sorunlar bazen de önemsiz sorunlardan dolayı meydana gelmektedir. Dudak morarması günümüzde bir kere de olsa birçok kişinin başına gelmiştir. İnsanların sürekli olarak tükettikleri tütün ve tütün ürünleri kişilerde dudak morarmasına neden olan önemli bir faktördür. Fakat bu nedenden dolayı dudak morarması yaşayan bir kişi kolay kolay bunun sigaradan dolayı meydana geldiğini kabullenmemektedir. Dudak morarması için yapılabilecek birçok şey vardır. Fakat bu gibi durumlarda eğer sorun bir iki günü geçmiş ise en doğru şey kişinin uzman bir doktorun muayenesinden geçerek bu sorunun nedeninin detaylı olarak incelenmesidir. Aksi durumda önemsiz gibi duran dudak morarması kişilerde kalp ve damar hastalıkları kadar tehlikeli durumların belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle dudak morarması için genel muayene şarttır.

  Dudak Morarması
  Dudak morarması sorununun nedenleri:
  • Vitamin eksikliği: Dudak morarması probleminde vitamin eksikliği çok büyük bir yere sahiptir. Genellikle bir kaç ay süre ile etkilerini kişilerde gösteren bu problem genellikle herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Geçici bir özellik gösteren bu durum kişilerde şiddetli bir estetik probleme neden olmaktadır. Vitamin eksikliğinden dolayı meydana gelen bu sorunlar genellikle kişilere doktorlar tarafından verilen vitamin ilaçları ile kısa sürede çözülebilmektedir. Bu durumlarda kişiler vitaminli besinleri tüketerek birçok sorunun üstesinden gelebilirler.
  • Aşırı kansızlık: Dudak morarması bu nedene bağlı olarak özellikle kadınlarda görülen bir problemdir. Erkeklere göre vücuttaki kan oranları biraz daha düşük olan kadınlarda görülen dudak morarması problemler kan yapıcı besinlerin ve ilaçların tüketimi ile belli bir süre sonra çözülebilmektedir. Eğer sizde de bu nedenden dolayı dudak morarması sorunu varsa bol bol kan yapıcı besinler tüketin.
  • Kalp hastalıkları: Dudak morarması probleminde en büyük tehlike arz eden durum tabi ki kalp hastalıklarıdır. Genellikle sigara içen insanlarda görülen dudak morarması ya da dudak kararması sorunun nedeninde kalp hastalıkları var ise bu durum son derece tehlikeli olabilmektedir.
  • Akciğer hastalıkları: Günümüzde görülen akciğer ve solunum yolu hastalıkları kişilerde dudak morarması olarak belirtiler vererek kişilerde varlığını sürdürmektedir. Müdahale edilmediğinde çok büyük problemlere neden olan bu gibi problemler genellikle kişilerin daha da hastalanmaları ile önlenmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle dudak morarması hafife alınacak bir durum değildir. 
  Dudak morarması bazen kişilerin çok fazla suda bulunmaları nedeniyle görülebilmektedir. Bu durum özellikle yüzme sporu ile uğraşan insanlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Fakat bu nedenle görülen dudak morarması sorunu genellikle herhangi bir sağlık problemine neden olmaz ve son derece doğal karşılanır. Birkaç saat içerisinde kendiliğinden düzelme gösterir. Bu durumlar genellikle yetişkin insanlarda görülmektedir. Bu nedenle özellikle yaşlılar olmak üzere çocuklar ile birlikte görülüyor ise bu duruma acilen muayene şarttır. Aksi durumda bu gibi sorunlar çok büyük tehlikelerin belirtisi olabilmektedir. 
  ]]>